تاریخ: 12:09 :: 2017/03/26

2067, 
پیش بینی بورس، ارز و مسکن در سال96Reviewed by سایت رادیوسهام on Mar 26Rating: 4.5پیش بینی بورس، ارز و مسکن در سال96 پیش بینی بورس، ارز و مسکن در سال96
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

پیش بینی بورس، ارز و مسکن در سال96در سال ۹۶ با توجه به پیش بینی های مثبت شرکت ها و با عنایت به کاهش شدید قیمت سهام و قرارگرفتن در کف قیمتی و قطعیت یافتن قراردادها رشد مناسبی را شاهد خواهیم بود.

به گزارش رادیوسهام، بورس به عوامل مختلفی برای رسیدن به رشد نیاز دارد. از جمله ایجاد ارتباط بانکی و شکل گیری قراردادها که در مجموع چشم انداز روشنی دارد اما بورس ما گرفتار کمبود نقدینگی شد و با وجود اینکه شرکت ها در ۶ماهه و ۹ ماهه تعدیلات بسیار خوبی داشتند ، شرکت ها منفی باز می شدند.

بخشی از کمبود نقدینگی مربوط به رونق بازار اوراق بدهی است . دولت اوراق مختلفی را منتشر کرد، برخی از این اوراق سررسید نشده هستند و مربوط به اوراق خزانه اند که در قبال بدهی پیمان کاران دولت پرداخت می شود.

همه این ها باعث شد که بخشی از منابع به سمت این اوراق حرکت کند. این اوراق گاهی حدود ۲۵ درصد به صاحبان و خریداران خود سود می دهند. بنابراین گرایش به دریافت سود ثابت افزایش یافت، البته حجم کلی این اوراق کم است اما حجم معاملات آن نسبت به حجم کل اوراق قابل توجه است چرا که در بحث سهام بعضی از حقوقی ها در عرض چند دهه سهام خود را جابجا نمی کنند اما در اوراق گردش  بسیار بالا است بنابراین منابع بسیاری را درگیر خود می کند.

حتما بخوانید :  "وخارزم" از واگذاری های آبان ماه ۵۵۷ میلیارد ریال سود کسب کرد

سودهای بالای اوراق و بازار منفی باعث انتقال منابع و تثبیت آنها در اوراق خواهد شد. از سویی دیگر صندوق های سرمایه گذاری بانکها و … برای دورزدن نرخ سود بانکی بسیار افزایش پیدا کرد. با سودهای بالای ۲۰ درصدی باعث جمع آوری بخش دیگری از منابع شدند.

خود این صندوق ها نیز به خرید اوراق و سپرده گذاری در بانک ها روی آوردند و آنچه مورد بی مهری قرار گرفت بورس بود اما در سال ۹۶ با توجه به پیش بینی های مثبت شرکت ها و با عنایت به کاهش شدید قیمت سهام و قرارگرفتن در کف قیمتی و قطعیت یافتن قراردادها رشد مناسبی را شاهد خواهیم بود.

بازار ارز پس از یک نوسانات محدود، بالاخره ثبات خودش را حفظ کرده و حفظ بازار ارز یکی از دستاوردهای دولت است و این دستاوردها با یک همگرایی بین مردم، مسئولین، گروهها واحزاب مختلف ایجاد شده است.

پیش بینی اولیه بر این بود که ما شاهد تقویت برابری  دلار امریکا،  در برابر سایر ارزها نباشیم اما با روی کار آمدن ترامپ بازارها امواج مثبتی را گرفت و بعد از یک رشد اندک در ادامه دوره ثبات را طی کرد، بنابراین نوسانات نرخ ارز شاید اندکی بیشتر از حد تورم کشور منهای تورم جهانی باشد.  البته همه این ها به این بستگی دارد که ما چقدر می توانیم درآمدهای مختلف ارزی داشته باشیم و تراز بازرگانی که بعد از سال ها مثبت شده را افزایش بدهیم.

حتما بخوانید :  ایمیدرو از اجرایی شدن شیوه نامه جدید قیمت گذاری فولاد از هفته آینده خبر داد

سکه هم به تبعیت از قیمت های جهانی  بازار با ثباتی را رقم خواهد زد. به نظر می رسد  ارز ، سکه و مسکن از کالای سرمایه گذاری خارج شده اند، بنابراین احتمال اینکه دوباره مورد اقبال قرار بگیرند کم خواهد بود البته گفتنی است که بخشی از این مسائل مربوط به رفتار سپرده گذاران است و سپرده گذاران در ماه ها و سال های اخیر به سرمایه گذاری با درآمد ثابت روی آوردند و منابع بانک ها به جهت افزایش سپرده گذاری  رشد داشته است البته تغییر این رفتار  سپرده گذاران بسیار سخت خواهد بود و وقتی منابع به سمت سرمایه گذاری با سود ثابت حرکت کند این بدین معنی است که ریسک پذیری در جامعه بسیار کاهش پیدا کرده است.

طبیعی است پس از نوسانات نرخ ارز در در سال ۹۱ ، میزان ریسک پذیری فعالان اقتصادی و اهالی کسب و کار کاهش پیدا کرده و این باعث شده که رفتار سپرده گذاران ما عوض شود تغییر رفتار از کارآفرینی و فعالیت در ایجاد و توسعه کسب و کارها به سپرده گذاری و کسب درآمد ثابت مشکل اساسی در مشارکت بخش خصوصی در اقتصاد است.

بنابراین امکان کاهش معنی دار نرخ سود سپرده ها  فراهم نیست.  بدیهی است کاهش دستوری سود بانکی  مجددا توسط صندوق های سرمایه گذاری  بانک ها دور زده خواهد شد . بنابراین به نظر می رسد، کاهش نرخ سود بانکی نیز باعث انتقال منابع بانک ها به سمت بازارها نخواهد شد . با این وضعیت احتمال رونق بخش مسکن نیز کاهش پیدا می کند و هر حرکتی در این بازار با عرضه املاک بانک ها، شرکت ها و انبوه سازان خنثی خواهد شد.

حتما بخوانید :  سهامداران "فولاد" بخوانند

بنابراین با این شرایط به نظر من کوچکترین رونق مسکن فرصت فروش خواهد بود تا فرصت خرید و افزایش قیمت قابل رقابت با نرخ سود بانکی را مشاهده نخواهیم کرد.

حسین محمودی اصل- کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه

خبر انتخاب شده برای شما

اطلاعیه مهم برای فروشندگان سهام عدالت
نحوه دریافت سود سهام عدالت برای آن دسته از مشمولانی که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند مشخص شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.