2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون اقتصادی و مالی دزهراوی درخصوص برنامه های آینده این شركتReviewed by سایت رادیوسهام on Mar 5Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون اقتصادی و مالی دزهراوی درخصوص برنامه های آینده این شركتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون اقتصادی و مالی دزهراوی درخصوص برنامه های آینده این شركت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون اقتصادی و مالی دزهراوی درخصوص برنامه های آینده این شرکتشرکت داروسازی زهراوی از جمله شرکت های فعال در صنعت داروسازی کشور بوده که در زمینه داروهای تخصصی استخوانی فعالیت می کند. این شرکت در ۱۰ ماهه سال جاری توانسته عملکرد خوبی را از خود نشان دهد و تولید و فروش خود را به طور متناسب و براساس پیش بینی های به عمل آمده، جلو ببرد. شرکت بودجه سال ۹۶ خود را با رشد معقولی منتشر می کند. این شرکت همانند سایر شرکت های دارویی هر ساله چند عدد دارو به سبد محصولات خود اضافه کرده و داروهای جدید را وارد خط تولید خود می کند. در سال ۹۶ نیز چند داروی جدید از طرف این شرکت وارد بازار خواهد شد. رادیوسهام با محمدرضا احمدی معاون اقتصادی و مالی شرکت داروسازی زهراوی گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- چرا دوره وصول مطالبات شرکت نسبت به سال گذشته افزایش یافت؟

شرکت داروسازی زهراوی تولید کننده انحصاری داروهایی همچون داروهای مختص پیوند اعضا و ام اس است، این داروها نیز به صورت یارانه ای در اختیار افراد قرار می گیرد. این یارانه ای بودن منجر شد تا دوره وصول مطالبات در شرکت افازیش یابد. البته لازم به ذکر است که این تنها مشکلی است که شرکت دارویی زهراوی با آن مواجه بوده است.

حتما بخوانید :  اعلام زمان برگزاری مجمع ۱۰ نماد بورسی

۲- افزایش نرخ دارو در سال جاری و یا آتی وجود نخواهد داشت؟

همه می دانیم سال جاری ما شاهد افزایش نرخ دارو در شرکت های دارویی نبودیم به همین دلیل انتظار می رود که سازمان غذا و دارو سال آتی برنامه افزایش نرخ داشته باشند. البته ذکر این نکته لازم است که با توجه به تدابیری که در خصوص تک نرخی شدن ارز از سوی دولتمردان اندیشیده شده امکان افزایش نرخ ارز وجود دارد، شرکت های داروسازی از جمله شرکت هایی هستند که از این افزایش نرخ تاثیر می پذیرند و در نتیجه می توانند به تبع آن افزایش نرخ دارو را صورت دهند. پس به همین دلیل به احتمال زیاد ما شاهد افزایش نرخ دارو در سال ۹۶ باشیم.

۳- عملکرد شرکت دارویی زهراوی را در سال ۹۵ چطور ارزیابی می کنید؟

عملکرد شرکت داروسازی زهراوی طی سال ۹۵ خوب و مناسب بوده، این شرکت به خوبی پیش بینی خود را اجرایی کرده و از لحاظ تولید و فروش در مرحله خوبی قرار دارد. فروش شرکت متناسب بوده و شرکت در تلاش است تا ای پی اس پیش بینی شده خود را محقق سازد. ما در شرکت شاهد رشد ۳۰ درصدی تولید نسبت به سال گذشته بوده ایم که این رقم افزایش تولید منجر به افزایش فروش و در نتیجه افزایش سود ناخالص شرکت شده است. تمامی اطلاعات شرکت بر روی سامانه رسمی بورس قرار دارد که این موضوع منجر به بالا رفتن  رتبه شفافیت شرکت در میان شرکت های فعال بورسی شده است.

حتما بخوانید :  سود هرسهم «غمینو» به ۵۳۹ ریال رسید

۴- برنامه های آتی شرکت داروسازی زهراوی چیست؟

مجموعه زهراوی همانند هر سال به فکر گرفتن مجوز داروی جدید و ساختن این داروها است. این داروهای جدید به زودی ساخته و در زمان خود وارد بازار دارویی خواهد شد.

۵- چند درصد از بودجه شرکت صرف ساخت داروهای جدید می شود؟

حدود ۱۰ درصد از بودجه شرکت صرف ساخت داروهای جدید خواهد شد.

۶- شرکت از تمام ظرفیت خود برای تولید دارو استفاده می کند؟

شرکت داروسازی زهراوی در سه شیفت کاری اقدام به تولید دارو می کند. این شرکت با حداکثر ظرفیت خود فعالیت کرده و خواهد کرد. البته لازم به ذکر است که تا چندی پیش شرکت تنها در یک شیفت کاری انجام ماموریت می کرد.

۷- از جمله مشکلاتی که صنعت دارویی کشور با آن مواجه است به چه چیزی می توان اشاره کرد؟ آیا افزایش نرخ ارز و تک نرخی شدن آن به ضرر شرکت ها خواهد بود؟

همان طور که گفته شد با افزایش نرخ ارز شرکت های داروسازی اقدام به افزایش نرخ دارو می کنند و این افزایش با این راهکار قابل رفع است. اما از جمله مشکلاتی که شرکت های فعال در صنعت دارو با آن مواجه اند سیستم بانکی کشور و گرفتن تسهیلات از این سیستم است.  شرکت های داروسازی برای تامین نقدینگی اقدام به اخذ تسهیلات از سیستم بانکی می کنند، این تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد برای ما در نظر گرفته می شود، در حالی که به دلیل گرفتن این تسهیلات ما مجبور به گذاشتن مقداری سپرده در بانک هستیم به گونه ای که با در نظر گرفتن نرخ بهره این سپرده ها، نرخ بهره واقعی برای ما ۲۲٫۵ درصد براورد می گردد. این موضوع منجر به بالا رفتن هزینه مالی شرکت های داروسازی می شود. امید است که دولت در این خصوص هر چه سریعتر راهکاری را بیندیشد.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

۸- از اعتبارات اسنادی و بازگشایی ال سی نمی توانید بهره بگیرید؟

در صورت ارتباط با خارجی ها و ایجاد گشایش در این امر انتظار می رود که بتوانیم از این موضوع یعنی باز شدن ال سی بهره بگیریم. مطممئنا به محض بازگشایی ال سی اتفاقات خوبی در شرکت های دارویی فعال در صنعت دارو خواهد افتاد.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.