2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سیمان شمال درخصوص افزایش صادرات و آینده شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on Mar 6Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سیمان شمال درخصوص افزایش صادرات و آینده شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سیمان شمال درخصوص افزایش صادرات و آینده شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سیمان شمال درخصوص افزایش صادرات و آینده شرکتشرکت سیمان شمال از جمله شرکت های قعال در بازار سرمایه ایران بوده که در سال ۹۵ علیرغم مشکلات و رکود صنعت سیمان توانست بهای تمام شده خود را کاهش دهد و در نهایت سود خالص نصیب شرکت کند. این شرکت برنامه حضور در پروژه های عمرانی را دنبال کرده و می کند، همچنین برنامه  های آتی شرکت مبنی بر افزایش صادرات نیز است، شرکت توانسته مقادیری از مطالبات خود را نیز وصول نماید. رادیوسهام با علی صفریان مدیرعامل شرکت سیمان شمال گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- چرا صنعت سیمان با رکود مواجه شد؟

صنعت سیمان به علت کاهش قیمت سیمان و تخفیف هایی که بی رویه از طرف برخی شرکت ها ایجاد می شود. منجر به عدم ثبات در صنعت سیمان می شود.  احداث بی رویه کارخانجات سیمان و همچنین کاهش بودجه های عمرانی از دیگر عوامل این رکود محسوب می شود، همچنین کمبود نقدینگی، رکود در صنعت ساختمان و فزونی عرضه بر تقاضا از جمله دیگر موارد این رکود به حساب می آید.

۲- از جمله کارهایی که سیمان شمال در سال ۹۵ انجام داد چه بود؟

این شرکت در حالی که صنعت سیمان در رکود به سر می برد توانست با تغییرات عملکردی خود بهای تمام شده شرکت را کاهش دهد. این شرکت توانسته هزینه تعمیرات خود را نیز کاهش دهد. سیمان شمال از جایگاه هشتم به ششم در سال ۹۵ ارتقا یافت، همچنین این شرکت کمترین میزان کاهش تولید و کمترین میزان کاهش فروش را در صنعت سیمان کل کشور در سال ۹۵ داشته است. ضمن اینکه شرکت سیمان شمال موفق شده تا افزایش سهم بازار سیمان سفید کشوری را نیز داشته باشد.

حتما بخوانید :  «میدکو» در پی انجام مرحله دوم افزایش سرمایه

۳- برنامه های شرکت برای سال آتی چیست؟

شرکت سیمان شمال در تلاش است تا کیفیت سیمان تولیدی خود را افزایش دهد. البته این افزایش کیفیت در سال ۹۵ نیز بوده و شرکت در این مورد بسیار موفق عمل کرده است، شرکت سیمان شمال در نظر دارد تا در پروژه های عمرانی عمده که قبلا حضور نداشته نیز حضور یابد که این مهم نیز اتفاق افتاده و ما شاهد افزایش کیفیت محصولات این شرکت بوده ایم. ما به پیشنهادات ذی نفعان نیز رسیدگی می کنیم. برنامه هایی برای افزایش صادرات نیز در شرکت تدوین شده، به طور خلاصه می توان اقدامات آتی شرکت را در بالا بردن کیفیت، کاهش هزینه های حامل های انرژی، اقدامات زیست محیطی، افزایش سود، افزایش نقدینگی و اخذ پروانه پروژه ۴ هزار تنی خلاصه کرد.

۴- از جمله ریسک های شرکت چند مورد را نام ببرید؟

از جمله ریسک هایی که می توان به آن اشاره کرد، ریسک افزایش هزینه تولید، ریسک افزایش قیمت سوخت انرژی، ریسک کاهش قیمت سیمان، رکود اقتصادی، فروش اعتباری و عدم وصول مطالبات نیز از جمله ریسک هایی است که شرکت با آن مواجه است.

۵- آیا صادرات سیمان شمال افزایش داشته یا خواهد داشت؟

شرکت سیمان شمال در تلاش است تا صادرات خود را افزایش دهد، این افزایش در سال گذشته وجود داشته و این روند نیز ادامه خواهد داشت. صادرات با موانع زیادی رو به رو بوده اما سیمان شمال موفق شده تا افزایش صادرات را در کارنامه خود رقم بزند و به مرز صادراتی، سیمان خود را صادر کند. این روند رو به رشد ادامه خواهد داشت.

حتما بخوانید :  سود ۲۴ ریالی برای هر سهم «فلوله» برای یکسال

۶- سهمیه بندی سیمان چه کمکی به شرکت های سیمانی کرد؟

تا قبل از سهمیه بندی سیمان برخی از شرکت های سیمانی، سیمان تولیدی خود را به قیمت بسیار پایین و با تخفیف های زیادی می فروختند، این موضوع منجر به رقابت ناسالم در صنعت سیمان می شد. کاهش قیمت ها تهدید و معظلی برای شرکت های سیمانی به شمار می رفت، تا اینکه سهمیه بندی تولید سیمان از طرف انجمن سیمان شکل گرفت و ما توانستیم ۶۰ درصد از محصولات خود را به قیمت های مناسب در بازار به فروش برسانیم. چنانچه افزایش قیمت سیمان ادامه دار باشد و این افزایش را در سال آتی نیز شاهد باشیم آینده خوبی نصیب شرکت های سیمانی خواهد شد. خبرهایی از افزایش قیمت مصوب سیمان به گوش می رسد که می تواند آغاز تحولی نو در این صنعت محسوب شود.

۷- مطالبات شما از شرکت های سرمایه پذیر به کجا رسید؟

بسیاری از این مطالبات وصول شده و برخی دیگر نیز در معرض وصول اند، مطالبات مربوط به سیمان قائن که حدود ۲۰۰ میلیون تومان بوده به طور کامل تسویه شده، مطالبات سیمان غرب نیز به مبلغ ۱۲۵ میلیون تومان اخذ شده، مطالبات سیمان داراب نیز دریافت شده و برای مابقی مطالبات نیز برنامه های وصول ادامه دارد.

حتما بخوانید :  احتمال سود امسال « کوثر »

۸- گویا قسمتی از اراضی کارخانه بدون سند بوده است، این موضوعات به کجا رسید؟

اقداماتی در این خصوص صورت گرفته و در مراحل پایانی قرار دارد، اما هنوز رسمی و اعلام نشده، وضعیت ما با منابع طبیعی هنوز مشخص نیست، ما از یک طرف با منابع طبیعی و از طرف دیگر با اداره ثبت رو به رو هستیم، اما اقداماتی در این خصوص انجام شده و به زودی ثبت پایانی نیز صورت خواهد گرفت.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.