2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن صنعت سیمان در خصوص وضعیت این شرکتها | چشم امید سیمانی‌ها به مصوبه دولتReviewed by سایت رادیوسهام on Apr 10Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن صنعت سیمان در خصوص وضعیت این شرکتها | چشم امید سیمانی‌ها به مصوبه دولتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن صنعت سیمان در خصوص وضعیت این شرکتها | چشم امید سیمانی‌ها به مصوبه دولت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن صنعت سیمان در خصوص وضعیت این شرکتها | چشم امید سیمانی‌ها به مصوبه دولتعبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با رادیوسهام به بررسی صنعت سیمان در سال گذشته و تحلیل شرایط پیش روی این صنعت در سال جدید می‌پردازد. وی در این گفت‌وگو به مصوبه دولت در خصوص خرید دو میلیون تن سیمان اشاره کرده و آن را نشانه‌ای برای بهبود فضای این صنعت عنوان می‌کند. مشروح گفت‌وگوی دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با رادیوسهام را در زیر دنبال کنید.

 

۱- صنعت سیمان در سال گذشته چگونه ارزیابی می‌شود؟

ما در سنوات گذشته در صنعت سیمان یک ظرفیت سازی ایجاد کردیم که سبب شد قادر باشیم تقریباً حدود ۷۹ تا ۸۰ میلیون تن سیمان تولید کنیم؛ زمانی که این ظرفیت سازی تا پایان سال ۹۲-۹۳ اتفاق افتاد، شرایط کشور را با رشد ۸ درصد در نظر گرفته بودیم، اما متاسفانه رشد اقتصادی در دولت قبل به منفی ۶ رسید و در عمل محاسباتی که ما در طرح توجیه داشتیم، تقریباً به هم خورد.

اما اتفاقی که در سال ۹۵ افتاد این بود که تا پایان اسفند، صنعت سیمان ما حدود ۴۸ الی ۴۹ میلیون تن توزیع داخلی را تجربه کرد؛ یعنی در کشور ۴۸ تا ۴۹ میلیون تن سیمان خریداری و مصرف شده است. بنابراین اگر شما این میزان را با ظرفیت کلی این صنعت مقایسه کنید، می‌توان نتیجه گرفت که ما شرایط مناسبی را تجربه نکردیم، اما اگر وضعیت فعلی را با کشورهای مشابه مثل ترکیه، پاکستان، عربستان و دیگر همسایگانمان مقایسه کنید، در‌می‌یابید که ما از نظر مصرف سیمان وضعیت خوبی داشتیم.

حتما بخوانید :  توضیحات «لخانه» در خصوص افزایش قیمت سهام

۲- با وجود این شرایط می توان امیدوار بود که از رکود خارج شد؟

این شرایط نشان می‌دهد که به هر حال اقتصاد ما به یک رکودی برخورد کرده است، ولی با این حال درحال حرکت روبه جلو  بوده و شرایط مناسبی را تجربه خواهد کرد. از سوی دیگر بحث برجام که اتفاق افتاد آرامشی نسبی را در کشور و در بخش‌های بازرگانی و صنعت به وجود آورد که همین عامل سبب شد ما هیچ گاه به فکر سوخت جایگزین و استفاده از سوخت زباله برای سوخت دوم نباشیم.

۳- خیلی ها امیدوارند که وضعیت سال ۹۶ بهتر از سال ۹۵ است. شما هم به چنین موضوعی امیدوار هستید؟

در رابطه با سال ۹۶  هم ما فکر نمی‌کنیم وضعیت از سال ۹۵ بدتر باشد، فکر نمی‌کنیم خیلی بهتر باشد، ولی چیزی که از برآوردها در صنعت سیمان مشخص است، به نظر می آید که تا حدودی شاهد بهبودی فضا باشیم؛ نشانه هم این است که ما در اسفند ماه مشاهده کردیم که درخواست برای سیمان زیاد شده و علت مسئله این است که وزارت راه و شهرسازی طبق مصوبه دولت قراردادهایی را برای دریافت ۲ میلیون تن سیمان به منظور جاده سازی و ساخت و ساز اماکن تنظیم کرده است.

در بیان نشانه دیگر می‌توان به این مسئله اشاره کرد که دولتمردان به فکر افتاده‌اند که دنبال نوسازی بافت‌های فرسوده باشند و قصد دارند که این کار را انجام دهند، به باور بنده با رخ دادن مجموع این اتفاقات شاهد بروز رونق در صنعت سیمان نیز خواهیم بود. البته گفتنی است که تحمل ما نیز کم شده و این کم شدن تحمل به خاطر ۴ الی ۵ سال رکود اقتصادی است که انشالله خداوند آستانه تحمل ما را زیاد کند و بتوانیم بهتر کار کنیم و بهتر شاخص را بالا ببریم.

حتما بخوانید :  درآمد پتروشیمی مارون سه هزار میلیارد تومان افزایش یافت

 

۴- با توجه به انتخابات و وضعیت بین المللی، بحث صادراتمان در سال جدید به چه صورت خواهد بود؟

هر سالی که ما در کشورمان انتخابات داشتیم، خواه ناخواه یک مقداری مسائل اقتصادی تحت تاثیر انتخابات قرار گرفته است؛ به هر حال دولت در زمان انتخابات تنور داغ را پیدا می‌کند و نانش را می‌چسباند، ولی در تولید و صنعت من فکر می کنم که خیلی اتفاقی خاصی رخ نمی دهد، صنعت ساختمان هم خیلی به این مسائل کاری ندارد. در پایان سال ۱۳۹۵ شاهد ۴۹ میلیون تن توزیع داخلی و مصرف هستیم، به این معنی که در بدترین حالت‌ها همین میزان بوده و در بهترین حالت‌ها هم ۵۳ الی ۵۴ میلیون می شود، اما در کل به نظرم این مسائلی که اشاره کردید در کار ما خیلی تاثیرگذار نیست.

انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات مجلس متفاوت است، انتخابات مجلس به خاطر این که از هر شهرستان نماینده‌ای حضور دارد و برای رقابت تلاش می‌کنند و به این دلیل که همه کارخانجات در این مناطق هستند، آنها ممکن است در وعده و عیده‌هایی که این دوستان نماینده می‌دهند، تحت تاثیر قرار بگیرند و تولید تا حدودی افزایش پیدا کند؛ ولی به هر حال بحث ریاست جمهوری از این قاعده مستثناست.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

۵- بسیاری از کارشناسان اعلام می کنند که سال جدید قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند، آیا صنعت سیمان متاثر از این موضوع می‌شود؟

به نظرم کارشناسان باید دلایلی داشته باشند، دلایلشان این است که می گویند معمولاً دولت ها در انتخابات دلار را پایین نگه می دارند و بعد بالا می رود، این موضوعی که مطرح کردید کارشناسی نیست، این ها استنباط عوام است که اینگونه فکر می کنند. بنابراین به نظرم بحث کلی در جامعه جهانی هم این گونه نیست که قیمت دلار را افزایش دهند، به دلیل این که نفت خوب صادر می کنیم، الان ظرفیت نفت و گاز را بالا برده ایم، بنابراین همه این عوامل تاثیرگذار هستند، البته بنده اقتصاددان نیستم، ولی شرایطی نیست که بگوییم دلار در‌ آینده نزدیک روند افزایشی خواهد داشت، من به نظرم می‌آید که اگر هم روند افزایش داشته باشد، شدتش کم است. ولی اگر دلار افزایش پیدا کند، قطعاً روی هزینه‌های تولید هم خیلی اثر می‌گذارد، البته صنعت سیمان به دلیل این که ارز بری هر تن تولید سیمان به خاطر قطعات یدکی خیلی بالا نیست، تاثیرپذیری ما هم از این افزایش دلار زیاد نخواهد بود، ولی افزایش دلار قطعاً روی سایر نهادها اثر می‌گذارد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.