2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چکاپا درخصوص پتانسیل های این سهمReviewed by سایت رادیوسهام on Mar 14Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چکاپا درخصوص پتانسیل های این سهم گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چکاپا درخصوص پتانسیل های این سهم
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 3٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چکاپا درخصوص پتانسیل های این سهمشرکت گروه صنایع کاغذ پارس کمتر از یکسال است که وارد بازار سرمایه شده. این شرکت پتانسیل های بالایی برای رشد دارد چرا که شرکت طرح های توسعه ای زیادی دارد. شرکت مذاکراتی با طرف های خارجی برای انواع مشارکت ها داشته و در تلاش است تا بازدید کنندگان خارجی را نیز به شرکت بیاورد تا با آن ها در خصوص سایر موارد نیز مشورت کند. گفتگوی رادیوسهام با احمد مقدم مدیر عامل شرکت گروه صنایع کاغذ پارس را می خوانید.

۱- وضعیت صنعت کاغذ در جهان را چطور ارزیابی می کنید؟

مقدار تولید کاغذ در جهان سالیانه حدود ۴۲۰ میلیون تن است. در نگاه منطقه ای آسیا با داشتن سهم ۴۵ درصدی با اختلاف زیادی در مقام اول است و پس از آن اروپا و آمریکای شمالی به ترتیب با ۲۷ و ۲۱ و آمریکای لاتین و افریقا و اقیانوسیه با ۷ درصد از تولید جهانی در رده های بعدی قرار دارد. پس می توان گفت در این صنعت تولید و مصرف تقریبا در وضعیت متعادلی به سر می برد. البته می توان گفت در مناطقی مانند آسیا و امریکای لاتین مقدار مصرف تا حدی بیش از تولید و در آمریکای شمالی و اروپا تولید از مصرف پیش افتاده است. در ادامه باید گفت مصرف بالای کاغذ در آسیا بیشتر به دلیل جمعیت بالای آن است و در مقام مقایسه، کشورهای صنعتی مانند کشورهای آمریکای شمالی، اتحادیه اروپا و ژاپن به مراتب سرانه مصرف بالاتری از دیگر کشورها دارند.

حتما بخوانید :  برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وساپا"

۲- چشم انداز صنعت کاغذ را چطور می بینید؟

صنعت کاغذ و محصولات کاغذی از نظر تولید و مصرف در وضعیت نسبتا متعادلی به سر می برد. رفتن جهان به سمت جهان دیجیتالی و الکترونیکی منجر به حذف کاغذ از بسیاری از اداره جات، سازمان ها و رسانه ها شده و خواهد شد. به همین جهت تلاشی در جهت حذف کاغذ از چرخه چنین کارهایی نکته ای منفی در صنعت کاغذ قلمداد می شود. اما از طرفی به نظر می رسد همین الکترونیکی شدن جهان را به سمت بسته بندی خواهد برد. بسته بندی هایی که با محیط زیست مهربان باشند. به همین جهت این موضوع نکته ای مثبت به نظر می رسد. پیش بینی ها برای سال ۲۰۱۸ حاکی از رشد سرانه مصرف کاغذ تحریر به میزان ۲ درصد و کاغذ بسته بندی به میزان ۴ درصد دارد. مطمئنا در سال های آینده فرصت های بالقوه زیادی در صنعت کاغذ به وجود خواهد آمد. در ایران از خمیر کاغذ و کاغذ در صنایع تیشو سازی و کاغذ سازی استفاده می شود که هر دوی آن ها با پتانسیل رشد بالایی در این صنعت حضور دارند و روز به روز رشد خواهند کرد.

۳- از پتانسیل های گروه صنایع کاغذ پارس بگویید؟این شرکت چه پتانسیل هایی دارد؟

گروه صنایع کاغذ پارس قبلا در اختیار دولت بوده و این شرکت با توجه به پتانسیل های بالای خود چیزی جز هزینه نداشته پس از انتقال به بخش خصوصی ماشین آلات تولید جدیدی وارد کارخانه شد. این کارخانه در استان خوزستان قرار دارد که این استان به دلیل شرایط اقلیمی، خاک حاصلخیز و منابع آبی زیادی دارد. یکی از بهترین نقاط تولید نیشکر در کشور در اطراف کارخانه کاغذ پارس قرار دارد. ساقه نیشکر یا همان باگاس به عنوان ماده اولیه خمیر سازی استفاده می شود. باگاس تفاله بوده و تنها محل مصرف آن نیز کارخانه های کاغذسازی است پس شرکت کاغذ پارس از این تفاله نیشکر به نحو احسن استفاده می کند. این شرکت پتانسیل های بالایی برای رشد دارد. شرکت به فکر تولید محصولات جدید و طرح های توسعه ای زیادی است که بر روی همه آن ها مطالعات زیادی انجام داده و خواهد داد. میزان مصرف سرانه کاغذ در ایران رو به افزایش است و شرکت ماغذ پارس به دلیل تنها کارخانه ای که واحد خمیرسازی دارد در کشور بی نظیر است. افزایش ظرفیت تولید با استفاده از پتانسیل های این شرکت امکان پذیر است. بازار فروش نیز در کشور وجود دارد چرا که بخش بزرگی از مصرف کاغذ توسط وارادات تامین می شود.

حتما بخوانید :  حركت نقدينگي به سمت بازار سرمايه

۴- از جمله دستاوردهای مهم شرکت در سال مالی ۹۵ چیست؟

شرکت در سال مالی ۹۵ موفق شد تا واحدهای مسکونی خود را که جز هزینه چیزی برای شرکت نداشت را به فروش برساند و از این محل درامد غیرعملیاتی برای شرکت ایجاد نماید. شرکت توانسته طی اقدامات خود منجر به افزایش صادرات به میزان ۵۰ درصد شود این بازار جدید صادراتی مربوط به کشورهای اروپایی یعنی آلمان و ایتالیا و همچنین کشورهای امریکایی جنوبی د یعنی کلمبیا و همچنین روسیه است. در سال مالی ۹۵ شرکت ماغذ پارس توانست مجوزهای استانداردهای جهانی را کسب کند. ضمن اینکه شرکت موفق شده تا هزینه های مالی خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

۵- طرح های توسعه ای شرکت را نام ببرید؟

از جمله طرح های توسعه تولید سدیم لینگوسولفونات از بلک لیکور بوده که سال های زیادی به دلیل سیستم دولتی کاغذ پارس این پتانسیل نادیده گرفته شده است. این طرح در فاز مطالعاتی قرار دارد. طرح توسعه بعدی نیز تولید سلولز به α سلولز بالای ۹۰ درصد است که با توجه به اینکه واحد خمیرسازی کاغذپارس با یکسری تغییرات قابلیت تولید این نوع سلولز را داشته و به منابع عظیم باگاس دسترسی دارد می تواند واردات این کالا را به حداقل برساند. این طرح نیز در مرحله مطالعاتی قرار دارد. طرح توسعه بعدی نیز خط تولید تیشو بوده که شرکت این طرح توسعه را به جد دنبال می کند و به زودی راه اندازی خواهد شد. آخرین طرح توسعه ای اینجا از آن یاد می شود طرح توسعه تولید ظروف یکبار مصرف سلولزی است که این طرح نیز در مراحل پایانی مطالعاتی قرار دارد.

حتما بخوانید :  برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "فملی"

۶- سخن آخر؟

شرکت کاغذ پارس همواره رو به رشد است و حتی از رشد نرخ ارز هم تاثیر مثبت می گیرد. این شرکت به علت حمایت از تولیدات داخل نیز مورد حمایت است. سهم کاغذ پارس در بازار سرمایه نیز با کمترین پی بر اس بالاترین میزان ای پی اس را از خود نشان داده که این می تواند نکته بسیار مثبتی برای شرکت تلقی گردد. تلاش مجموعه پارس حفظ سود سهامداران و منافع تمامی ذی نفعان است.

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد که در این مجمع به ازای هر سهم ۶۸۵ ریال تقسیم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.