2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر تحلیل یک کارگزاری درخصوص اثرات انتخابات ریاست جمهوری بر بورسReviewed by رادیوسهام on May 16Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر تحلیل یک کارگزاری درخصوص اثرات انتخابات ریاست جمهوری بر بورسگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر تحلیل یک کارگزاری درخصوص اثرات انتخابات ریاست جمهوری بر بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۳ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر تحلیل یک کارگزاری درخصوص اثرات انتخابات ریاست جمهوری بر بورستاریخ نشان داده روند بازار سرمایه ایران و شاخص کل بورس تحت تاثیر جریان سیاسی کشور است، این موضوع در سال جاری نیز اتفاق خواهد افتاد. این که چه رئیس جمهوری و چه تیمی بر روی کار بیایند بر رفتار بازار سرمایه تاثیر زیادی می گذارد. چرا که بسیاری از شرکت های فعال در این بازار تحت تاثیر رفتارها و تصمیمات دولت قرار می گیرند. این موضوع نیز به روند سودآوری این شرکت ها در جریان سیاست های اقتصادی باز می گردد. چه بسا که بسیاری از شرکت ها تحت تاثیر روابط بین المللی و بازارهای جهانی هستند. در نتیجه هر گونه سیاستی مبنی بر این موضوعات بر روند سودآوری شرکت ها تاثیر می گذارد. رادیوسهام درخصوص انتخابات ریاست جمهوری و تاثیر پیروزی هر یک از جریان های سیاسی در این انتخابات بر بازار سرمایه، با کامران قزل گل مدیر تحلیل کارگزاری سهم آشنا و کارشناس و معامله گر بازار سرمایه به گفتگو نشست.

۱- با توجه به اینکه بازار سرمایه تاثیر زیادی از انتخابات ریاست جمهوری می گیرد به نظر شما زمان باقی مانده تا انتخابات رفتار بازار سرمایه چگونه خواهد بود؟

مسلما بسیاری از سهامداران ریسک بودن در بازار سرمایه را در دوره انتخابات ریاست جمهوری نپذیرفتند. این افراد ترجیح دادند تا در بازه انتخابات سهام خود را فروخته و نقد شوند، یعنی ریسک سهامداری را تا زمان اعلام نتایج انتخابات از خود دور کرده اند. این افراد معتقدند که روی کار آمدن هر کدام از جناح ها باعث ایجاد رفتار صفر و یک در گروه های مختلف خواهد شد. از طرف دیگر در سال های اخیر ما شاهد رفتار خنثی و رو به پایین بازار به علت عرضه های غیرکنترل شده سهامداران حقوقی و عمده بودیم که این موضوع نیز منجر به ترس سایر سهامداران شده و این روزها همین ترس دامنه بیشتری پیدا کرده است. چنان که از شواهد پیداست آتش این قائله در گروه خودرویی زبانه های بیشتری می کشد. گروه خودرویی به شدت وابسته به سیاست ها و روابط خارجی بوده و هست و دولتی فعلی را به عنوان شریکی قابل اعتماد قبول کرده؛ سهامداران این صنعت نگران شکست این جناح در انتخابات ریاست جمهوری هستند. چرا که معتقدند این شرکت های خارجی و تعاملات بین المللی بود که جان دوباره ای به صنعت خودروی کشور دادند. در نتیجه با شکست دولت فعلی مجددا آینده ای مبهم را برای صنعت خودرو متصورند. به همین دلیل شاهد عرضه هایی در سهام این گروه ها، البته از طرف سهامداران خرد و حقیقی بودیم. هر چند در روزهای گذشته شاهد حمایت سهامداران حقوقی از سهام خودرویی بودیم که می تواند موجب اعتماد برخی سهامداران را فراهم آورد.

حتما بخوانید :  برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "شسپا"

۲- چنانچه جبهه اصلاح طلب پیروز انتخابات شود به نظر شما بازار چه عکس العملی نشان خواهد داد؟

قاعدتا با پیروزی جناحی که هم اکنون بر روی کار است، سیاست های اعتدالی ادامه خواهد داشت و پیش بینی می شود دلار با شیب ملایم شروع به رشد کرده و قیمت های بالای ۴۰۰۰ تومان را در میان مدت ببیند. قراردادهای در جریان خصوصا در گروه خودرویی نهایی خواهد شد و به کمیت و کیفیت آن ها افزوده می شود. گروه هایی که مواد اولیه خود از طریق واردات تامین می کنند که از جمله آن ها می توان به گروه دارویی ها، تولید ماشین آلات و دستگاه های برقی و لاستیک و پلاستیک اشاره کرد، مشکلی در این خصوص نخواهند داشت. گروه انفورماتیکی مطمئنا با عقد قراردادهای جدید و ورود فناوری های جدیدتر و های تک موجبات رشد بیشترشان فراهم خواهد شد. همچنین گروه حمل و نقل های آبی و صنایع مربوط به توریسم می توانند آینده ای روشن داشته باشند. ضمن اینکه با افزایش بودجه عمرانی که در دستور کار این دولت بود، گروه های مرتبط با عمران و ساخت و ساز وضعیت بهتری خواهند داشت. در ادامه باید گفت بخش صادراتی بازار که عمدتا صنعت پتروشیمی و سیمانی هستند، نیز آینده ای روشن را پیش رو خواهند داشت. باید توجه کرد که در صورت پیروزی جناح معتدل نباید هیجانی شروع به خرید خصوصا سهام خودرویی کرد و باید همچنان فاکتورهای موجود در بازار همچون سوداوری شرکت ها و عرضه های حقوقی های فعال در این سهام را سنجید و سپس تصمیم منطقی گرفت.

حتما بخوانید :  زیرپوست صعود بورس

۳- چنانچه جبهه اصول گرا پیروز میدان باشد بازار چه عکس العملی نشان خواهد داد؟

با پیروزی جناح اصول گرا واکنش مهم بازار عرضه های مختلف و نقد شدن سهامداران خواهد بود، که به تبع آن شاهد افزایش ناگهانی قیمت دلار و طلا خواهیم بود. مطمئنا بازار واکنش مناسبی به کاهش امنیت سرمایه گذاری نخواهد داشت یعنی در کوتاه مدت حقیقی های فعال در بازار عرضه های سنگین خواهند داشت. این نقدینگی به سمت بازار پول خواهد رفت. البته باید گفت این رفتار کاملا طبیعی بوده و چنین رفتارهایی در اکثر کشورها دیده می شود. آن چه که مهم است رفتار مناسب مسئولان بوده که بتوانند عکس العمل متناسب با چنین رفتارهایی را نشان داده و موجبات پایداری را فراهم آورند. لازم به ذکر است که در صورت پیروزی جناح اصول گرا صنعت پتروشیمی محلی امن برای سرمایه گذاری خواهد بود.

۴- صنعت پیشرو قبل و بعد از انتخابات در بازار سرمایه را چه صنعتی می دانید و چرا؟

در زمان فعلی و قبل از انتخابات صنعت خاصی مد نظر نبوده و معامله گران به تک سهم های بازار توجه می کنند. پس از انتخابات و مشخص شدن ریاست جمهوری و نتیجه آن صنایع خودرویی، انفورماتیک، پیمانکاری، بانکی و سیمانی در نقطه مقابل صنایع پالایشی، پتروشیمی فلزی و کانی های معدنی قرار می گیرند. ضمن اینکه نتیجه انتخابات برای تک سهم های بازار که رو به صعود هستند بی اثر خواهد بود

حتما بخوانید :  "چکارن" در هر سهم خود از زیان به سود رسید

۵- فکر می کنید بازار سرمایه برای رشد و توسعه به چه عاملی نیازمند است؟

نقدینگی بزرگترین نیاز بازار کم عمق ایران است. از دیگر موارد می توان به کاهش سود بانکی، توسعه صندوق های با درامد ثابت، افزایش علم و آگاهی سهامداران و راه اندازی صندوق های سهام متناسب با نیاز سرمایه دارانی که بورس آشنایی ندارند، اشاره کرد. شایان ذکر است که در کشورهای توسعه یافته که ارزش بورسی بسیار بالاتر از بورس ایران را دارند، حدود ۹۰ درصد از سرمایه، سهامداران حقیقی جذب انواع مختلف صندوق های می شود تا این نقدینگی به صورت حرفه ای مدیریت شود. بازار سرمایه ایران به پیشرفت واقعی نیاز دارد. پیشرفتی که تمامی زوایا مانند مدیریت مالی و سرمایه گذاری را بگیرد با این موضوع است که موجبات ورود سرمایه گذاران اعم از داخلی و خارجی خواهد شد.

۶- با توجه به این که قیمت دلار از جمله محرک های اقتصادی موثر بر بازار سرمایه بوده روند قیمتی آن را با روی کار آمدن هر کدام از جناح ها چگونه ارزیابی می کنید؟

به نظر می رسد با روی کار آمدن جناح اصول گرا رشد قیمت دلار هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت شارپ تر و سریع تر از زمانی خواهد بود که دولت فعلی به کار خود ادامه دهد.

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد که در این مجمع به ازای هر سهم ۶۸۵ ریال تقسیم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.