2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان درخصوص برنامه های آتی این شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on Apr 5Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان درخصوص برنامه های آتی این شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان درخصوص برنامه های آتی این شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان درخصوص برنامه های آتی این شرکتسال گذشته سال پرتنشی برای شرکت های بیمه به علت خسارات زیاد بود. شرکت بیمه اتکایی ایرانیان نیز به علت آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی متوجه خسارات زیادی شد و می توان گفت سال گذشته تنها سالی بود که از آن چه که پیش بینی کرد، عقب تر بود. رادیوسهام با محمد آسوده مدیرعامل شرکت بیمه اتکایی ایرانیان گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- مهم ترین هدف شما به عنوان مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان چیست؟

شرکت بیمه اتکایی ایرانیان در تلاش است تا بتواند جایگاه خود را در بازار بیمه کشور تثبیت کرده و رشد دهد. در همین جهت اهداف کلان شرکت شامل ارزش آفرینی و کسب سود منطقی و پایدار و همچنین ایفای مسئولیت ملی و اجتماعی است. شرکت از طریق جذب و مدیریت ریسک های موجود در فضای بیمه داخلی کشور و همچنین بنا به اقتضای شرایط بازارهای منطقه ای و بین المللی و با توجه به ارائه خدمات تخصصی و تکمیلی اقدام به ارزش آفرینی می کند. بیمه اتکایی تلاش می کند تا به سود مناسب و پایدار با استفاده از ایجاد پرتفویی مناسب و سودآور به همراه مدیریت این پرتفوی دست یابد. از جمله اهداف راهبردی شرکت نیز می توان به کسب سهم مناسب از بازار بیمه اتکایی داخلی، مشارکت موثر در افزایش ظرفیت بیمه ای و میزان نگهداری بازار داخلی، مطرح شدن در بازارهای بیمه نوظهور منطقه ای به عنوان یک شرکت بیمه اتکایی معتبر، برقراری ارتباط مفید و موثر با بازارهای بین المللی بیمه و بیمه اتکایی و سرمایه گذاری بیمه منابع داخلی اشاره کرد.

حتما بخوانید :  درآمد پتروشیمی مارون سه هزار میلیارد تومان افزایش یافت

۲- به نظر می رسد صنعت بیمه دچار تغییرات اساسی شده است.

در مورد تغییرات ساختار صنعت بیمه می توان گفت بعد از یک دهه رشد مستمر تعداد شرکت های بیمه و افزایش آن ها از چهار شرکت بیمه دولتی به ۲۸ شرکت و موسسه بیمه غیردولتی و یا خصوصی و یک شرکت بیمه دولتی تا سال ۹۲ رسید. ساختار کلان صنعت بیمه کشور طی سال های ۹۲ تا پایان سال ۹۴ بدون تغییر باقی ماند. به نظر می رسد در خلال سه ساله مذکور و با عنایت به شرایط و تجارب حاصل از بررسی عملکرد بازار، اهتمام اصلی مسئولان و سیاست گذاران کشور، متوجه برقراری نظام نظارت مالی غیر تعرفه ای و ایجاد زیرساخت های لازم برای آن و همچنین آسیب شناسی چالش ها و معضلات بازار بیمه کشور بوده است. در سال ۹۵ نیز پس از سه سال تغییراتی در ساختار کلان صنعت بیمه کشور پدید آمد. ما شاهد پذیرش بسیاری از شرکت های بیمه در بازار فرابورس بودیم. لازم به ذکر است که مطابق با آخرین آمار منتشره تعداد شعب شرکت های بیمه از ۱۰۱۲ شعبه در پایان سال ۹۳ به ۱۰۴۳ شعبه در سال ۹۴ افزایش یافت.

۳- در سال گذشته میزان خسارت های شرکت بیمه اتکایی ایرانیان چه اندازه بود؟ به نظر می رسد سال سختی را پشت سر گذاشتید.

در سال گذشته در میان بیمه های اتکایی ما بیشترین خسارت را داشتیم که آن هم مربوط به پتروشیمی بوعلی و خسارات آن بود. تعداد خسارت های بزرگ در سال مورد گزارش بالا بوده و علیرغم این خسارات سود  شرکت در بخش بیمه گری از آن چه که پیش بینی شده بود بیشتر شد. البته در مورد خسارات بزرگ میزانی دخیره نیز گرفته بودیم که بسیار به ما کمک کرد.

حتما بخوانید :  چقدر ارز پتروشیمی‌ها به کشور برگشت؟

۴- شرایط پس از برجام را برای شرکت چطور می بینید؟

تفکرات بر این اساس بود که پس از برجام وارد بازارهای جهانی خواهیم شد اما این اتفاق نیفتاد و هنوز تفاهم نامه های مورد نظر با بانک های کشور بسته نشده و ما همچنان امیدواریم که این مسائل رفع شود چرا که با رفع این مسائل صنعت بیمه نیز حرکت خواهد کرد. ما به عنوان یک شرکت فعال در بیمه اتکایی در نظر داریم سهم بیمه اتکایی را در صنعت بیمه افزایش دهیم. با رشد بیمه اتکایی در کشور توانگری صنعت بیمه بیشتر می شود و بیمه مرکزی نیز این موضوع را مدنظر قرار داده است.

۵- در بازار سرمایه به چه صورت فعالیت می کنید؟

با توجه به شرایط حاکم بر بازار سرمایه در نظر داریم تا بر روی ابزارهای پولی و مالی سرمایه گذاری کنیم. سودآوری این سرمایه گذاری ها بالاست. همچنین در بیمه اتکایی ایرانیان سپرده های ارزی افزایش و سپرده های بانکی کاهش داشته است، ضمن اینکه در سال گذشته نیز برخی از شرکت هایی که در آن ها سرمایه گذاری کرده بودیم دی پی اس کمتری را تقسیم کردند.

۶- برنامه ای برای افزایش سرمایه دارید؟

فعلا چنین برنامه ای در شرکت نیست. اما چنانچه قصد حضور در بازارهای بین المللی را داشته باشیم این موضوع مطرح خواهد شد. در صورت حضور در این بازارها ما نیاز به افزایش سرمایه داریم.

حتما بخوانید :  "وبشهر" سود هر سهم خود را افزايش داد

۷- شرکت برای آینده چه برنامه هایی دارد؟

از جمله برنامه های آتی شرکت می توان به تثبیت جایگاه خود در صنعت بیمه اتکایی کشور و همچنین افزایش میزان قبولی بیمه های اتکایی، تداوم همکاری و تعامل سازنده با بیمه مرکزی، تحصیل مناسب ترین پوشش های اتکایی در دسترس برای ارتقای ظرفیت ریسک پذیری شرکت، تلاش برای اخذ رتبه اعتباری از یکی از موسسات رتبه بندی معتبر بین المللی، تحکیم جایگاه شرکت و ایفای نقش موثر در ارتقای مدیریت ریسک صنعت بیمه، بهره گیری موثرتر از تکنولوژی اطلاعات در فرایندهای عملیاتی و ارائه خدمات اشاره کرد.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.