2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیو سهام با مدیرعامل توسعه گوهران امید درخصوص برنامه های این شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on May 7Rating: 4.0گفتگوی اختصاصی رادیو سهام با مدیرعامل توسعه گوهران امید درخصوص برنامه های این شرکتگفتگوی اختصاصی رادیو سهام با مدیرعامل توسعه گوهران امید درخصوص برنامه های این شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیو سهام با مدیرعامل توسعه گوهران امید درخصوص برنامه های این شرکت

شرکت توسعه گوهران امید در سال ۸۳ در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید و در سال ۹۵ با نماد گوهران با عرضه ۵ درصد و با قیمت ۱۰۸ تومان به ازای هر سهم کشف قیمت شد. این شرکت در سال گذشته درامد غیرعملیاتی ناشی از بلوک فولاد مبارکه داشت. این مجموعه در اغلب صنایع بورسی فعالیت می کند و پرتفوی متنوعی را چیده است. رادیو سهام به گفتگو با سیاوش وکیلی مدیرعامل این شرکت پرداخته که به شرح زیر است.

 

 

۱٫چرا سود ناخالص شرکت در سال مالی گذشته کاهش یافت؟

سود ناخالص شرکت کاهش یافت و دلیل آن ناشی از کاهش سود سرمایه گذاری ها و فروش برخی دارایی ها بود، سود ناخالص شرکت کاهش یافته اما سود خالص در مقایسه با سال های گذشته افزایش داشته که این می تواند مبنای تصمیم گیری بهتر سهامداران باشد.

  1. راهبرد سرمایه گذاری شرکت به چه صورت است؟ از چه نوع تحلیلی استفاده می کنید؟

راهبرد سرمایه گذاری شرکت مبتنی بر فاندامنتال است یعنی شرکت با تکیه بر تحلیل فاندامنتال و بنیادی اقدام به سرمایه گذاری می کند. البته گاهی اوقات نیز براساس موقعیت از تحلیل تکنیکال استفاده می کنیم. اما همان طور که گفته شد مبنای اصلی شرکت بر پایه تحلیل فاندامنتال و بلند مدت در نظر گرفته می شود.

  1. آیا شرکت به فکر در نظر گرفتن بازار گردان برای سهم است؟

شرکت توسعه گوهران امید در نظر دارد تا یک صندوق بازارگردانی جهت سهام پرتفوی خود در نظر بگیرد تا هم سهام پرتفوی شرکت را بازارگردانی کرده و هم به بازارگردانی خود سهم گوهران اقدام کند. البته این موضوع هنوز نهایی نشده و مطالعات مجموعه گوهران امید در حال انجام است.

  1. از دیگر برنامه های آتی شرکت بگویید؟

شرکت در نظر دارد تا نظارت مستمر بر پرتفوی سهام داشته باشد، استفاده از سایر ابزارهای مالی که قابلیت ارائه در بورس را داشته باشند از دیگر برنامه های آتی شرکت است، همچنین برنامه ریزی جهت فروش دارایی های غیرسودآور و زیان ده نیز وجود دارد. استفاده به موقع از امتیازات ایجاد شده در نتیجه اجرای به موقع اصل ۴۴ قانون اساسی نیز از برنامه های آتی شرکت محسوب می شوند.

حتما بخوانید :  اطلاعیه جدید فروش سهام ۴ بانک و موسسه ادغامی

۵٫شرکت برای مطالبات وصول نشده خود چه برنامه ای دارد؟

توسعه گوهران امید به طور مستمر پیگیر وصول مطالبات از شرکت های سرمایه پذیر است. مطمئنا شرکت توسعه گوهران امید در نظر دارد تا مطالبات مشکوک الوصول خود را کاهش داده و برای این موضوع نیز برنامه ریزی های خود را دارد و ما شاهد کاهش آن ها در سال مالی قبل بودیم.

۶٫دلیل کاهش سرمایه گذاری های شرکت در سال گذشته چیست؟

کاهش سرمایه گذاری های شرکت به واگذاری بلوک فولاد و بابت بدهی به سهامدار عمده بازمی گردد. از طرفی الزام بورس برای واگذاری نیز منجر به این موضوع شد.

۷٫درامدهای غیر عملیاتی شرکت به چه علت بود؟

با توجه به فروش بلوک فولاد مبارکه شاهد برگشت ذخیره بودیم که دیگر تکرار نخواهد شد.

  1. پرتفوی مجموعه گوهران بیشتر شامل چه چیزهایی است؟

تنوع پرتفوی بورسی شرکت گوهران بالا بوده و ما در نظر داریم تا این تنوع را بیشتر کنیم چرا که هر چه تنوع بیشتر باشد ریسک پرتفوی کاهش می یابد. پرتفوی شرکت متشکل از ۲۲ درصد سرمایه گذاری در محصولات شیمیایی، ۱۵ درصد یارانه، ۸ درصد ماشین آلات و دارویی ۷ درصد، بانک ها ۴ درصدف  شرکت های چند رشته ای صنعتی ۵ درصد، اوراق مشارکت ۸ درصد و فنی مهندسی ۴ درصد از پرتفوی مجموعه را گرفته است. مدیریت بر پرتفوی سهام نیز همیشه وجود دارد و می تواند جا به جایی ها نیز صورت گیرد.

  1. اقدامات انجام شده شرکت به چه صورت است؟ شرکت در سال گذشته چه اقداماتی انجام داده است؟

شرکت در سال گذشته به تهیه گزارشات کارشناسی اقدام کرده. همچنین کمیته حسابرسی داخلی نیز در مجموعه گوهران صورت گرفت، به وصول مطالبات از شرکت ها نیز اقدام شده و در جهت کاهش آن ها گام برداشته شده است. بازنگری و به روز رسانی مستمر پرتفوی سهام از دیگر اقدامات شرکت در سال گذشته محسوب می شود، ضمن اینکه دوره های کارشناسی مختلف نیز در این مجموعه با جدیت دنبال شد.

  1. ارزیابی مجموعه گوهران از وضعیت فعلی سهم در بازار سرمایه به چه صورت است؟

شرکت از پی  بر ای مناسبی در بازار برخوردار است، همچنین روند ارزش و تعداد معاملات سهام شرکت نشان از روند رو به رشد شرکت دارد، از سال ۹۳ تا ۹۵ ما شاهد افزایش ارزش معاملات سهام بوده ایم. ضمن اینکه در میان ۲۱ شرکت سرمایه گذاری از حیث سرمایه و ارزش بازار رتبه دهم را داریم که این رتبه روز به روز بالاتر خواهد رفت. یعنی شرکت در جهت آن تلاش می کند.

حتما بخوانید :  درآمد پتروشیمی مارون سه هزار میلیارد تومان افزایش یافت

۱۱٫سال ۹۶ را برای شرکت و بازار سرمایه چطور ارزیابی می کنید؟

مطمئنا سال ۹۶ سالی همراه با رشد برای شرکت های بورسی خواهد بود. سال جدید می تواند منجر به رشد بسیاری از شرکت ها شود. شرکت توسعه گوهران امید نیز سال ۹۶ سال بهتری از سال ۹۵ را برای خود رقم خواهد زد. تا بتواند در مجمع سال مالی ۹۶ سود بیشتری از سال ۹۵ را تقسیم کند.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.