2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت بسته بندی ایران در خصوص وضعیت این شرکت در آیندهReviewed by سایت رادیوسهام on Mar 11Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت بسته بندی ایران در خصوص وضعیت این شرکت در آیندهگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت بسته بندی ایران در خصوص وضعیت این شرکت در آینده
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت بسته بندی ایران در خصوص وضعیت این شرکت در آیندهشرکت صنایع بسته بندی ایران با ۶۰ میلیارد تومان زیان انباشته رو به رو است. این شرکت در تلاش است تا بتواند زیان سالانه خود را به صفر برساند. شرکت مجموعه برنامه های زیادی را چیده که نیمی از آن در سال ۹۵ اجرایی و ادامه روند آن در سال ۹۶ ادامه خواهد داشت. شرکت به طور جدی به دنبال وصول مطالبات خود بوده و در نظر دارد تا هزینه های خود را به حداقل برساند. گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با محمدرضا شمس مدیرعامل شرکت صنایع بسته بندی ایران را می خوانید.

۱- وضعیت صنعت بسته بندی چطور است؟

صنعت بسته بندی در دنیا بسیار موفق عمل کرده و این صنعت در گوشه گوشه زندگی افراد جای گرفته است. پیشرفت این صنعت در جهان بالا و افق خوبی را دارد. اما در ایران هنوز نتوانسته به جایگاه اصلی خود برسد. برای آن که ایران بتواند به جایگاه خوبی در این صنعت دست یابد، باید ماشین آلات و دستگاه های خود را به روز و جدید نماید. این موضوع جز با تلاش شرکت های بسته بندی امکان پذیر نیست.

۲- شرکت صنایع بسته بندی ایران در حال حاضر چه شرایطی دارد؟

شرکت صنایع بسته بندی ایران  با قدمت خود توانسته با وجود مشکلات زیاد خود جایگاه خود را در این صنعت حفظ کند. شرایط اقتصادی کشور و رکود حاکم بر آن منجر شده تا شرایط برای این شرکت سخت تر شود. نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت مواد اولیه نیز از جمله مواردی است که مجموعه بسته بندی با آن رو به رو بوده، مشکلات نقدینگی مجموعه و تامین مواد اولیه نیز وجود داشته، اما بسته بندی ایران با تمام این مشکلات تلاش کرده تا سهم بازار خود را حفظ کند و ماموریت خود را به درستی دنبال نماید.

حتما بخوانید :  جزییاتی از عرضه ایران ایر در بورس

۳- شرکت برای خروج از زیان چه راهکارهایی را دنبال می کند؟

تیم هیئت مدیره شرکت جلسات متعددی برای راهبردهای متعدد تشکیل داده است. شرکت راهبردها و راه حل هایی را در نظر گرفته تا بتواند بر مشکلات فائق آید و آن ها را رفع کند. اهتمام هیئت مدیره برای حل مشکلات شرکت همچنان وجود دارد. در راستای همین موضوع در سال ۹۵ مطالعات جدی برای برون رفت زیان در مجموعه بسته بندی ایران انجام شد. راهکارهای ما در سه بازه کوتاه مدت سه ماهه، میان مدت ۶ ماهه و بلند مدت یکساله تعریف شده است.

۴- از جمله اقدامات شرکت چند مورد را نام ببرید؟

در سال ۹۵ مذاکراتی با اداره امور مالیاتی داشتیم تا تسویه حساب این امور به بهترین نحو انجام شود، با تشکیل کمیته پیگیری جدی برای وصول مطالبات را دنبال کردیم و در بسیار از آن ها حکم قطعی را نیز دریافت کرده ایم و به زودی این مطالبات وصول خواهد شد. طی جلسه ای با ستاد رفع موانع تولید مصوبات خوبی را اخذ کردیم. با استقرار تیم خبره مالی به اصلاح ساختار مالی اقدام کرده ایم که این اصلاح به زودی صورت خواهد گرفت. برای کاهش هزینه منابع انسانی برای سال آتی مجموعه را چابک تر خواهیم ساخت و تعدا نیروهای انسانی را تا مرز ۱۶۵ عدد کاهش خواهیم داد. لازم به ذکر است که برنامه های دیگری نیز توسط مدیریت شرکت دنبال می شود.

حتما بخوانید :  روی خوش سهام به فروکش ریسک‌ها

۵- برنامه شما برای سال ۹۶ چیست؟

ما در سال ۹۶ پیگیری جدی برای وصول مطالبات را خواهیم داشت و طبق برنامه های خود و دنبال کردن موارد گفته شده در سوال قبل تلاشمان ایجاد نقطه سر به سر عملیاتی و صفر کردن زیان سالانه شرکت است. ما در سال مالی گذشته حدود ۱۵ میلیارد زیان در صورت های مالی گزارش کردیم و تلاش ما برای سال آتی صفر کردن این میزان زیان است. این موضوع در راس برنامه های شرکت صنایع بسته بندی قرار دارد.

۶- برنامه افزایش سرمایه در شرکت برای اصلاح ساختار مالی دنبال می شود؟

یکی از راهکارهای هیئت مدیره برای اصلاح ساختار مالی افزایش سرمایه است که این موضوع مورد بررسی بوده و در صورت تایید به سازمان بورس ارسال خواهد شد. افزایش سرمایه به طور جدی توسط شرکت دنبال می شود و در نظر داریم تا این افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران باشد. در خصوص میزان و درصد آن هنوز نمی توان سخن گفت هر گونه قطعیتی در این موضوع از طریق سامانه رسمی سازمان بورس به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

۷- آیا شرکت برای تامین مواد اولیه با مشکل رو به رو است؟

ما به لحاظ نقدینگی برای تامین مواد اولیه خود با مشکلاتی رو به رو هستیم. نوساناتی همچون نرخ جهانی فولاد و نوسانات نرخ ارز ما را تهدید می کند. عمده ورق ما از فولاد مبارکه تامین می شود و ما به دلیل تعرفه بالای وارادات نمی توانیم از ورق های فولادی وارداتی استفاده کنیم. ورق های فولاد مبارکه نیز به دلیل افزایش نرخ فولاد جهانی در سال ۹۵ با افزایش بیش از ۱۰۰۰ تومانی به ازای هر ورق رو به رو بوده، شرکت صنایع بسته بندی نیز در تلاش است تا با کم کردن هزینه های خود بر مشکلات نقدینگی غلبه کند. این موضوع در سال ۹۶ اجرایی خواهد شد.

حتما بخوانید :  خودرو، فلزات اساسي و صنايع شيميايي برترين گروه هاي بورس تهران

۸- پیش پرداختی به شرکت فولاد فرخ شهر برای خرید مواد اولیه صورت گرفت اما این شرکت از تحویل مواد خوددداری کرد. این موضوع به کجا رسید؟

این موضوع به طور جدی دنبال می شود و کم قطعی دادگاه نیز گرفته شده و به زودی حکم اجرایی خواهد شد و ما نیز به حق خود خواهیم رسید که از این محل ما شاهد ورود نقدینگی به شرکت خواهیم بود.

۹- آیا شرکت صنایع بسته بندی ایران می تواند همانند گذشته برای شرکت پاکسان نیز تولید داشته باشد؟

تعریف استراتژی امروز شرکت، برگشتن به فلسفه وجودی خود و تامین نیاز شرکت های گروه است. مطالعات و آمارهای ما در حال بررسی است تا بتوانیم وارد حوزه کارتن نیز بشویم. این موضوع نیز گام به گام دنبال خواهد شد. اما نمی توان به اجبار چیزی را به شرکت های گروه تحمیل کرد. چنین موضوعاتی جزو برنامه های بلند مدت شرکت است. این اشلاحات کم کم صورت خواهد گرفت تا شرکت وارد روند رو به جلوی خود بشود.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.