2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شاراک درخصوص برنامه های آتی و طرح های توسعه شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on Apr 9Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شاراک درخصوص برنامه های آتی و طرح های توسعه شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شاراک درخصوص برنامه های آتی و طرح های توسعه شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شاراک درخصوص برنامه های آتی و طرح های توسعه شرکتشرکت پتروشیمی شازند در نظر داشت تا افزایش سرمایه ای را تا قبل از شروع سال جدید به تصویب برساند اما سهامداران عمده به این نتیجه رسیدند که تصویب و اجرایی شدن آن را به تعویق بیاندازند. این شرکت توانسته از نظر فعالیت خرید و فروش و حضور در بازارهای بین المللی به خوبی عمل کند. این شرکت با شفافیت اطلاعاتی خوبی در بازار سرمایه رو به رو است و طرح های توسعه ای برای آینده و در طی برنامه بلند مدت خود دنبال می کند. برخی از محصولات این شرکت منحصر به فرد بوده و همین موضوع منجر به توجه برخی از سهامداران به این شرکت می شود. ریسک مهمی که شرکت پتروشیمی شازند با آن رو به رو است، ریسک نرخ ارز بوده که باید مدیریت شود. رادیوسهام با ابراهیم ولدخانی مدیرعامل شاراک گفتگو کرده که به شرح زیر است.

۱- برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ این افزایش سرمایه چه زمانی انجام می شود؟

سرمایه فعلی شرکت به اندازه ۵۰۴۰ میلیارد ریال است که شرکت در نظر دارد تا این سرمایه را به رقم ۸۰۶۴ میلیارد ریال برساند. این افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران بوده و مورد تایید سهامداران نیز هست، احتمال زیاد مجمع افزایش سرمایه همزمان با مجمع سالیانه برگزار خواهد شد.

حتما بخوانید :  شفاف‌سازی «حخزر» به دلیل نوسان ۵۰ درصدی قیمت سهام

۲- هدف از افزایش سرمایه چیست و برای چه موضوعی است؟

افزایش سرمایه شرکت به منظور اصلاح ساختار مالی و حفظ و بهبود نسبت های نقدینگی و همچنین نسبت های مالی شرکت صورت خواهد گرفت، مطمئنا با افزایش سرمایه شرکت موجبات عدم خروج نقدینگی را فراهم خواهد آورد، ضمن اینکه بهبود و افزایش حد اعتباری شرکت نزد بانک ها و سایر موسسات مالی نیز اتفاق خواهد افتاد، از طرفی ما شاهد افزایش و توسعه فعالیت های تجاری شرکت با افزایش سرمایه خواهیم بود. در نظر داریم تا با مقداری از این مبلغ به تسویه بدهی های شرکت نیز بپردازیم و همچنین به تسویه سود سهام اقدام کنیم.

۳- آیا شرکت برنامه ای برای تعمیر اساسی دارد؟

بله شرکت در سال ۹۷ به تعمیر اساسی اقدام خواهد کرد که در سال ۹۶ موجبات و مقدمات این امر باید فراهم شود.

۴- برنامه های شرکت برای آینده چیست؟

همان طور که قبلا گفته شد برنامه تعمیر اساسی جزو برنامه های شرکت است. علاوه بر آن مجموعه پتروشیمی شازند در نظر دارد تا به فروش دارایی های بلند مدت نیز اقدام کند. افزایش سرمایه و افزایش حد اعتباری شرکت نزد موسسات مالی از دیگر برنامه های آتی محسوب می شود. همچنین اجرای پروژه جامع آب و پساب و خرید مواد اولیه برای اجرای پروژه های داخلی، تحلیل عوامل ریسک مرتبط با فعالیت ها و ویژگی های شرکت و کنترل آن ها از دیگر برنامه های آتی شرکت محسوب می شود.

حتما بخوانید :  پیش بینی 60 نفر از بزرگان بورس از آینده بازار

۵- تک نرخی شدن ارز یکی از ریسک های شرکت پتروشیمی شازند است. با این موضوع چگونه مقابله خواهید کرد؟

بزرگترین ریسک شرکت، ریسک تک نرخی شدن ارز است که نگرانی ای ندارد ما قبلا برای خرید مواد اولیه خود ۳۰ درصد تخفیف می گرفتیم و در حال حاضر ۱۰ درصد است، با تک نرخی شدن ارز تخفیفات ما از ۱۰ درصد به ۳۰ درصد خواهد رسید و از این طریق پوشانده خواهد شد. شرکت مطمئنا راهکارها و سناریو بندی های زیادی را داشته و دارد و در همه حال به فکر حفظ حقوق سهامداران است.

۶- آیا متعهد پذیره نویس با افزایش سرمایه مشکل داشته؟ این افزایش سرمایه نباید زودتر صورت می گرفت؟

گروه توسعه ملی هیچ گونه مخالفتی با این موضوع ندارد. شرکت گروه توسعه ملی متعهد پذیره نویس بوده و در صورت عدم تکمیل مبلغ افزایش سرمایه و به منظور حصول اطمینان از تکمیل پذیره نویسی تمامی سهام در نظر گرفته شده جهت عرضه عمومی، شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی نسبت به خرید کل حق تقدم های استفاده نشده اقدام خواهد کرد. سهامداران عمده به این نتیجه رسیده اند که چنانچه افزایش سرمایه همزمان با مجمع عمومی سالیانه و در ماه های آتی اتفاق بیفتد به نفع سهامداران و شرکت خواهد بود. این به معنای مخالفت سهامداران عمده برای عملی شدن افزایش سرمایه نیست.

۷- پروژه و طرح توسعه ای را دنبال می کنید؟

مطمئنا شرکت پروژه ها و طرح توسعه های زیادی را دنبال می کند. تا بتواند در طی برنامه های بلند مدت اجرایی نماید. به محض تعیین چگونگی تامین مالی پروژه ها اجرایی و دنبال خواهد شد.

حتما بخوانید :  درآمد پتروشیمی مارون سه هزار میلیارد تومان افزایش یافت

۸- کل منابع مورد نیاز شرکت برای تعمیر اساسی چه قدر است؟

کل منابع مورد نیاز شرکت در سال ۹۶ حدود ۶۷۰ میلیارد تومان است که بخشی از آن از محل عملیات داخلی و بخشی از محل افزایش سرمایه تامین خواهد شد. براورد ما برای تعمیر اساسی نیاز حدود ۱۶۸ میلیارد تومان است که تامین خواهد شد. آخرین تعمیر اساسی شرکت حدود سه سال پیش بوده اما تعمیرات عادی در حین عملیات انجام می شود تا موجب توقف طولانی مدت ماشین آلات نشود. اما تعمیر اساسی به وضعیت خود ماشین آلات باز می گردد. آخرین تعمیر اساسی شرکت سال ۹۲ بوده است.

۹- علاوه بر ریسک نرخ ارز چه ریسک هایی شرکت را تهدید می کند؟

ریسک کمبود و مازاد آب که با استانداری مربوطه مذاکراتی شده تا بتوانیم از طریق حفر چاه این ریسک را پوشش دهیم. ریسک کمبود نقدینگی برای تامین خوراک یا نفت، ریسک تجاری ناشی از رقابت در صنعت پتروشیمی، ریسک قدیمی شدن تکنولوژی و فرایندها و ریسک نرخ ارز که قلا بیان شد از جمله ریسک های مورد توجه شرکت هستند.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.