2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل فنرسازی خاور درخصوص برنامه های خروج از زیانReviewed by سایت رادیوسهام on Apr 26Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل فنرسازی خاور درخصوص برنامه های خروج از زیانگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل فنرسازی خاور درخصوص برنامه های خروج از زیان
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل فنرسازی خاور درخصوص برنامه های خروج از زیانشرکت فنر سازی خاور از جمله شرکت های زیان ده بوده که حجم تولید این شرکت به شدت به تولید شرکت های خودروساز بستگی دارد. هر چه قدر این میزان افزایش یا کاهش یابد تولید و فروش شرکت فنرسازی خاور نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. از طرفی این شرکت مطالبات وصول نشده زیادی از همین شرکت های خودروسازی دارد که منجر به تحمیل هزینه های زیادی به فنرسازی خاور شده است. رادیوسهام با مجید افرا مدیرعامل شرکت فنرسازی خاور گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- برنامه شرکت فنرسازی خاور برای خروج از زیان در سال جدید چیست؟

در نظر داریم تا در سال جدید وارد بازار افتر مارکت شویم، با ورود شرکت به این بازار میزان فروش شرکت نیز افزایش می یابد. ما مذاکراتی با خودروسازهای مختلف برای رفع مشکلاتشان داشتیم، تا بتوانیم قرارداد جدی تری با آن ها ببندیم، در نظر داریم تا با ساپکو و هپکو ملاقاتی ترتیب دهیم تا سهم بیشتری از بازار آن ها داشته باشیم. ضمن اینکه مکالماتی با بهمن دیزل داشته ایم تا بتوانیم سهم بیشتری برای فروش به آن ها را نیز در دست بگیریم. این موضوعات باعث افزایش سهم بازار در سال مالی آتی می شود. امیدواریم با این برنامه ها موجبات خروج از زیان شرکت فراهم شود.

حتما بخوانید :  ابلاغ شیوه‎نامه عرضه نفت‎خام و میعانات گازی در بورس انرژی

۲- چرا نتوانستید فروش خوبی داشته باشید و سهامداران شاهد تعدیل منفی در صورت های مالی بودند؟

شرکت فنر سازی خاور فروش محصولات خود را به شرکت های خودرویی انجام می دهد. این شرکت ها نیز با کاهش تولید در سال ۹۵ مواجه بودند، این کاهش تولید منجر شد تا تقاضای محصول کمتری از شرکت فنرسازی خاور نیز کنند. در نتیجه تولید و فروش ما نیز کاهش یافت و نتوانستیم بودجه پیش بینی شده خود را محقق سازیم. در واقع علت عدم فروش ما در سال مالی گذشته کاهش تولید محصولات شرکت های خریدار بود که منجر به کاهش تقاضا در این شرکت ها شد. ضمن اینکه ما تا زمانی که از عدم تحقق بودجه خود مطمئن نشدیم تعدیلات خود را روانه بازار نکردیم. یعنی تمام تلاش خود را برای محقق ساختن بودجه کردیم.

۳- مطالبات از شرکت های خودرو ساز به کجا رسید؟ آیا این مطالبات وصول شد؟

شرکت فنر سازی خاور در تلاش است تا بتواند مطالبات خود را وصول نماید اما شرکت های خودروساز به علت مشکلات نقدینگی نتوانسته اند مطالبات خود را وصول نمایند. این عدم نقدینگی منجر شده تا فنر سازی خاور نیز با مشکلات نقدینگی رو به رو شود. علت عمده زیان دهی شرکت نیز به هیمن موضوع باز می گردد. ضمن اینکه شرکت نیز به هزینه های مالی بالا رو به رو بوده و همین موضوع نیز برای شرکت مسئله ساز است.

حتما بخوانید :  کاهش 40 درصدی تولید خودروسازان در سال 97

۴- روند هزینه های مالی شرکت در طی پنج ساله گذشته به چه صورت است؟

هزینه های مالی شرکت در طی روند ۵ ساله رو کاهش داشته و در سال ۹۵ کمترین میزان را در طی پنج سال گذشته نشان داده است. البته سود ناخالص شرکت در سال ۹۵ به نسبت سال های گذشته کاهش داشته که دلیل آن هم به موارد گفته شده در بالا بازمی گردد.

۵- در نظر دارید تا با سازه گستر وارد مذاکره و خرید و فروش شوید؟

ما با شرکت سازه گستر تا به حال کار نکرده ایم و در نظر داریم تا با مذاکرات بتوانیم کار خود را با این شرکت نیز آغاز کنیم. در اثر این موضوع فروش شرکت افزایش خواهد یافت.

۶- مواد اولیه شرکت از بازار داخل تامین می شود و یا وارداتی نیز هست؟

در سال مالی گذشته به علت مشکلاتی که شرکت فولاد آلیاژی داشت ما به سمت تامین مواد اولیه وارداتی رفتیم و به همین دلیل در سال مالی گذشته مواد اولیه صادراتی به میزان ۴۱ درصد و مابقی از بازار داخل تامین شد. همان طور که گفته شد این میزان در سال گذشته متفاوت بود و اکثر مواد اولیه از بازار داخلی تامین می شد و همان طور که گفته شد به دلایل مشکلات فنرسازی خاور به سمت وارادات جذب شد.

۷- چه پروژه هایی در سال ۹۵ اجرایی شد؟

در سالی مالی گذشته ما شاهد ساخت دستگاه بوش بودیم که مونتاژ را به صورت اتومات و با دستگاه انجام می دهد، از دیگر پروژه هایی که انجام گرفت بازسازی و نوسازی کوره وان کوئیچ بود که منجر به بازسازی سقف کوره و بازسازی تابلوی برق و… شد. همچنین تغییرات در سبد کوئیچ را نیز شاهد بودیم که منجر به افزایش راندمان و کیفیت محصولات شد. راه اندازی و نصب دستگاه های تست نیز از دیگر برنامه های شرکت فنر سازی خاور در سال مالی گذشته بود که این دستگاه ها به صورت اتوماتیک کار می کنند و منجر شده تا هزینه جا به جایی کم شود و نوسانات دستگاه های نیز کاهش یابد به بیان دیگر راندمان دستگاه ها نیز بالا رود.

حتما بخوانید :  خودرو، فلزات اساسي و صنايع شيميايي برترين گروه هاي بورس تهران

۸- از برنامه های آتی شرکت بگویید؟

پروژه تولید و توسعه محصولات برای سال مالی آینده در دست است، همچنین در نظر داریم تا با انواع شرکت ها همچون سازه گستر نیز وارد مذاکره شویم تا فروش خود را بالا ببریم، این رفع مشکلات منجر به حجم بالای فروش ما خواهد شد. راه اندازی خط تولید جدید و همچنین توسعه سبد محصولات از دیگر برنامه های شرکت فنر سازی خاور است که منجر به افزایش فروش شرکت خواهد شد.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.