2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هیئت مدیره قشرین درخصوص وضعیت پیش روی شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on May 1Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هیئت مدیره قشرین درخصوص وضعیت پیش روی شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هیئت مدیره قشرین درخصوص وضعیت پیش روی شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هیئت مدیره قشرین درخصوص وضعیت پیش روی شرکتشرکت صنعتی و کشاورزی قند شیرین خراسان از جمله شرکت های زیان ده قندی بوده که مشمول ماده ۱۴۱ قانون نیز می باشد. شرکت چندی پیش با تغییر مدیریت رو به رو بوده تا بتواند سر و سامانی دیگر به مجموعه شیرین خراسان بدهد. این مجموعه در سال ۹۵ نه تنها زیان سالانه داشته بلکه زیان انباشته شرکت نیز افزایش داشته است. طبق بررسی ها نسبت بهای تمام شده آن در طی سال ۹۵ افزایش داشت و این نشان از افزایش هزینه های شرکت دارد. حاشیه سود شرکت نیز با افت رو به رو بوده. طبق اعلام هیئت مدیره این شرکت، قند شیرین خرسان سال ۹۶ را به خوبی آغاز کرده و به زودی زیان پوشش داده خواهد شد. رادیوسهام با محمدعلی احمدزاد اصل رئیس هیئت مدیره شرکت قند شیرین خراسان گفتگو کرده است که آن را می خوانید.

۱- روند هزینه های مالی و سوددهی شرکت به چه صورت است؟ درآمد شرکت چه وضعیتی دارد؟

در سال گذشته هزینه های مالی شرکت افزایش داشته، هچنین شرکت با کاهش درآمد ۱۳ درصدی رو به رو است. زیان شرکت حدود ۲۲ درصد رشد داشته  به گونه ای که زیان انباشته هم افزایش را نشان می دهد. لازم به ذکر است که بهای تمام شده کالا نیز در شرکت افزایش داشته است.

حتما بخوانید :  افزایش سرمایه «کپرور» مورد قبول بازرس قانونی

۲- چه راهکارهایی برای جبران این زیان ها پیش بینی کرده اید؟

درست است که ما شاهد زیان دهی و رشد در زیان شرکت بوده ایم اما این زیان به گونه ای نیست که نتوان آن را پوشش داد. شرکت شیرین خراسان در نظر دارد تا بتواند با عملکردهای جدید موجبات تبدیل زیان به سود را فراهم آورد. فعالیت هایی در این زمینه نیز صورت گرفته، به گونه ای که در سال ۹۶ ما نشانه هایی از رشد سودآوری و کم شدن زیان را در مجموعه مشاهده کرده ایم. امید است با ادامه این روند و فعالیت های سودآور زیان شرکت کم و در نهایت تبدیل به سود شود. همان طور که گفته شد زیان شرکت به گونه ای نیست که راه درمان نداشته باشد.

۳- در برهه هایی از زمان ما شاهد فروش محصولات شرکت به کمتر از قیمت مصوب بوده ایم، این موضوع به چه علت رخ داده است؟ آیا شرکت با این موضوع متضرر نشده است؟

فروش محصولات به زیر قیمت مصوب به علت جذب بازار رقابتی بوده ضمن اینکه این فروش موجب ورود نقدینگی به شرکت شد چرا که شرکت نیاز شدید به این نقدینگی را داشت. لازم به ذکر است که این فروش به زیر قیمت مصوب یکبار برای همیشه اتفاق افتاد و از این پس هیئت مدیره اقدام به فروش محصولات شرکت در چارچوب قیمت های مصوب خواهد کرد.

حتما بخوانید :  درآمد پتروشیمی مارون سه هزار میلیارد تومان افزایش یافت

۴- اهداف شرکت برای ادامه مسیر را توضیح دهید؟

گروه و شرکت صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان در نظر دارد تا فعالیت هایی را ایجاد کند که این فعالیت ها منجر به ارزش افزوده بالا برای شرکت شود. شرکت فعالیت های غیرسودآور را حذف خواهد کرد. اقداماتی در شرکت انجام شده و ما شاهد تغییر مدیریتی در این شرکت بوده ایم تا بتوانیم به این مجموعه سر و سامان مجدد بدهیم. کلیه فعالیت های شرکت شیرین خراسان باید براساس رویه های انجام شده باشد.

۵- شرکت برای خروج از ماده ۱۴۱ قانون اساسی برنامه ای ندارد؟

شرکت شیرین خراسان مشمول ماده ۱۴۱ قانون اساسی بوده و برای خروج از این ماده در نظر دارد تا افزایش سرمایه ای را ترتیب دهد. اقدامات این افزایش سرمایه انجام شده و قطعا برنامه ای مدون برای اجرایی شدن این موضوع چیده خواهد شد تا هر چه سریعتر شرکت از ماده ۱۴۱ قانون اساسی خارج شود.

۶- آیا قرارداد اجاره اراضی شرکت از آستان قدس رضوی به پایان رسیده و مجموعه چه اقدامی در این خصوص کرده است؟

قرارداد ۹ ساله اجاره اراضی از آستان قدس رضوی به پایان رسیده و شرکت در نظر دارد تا در راستای حفظ منافع تمامی ذی نفعان به تثبیت و یا مالکیت شرکت بر آن اراضی اقدام کند. این مسئله توسط شرکت دنبال می شود و به زودی نتیجه آن به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

۷- آیا شرکت در راستای شفافیت هر چه بیشتر اطلاعات عملی صورت داده است؟

مسلما شرکت باید اطلاعات شفاف تری را به سامانه کدال ارائه دهد. این شرکت در این خصوص گام برداشته و در حال حاضر فرایند تحول و نظارت تغییر کرده و همه چیز کنترل شده پیش می رود. همان طور که گفته شد تغییرات ساختاری در این مجموعه صورت گرفته و اتفاقات مثبتی در سال ۹۶ برای شرکت خواهد افتاد.

۸- علت عمده زیان دهی شرکت در چیست؟

انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر طبق روال هر ساله برای متقاعد نمودن سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده اقدام کرد اما نتیجه ای برای افزایش نرخ گرفته شد و در نهایت با نرخ بسیار پایین تر از ارقام محاسبه شده موافقت شد. این موضوع از جمله موارد زیان دهی شرکت های قندی و از جمله شیرین خراسان است. از طرفی هنوز بخش عمده ای از مطالبات شرکت های قندی از دولت پرداخت نشده و هزینه بالایی از این ناحیه به شرکت ها تحمیل شده است.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.