2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با حسین عبده تبریزی درباره وضعیت بازار مسکنReviewed by سایت رادیوسهام on Mar 4Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با حسین عبده تبریزی درباره وضعیت بازار مسکنگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با حسین عبده تبریزی درباره وضعیت بازار مسکن
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با حسین عبده تبریزی درباره وضعیت بازار مسکنمسکن را می توان مهم ترین صنعت در اقتصاد ایران دانست؛ از این جهت که صنایع زیادی به آن وابسته هستند و حالا که چند سال از آغاز رکود آن گذشته، خیلی ها بر این باورند که این رکود باید به زودی به پایان برسد. اما از طرفی عده ای از کارشناسان و فعالان این صنعت بر این باورند که مسکن دیگر رونقی به شکل رونق اوایل دهه ۹۰ که همراه با جهش شدید قیمت بود را نخواهد گرفت. رادیوسهام در این خصوص با حسین عبده تبریزی عضو شورای عالی بورس و مشاور وزیر راه و شهرسازی گفتگو کرده است.

۱- آقای عبده تبریزی، به نظر شما وضعیت کلی بازار مسکن چگونه است؟ چرا رکود این صنعت این قدر طولانی شده؟

اقتصاد ایران در دولت قبل دچار حباب شده بود که یکی از عوامل آن، حباب بازار مسکن بود. در حال حاضر هم اینکه احساس می شود اقتصاد ایران رکود دارد، به خاطر رکود صنعت ساختمان است. در سال ۹۵ تولید ناخالص رشد داشته اما رشد ساختمان همچنان منفی ۸ درصد است و ین عدد در بخش مسکن منفی ۱۲ است. طی سال های ۸۹ تا ۹۱ ساخت و ساز دو برابر قبل و بالاتر از نرخ رشد جمعیت بود. به همین دلیل پس از پایان این دوره، مسکن وارد رکود شد.

حتما بخوانید :  فقط بازار سرمايه توانايي پوشش ريسك ارز را داراست

۲- گفته می شود یکی از دلایل رکود طولانی مدت مسکن این است که همچنان واحدهای ساخته شده در اوایل دهه ۹۰، روی دست فروشندگان مانده و مشتری ندارند.

در دولت نهم و دهم صنعت ساختمان رشد زیادی داشت. در سال های ۸۹ تا ۹۱ سخت و ساز زیادی انجام شد و این میزان، اضافه بر نیاز جامعه بود. اگر مسکن مهر را کنار بگذاریم، در سال ۸۵ در تهران ۹۰ هزار واحد سخته شده و در سال ۸۶ این میزن به ۱۵۹ هزار واحد می رسد. در سال ۸۷ پروانه های ساختمانی به ۱۳۹ هزار می رسد و در سال ۸۸ پروانه های ساختمانی به ۸۹ هزار واحد کاهش پیدا می کند. اما در سال ۸۹ مجددا با جهش تعداد پروانه های ساختمانی بودیم و تعداد آن به ۱۴۹ هزار عدد رسید. در سال ۹۰ هم تعداد پروانه های ساختمان به عدد ۲۳۳ هزار رسید. این نشان می دهد که در این سال چه میزان از اقتصاد ایران درگیر صنعت ساختمان بودند و چه سرمایه گذاری عظیمی روی آن انجام شده است. در سال های ۹۱ و ۹۲ هم به ترتیب آمار پروانه های ساختمان به ۲۰۱ و ۱۷۶ عدد رسید و کاهش داشت. اگر یک آمار بگیریم به این نتیجه می رسیم که در سال های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ به اندازه ۳۰ درصد کل موجودی مسکن، به موجودی اضافه شده است.

۳- البته چند ماه قبل اعلام شد که مسکن در تهران رشد ۷ درصد داشته است. این نشان می دهد مسکن به دوره رونق نزدیک شده است؟

رشد قیمتی که اعلام شد، بیشتر مربوط به واحدهای کوچک و ارزان قیمت است. عمده معاملات در تهران به واحدهای زیر ۷۰ متر اختصاص دارد. این نشان می دهد که واحدهای گران قیمت رشدی نداشته اند. در حال حاضر میلیاردها دلار پول در بخش مسکن حبس شده و همین باعث شده اقتصاد به رکود برسد. بخش زیادی از این پول را بانک ها داده اند و حبس شدن پول بانک ها در مسکن، به کمبود نقدینگی منجر شده است. یکی از مشکلات اساسی اینجاست که بخش زیادی از واحدهای ساخته شده، گران قیمت هستند. بازار تصور می کرد شرایط رونق کاذب ادامه دار است. اما این اتفاق ناشی از سوداگری بازار بود. حالا آن مازاد ساخت ها تبدیل به معضل صنعت ساختمان شده است.

حتما بخوانید :  نخستین عرضه اولیه امسال فرابورس ۴۲۰ تومان کشف قیمت شد

۴- شما معتقدید رشد قیمتی مثل دوره دولت قبل به وجود می آید یا نه؟

خیلی ها منتظرند که دوباره پرش قیمتی در مسکن را شاهد باشیم. اما چنین اتفاقی دیگر رخ نمی دهد. اوایل دهه ۸۰ نرخ رشد جمعیت در حاشیه تهران حدود ۱۶ درصد بود و بازار تصور می کرد که این نرخ رشد پایدار است. اما در حال حاضر آن نرخ رشد مهاجرت وجود ندرد و رشد جمعیت تهران در سه سال گذشته به زیر نیم درصد رسیده است. انبوه سازان باید این مسئله را در نظر می گرفتند اما بدون در نظر گرفتن این موضوع، اقدام به ساخت و ساز در حجم بالا کردند. بنابراین دیگر شاهد جهش قیمتی نخواهیم بود.

۵- پس در بورس هم نباید انتظار داشت که نمادهای انبوه سازان با رشد قابل توجهی مواجه شوند.

صنعت ساختمان روی تابلو بورس، تابعی از شرایط این صنعت در اقتصاد است. گرچه در بورس، قیمت ها با توجه به چشم انداز آینده در نظر گرفته می شوند اما در کل باید گفت خوشبختانه وزن صنعت ساختمان در بورس، وزن کمی است. در غیر این صورت باید شاهد ریزش شدید شاخص بورس در دوران رکود بازار مسکن می بودیم.

۶- به عنوان یک مسئول دولتی، نظرتان درباره انتشار اوراق بدهی در بازار چیست؟ خیلی ها معتقدند که این اوراق باعث شده تا بورس همچنان در رکود باقی بماند.

مشکل بورس از جای دیگری است. یکی از مشکلات این است که بانک ها نمی توانند سود ۲۰ درصدی بسازند اما به سپرده ها ۲۰ درصد سود می دهند. مقام ناظر باید بررسی کند که چرا بانک ها، سودی بالاتر از آنچه می‌سازند را به سپرده ها می دهند. نباید از اقتصاد فعلی انتظار بیش از حد داشت. سرمایه گذار خارجی طبق چه معیارهایی باید به کشور ما پول بیاورد و با کدام ارزیابی باید وارد بازار سرمایه ما شود؟

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.