2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل البرز دارو درخصوص تاثیرات تک نرخی شدن ارز بر این شرکت و دارویی هاReviewed by رادیوسهام on May 8Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل البرز دارو درخصوص تاثیرات تک نرخی شدن ارز بر این شرکت و دارویی هاگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل البرز دارو درخصوص تاثیرات تک نرخی شدن ارز بر این شرکت و دارویی ها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۳ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل البرز دارو درخصوص تاثیرات تک نرخی شدن ارز بر این شرکت و دارویی هاشرکت البرز دارو از زیر مجموعه های شرکت سرمایه گذاری البرز بوده که سال ۹۵ توانست رشد صادرات خوبی را به ثبت برساند. این شرکت همچنین رشد سود خالص را نشان داده و توانسته موجبات جلب رضایت سهامداران خود را فراهم آورد. شرکت در سال ۹۶ حدود ۱۸ محصول جدید دیگر را روانه بازار خواهد کرد. رادیوسهام با علی مرتضوی مدیرعامل شرکت البرز دارو به گفتگو نشست که به شرح زیر است.

۱- پروژه تولید انسولین شرکت به کجا رسید؟ آیا شرکت از تولید انسولین منصرف شده است؟

چندی پیش پروژه ای طراحی و تعریف شد و قرار بر تولید انسولین بود. این پروژه هنوز متوقف نشده و ما در حال حاضر به فکر به روز رسانی این پروژه هستیم. شاید به شکل گیری پروژه به شکل دیگر باشیم. مذاکراتی با یک شرکت بین المللی بزرگ در خصوص مشارکت در ساخت شده که هنوز به نتیجه قطعی نرسیده و نمی توان در خصوص آن نظر قطعی را داد، اما به محض قطعی شدن به اطلاع سهامداران خواهد رسید. این پروژه متوقف نشده اما فعلا بهره برداری از آن را در برنامه نداریم.

حتما بخوانید :  "وبشهر" سود هر سهم خود را افزايش داد

۲- افزایش نرخ دارو در سال جاری نخواهد بود؟

معمولا افزایش نرخ دارو در نیمه دوم سال اتفاق می افتد و به همین دلیل به نظر نمی رسد در سال جاری افزایش نرخی را شاهد بود. مگر در نیمه دوم سال.

۳- تک نرخی شدن ارز چه تاثیری بر شرکت می گذارد؟ آیا شرکت خود را برای این موضوع آماده کرده است؟

هنوز خبری از تک نرخی شدن ارز در کشور وجود ندارد اما حتی اگر ارز تک نرخی شود می توان سناریو های مختلفی چید، ضمن اینکه در این صورت سازمان غذا و دارو متقاعد خواهد شد و ما می توانیم با افزایش نرخ دارو این موضوع را پوشش دهیم. از این جهت نگرانی ای برای شرکت البرز دارو نیست.

۴- صادرات شرکت در سال ۹۵ چه میزان رشد داشته و برای ادامه رشد صادرات چه برنامه ای ریخته شده است؟

شرکت در سال ۹۵ توانست افزایش صادرات به کشورهای همسایه را داشته باشد، این افزایش به اندازه ۷۵۰ درصد بود. شرکت در نظر دارد تا این روند افزایش را در سال های دیگر هم داشته باشد. شرکت البرز دارو برنامه صادرات به سایر کشورهایی همچون سوریه، عراق پاکستان و سایر کشورها را نیز دارد. صادرات شرکت روی ۴ محصول اصلی بوده و کم کم سایر محصولات نیز وارد بازار صادراتی شرکت خواهد شد.

حتما بخوانید :  برگزاري مجمع عمومي فوق العاده "اپرداز"

۵- طرح توسعه شرکت چیست و در چه مرحله ای است؟

شرکت توانسته مجوز GMP در جامدات را اخذ کند و در نظر دارد تا طرح توسعه اخذ مجوز برای سایر بخش ها را نیز بگیرد. این موضوع به شدت توسط مجموعه البرز دارو دنبال می شود. با اخذ این مجوز و این رتبه شرکت توانایی مذاکره با سایر شرکت ها وکشورهای بین المللی را دارد. چرا که منجر به افزایش ظرفیت و همچنین تولید بهتر دارو خواهد شد.

۶- از جمله برنامه های در دست بررسی شرکت را نام ببرید؟

از جمله برنامه های در دست بررسی شرکت می توان به تجهیز و نوسازی انبارهای قدیمی، خرید تجهیزات لوازم آزمایشگاهی، خرید ماشین آلات خطوط بسته بندی، خرید دستگاه پرس و کارتونینگ و.. اشاره کرد.

۷- شرکت در سال ۹۵ چه میزان سود را محقق ساخته و چه اندازه رشد نسبت به سال گذشته داشته است؟

در سال ۹۵ شرکت توانست رشد ۳۳ درصدی سود عملیاتی، رشد ۲۴ درصدی سود شرکت را داشته است. از طرفی حاسیه سود شرکت نیز به میزان مناسبی بوده که در میان شرکت های صنعت دارو قابل توجه است.

۸- در تهیه مواد اولیه شرکت به چه صورت از نظر قیمتی عمل کرده است؟

یکی از سخت گیرانه ترین استراتژی های شرکت، تهیه مواد اولیه بوده، اینجا شرکت اولویت را در کیفیت می داند و سپس قیمت. عمده مواد اولیه شرکت از هند و چین وارد می شود.

حتما بخوانید :  کاهش 40 درصدی تولید خودروسازان در سال 97

۹- از آن جایی که مطالبات شرکت به میزان قابل توجهی بوده، البرز دارو چه تمهیداتی برای وصول مطالبات اندیشیده است؟

شرکت البرز دارو برای وصول مطالبات خود تلاش زیادی کرده و همواره در جهت کاهش آن گام برمی دارد.  علی رغم اینکه تمام شرکت های صنعت داروسازی درصد هزینه های مالی به فروش رشد داشته، این نسبت در شرکت البرز دارو روند کاهشی داشته است. این مشکل عدم وصول مطالبات گریبان گیر تمام شرکت های فعال در این صنعت بوده و تنها مختص البرز دارو نیست.

۱۰- بازار محصول انوکساپارین در مقایسه با سال گذشته با کاهش رو به رو شده، دلیل این موضوع چیست؟

تا سال گذشته ما تنها عرضه کننده این محصول در بازار بودیم با حضور سایر شرکت ها در بازار و عرضه آن سهم بازار ما کاهش یافت. بازار رقابتی بوده و رقبای زیادی وارد می شوند، کیفیت انوکساپارین البرز دارو بسیار خوب بوده و به همین دلیل جای نگرانی برای شرکت نیست. هنوز هم این محصول حرف اول را می زند. اما باید پذیرفت که با حضور چند شرکت تولید کننده رقابت سخت شده و سهم بازار کاهش می یابد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.