2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

 

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سیمان فارس نو درخصوص برنامه جدید صادراتی این شرکتشرکت سیمان فارس نو تنها شرکت سیمانی موجود در صنعت سیمان بوده که بالاتر از ظرفیت خود تولید می کند. این شرکت در وضعیت رکود صنعت سیمان توانست فروش خوبی را داشته باشد و به پیش بینی های خود جامه عمل بپوشاند. یعنی شرکت باز هم توانست بالاتر از ظرفیت خود تولید و به فروش برساند. رادیوسهام با اسدالله نیکفر مدیرعامل شرکت سیمان فارس نو گفتگو کرده که آن را می خوانید.

 

۱-سهمیه شرکت سیمان فارس نو که از طرف انجمن برای تولید سیمان تعیین شده چه میزان است؟

انجمن سیمان برای حفظ این صنعت و حرکت رو به جلوی آن به هر شرکت سیمانی سهمیه ای برای تولید داده که این سهمیه براساس ظرفیت تولید شرکت ها تعیین می شود. سیمان فارس نو سهمیه ای در حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار تن تعیین شده که شرکت سیمان فارس نو در شش ماهه ابتدای سال ۹۵ حدود ۷۵ هزار تن و شش ماهه دوم ۶۵ هزار تن تولید داشتیم.

۲-برنامه شرکت برای افزایش صادرات به چه صورت است؟

شرکت در نظر دارد تا با توجه به شرایط اقتصادی کشور افزایش تولید را داشته باشد و از طرفی فروش صادراتی را نیز افزایش دهد. شرکت سیمان فارس نو با کشورهای زیادی در حال مذاکره بوده تا بتواند بازارهای صادراتی خود را افزایش دهد و در حال حاضر نیز بازار جدید صادراتی همچون غنا، کویت، امارات و افریقا را جذب کرده، این افزایش صادرات منجر به افزایش فروش صادراتی می شود. این رشد همچنان وجود داشته و دارد.

حتما بخوانید :  انتشار اخبار سیاسی و آثار آنها بر بازار سرمایه

۳-قیمت سیمان فروشی در مجموعه فارس نو چه قدر بوده و این تفاوت نرخ چقدر است؟

قیمت سیمان توسط انجمن سیمان تعیین می شود و این نرخ، نرخ مصوب انجمن است، انجمن سیمان به عنوان نماینده و تعیین کننده نرخ، قیمت فروش سیمان را مصوب و اعلام می کند، اما سیمان تیپ یک و دو با اختلاف قیمت ۳ هزار تومان به ازای هر تن به فروش می رسد.

۴-چند درصد از فروش داخلی شرکت سیمان فارس نو در استان فارس صورت می گیرد؟

۱۰۰ درصد از فروش شرکت سیمان فارس نو در استان فارس و در محدوده ۱۰۰ کیلومتری این استان صورت می گیرد.

۵-آیا نرخ های مصوب سیمان تغییر خواهد کرد؟

بستگی به شرایط صنعت در کشور دارد و این نرخ می تواند با توجه به شرایط صنعت سیمان و تحت نظر انجمن سیمان تغییر کند.

۶-آیا صادرات شما به افریقا توجیه اقتصادی دارد؟

بله قیمت فروش در افریقا بالا بوده و جوابگوی هزینه حمل شرکت است، این نرخ در بازار افریقا به اندازه ۴۲ تا ۴۸ دلار بوده و هزینه حملی برابر با ۸ دلار به ازای هر تن برای شرکت دارد. مسلما هر گونه اضافه کردن بازار جدید صادراتی با در نظر گرفتن این موضوع و توجیه اقتصادی صورت می گیرد.

حتما بخوانید :  چقدر ارز پتروشیمی‌ها به کشور برگشت؟

۷-وضعیت مطالبات مشکوک الوصول شرکت به چه صورت است؟

دوره وصول مطالبات شرکت از ۶۰ به ۸۵ روز در سال ۹۵ رسیده اما این رقم قابل قبول بوده و شرکت در تلاش است تا بتواند این دوره را به حداقل ممکن برساند. از طرفی متوسط دوره وصول مطالبات صنعت از این رقم بیشتر است.

۸-آیا مذاکراتی با عراق برای کاهش تعرفه های واردات سیمان صورت گرفته است؟

بله مذاکراتی با سفیر عراق در ایران در خصوص مساعدت ها و یا کاهش تعرفه واردات صورت گرفته و قول مساعدت نیز به عمل آمده، امیدواریم تا بتوانیم نهایت استفاده را ببریم و بازار صادراتی خود را به عراق تقویت نماییم. این مذاکرات همچنان ادامه دارد.

۹-شرکت برای سرمایه گذاری در عراق اقدام به تاسیس شرکتی در این کشور کرده، جزئیات این موضوع به چه صورت است؟

هلدینگ فارس خوزستان اقدام به تاسیس شرکت ارجان صنعت در کشور عراق کرد. این شرکت با مطالعه فراوان و طی زمان یکساله تاسیس شد تا بتواند توجیه اقتصادی داشته باشد. این پروژه، پروژه بسیار خوب و مفیدی بوده که تا این لحظه نیز پیشرفت خوبی داشته است، ضمن اینکه ماشین الات و سایر دارایی های لازم نیز خریداری و به طور کامل وارد شرکت شده است، پیش بینی می شود این پروژه تا پایان سال ۹۶ به بهره برداری برسد.

حتما بخوانید :  وضعیت بورس هم‌چنان سبز ماند

۱۰-هدف از تاسیس این شرکت در کشور عراق چیست؟

هدف از تشکیل این مجموعه در کشور عراق برای فروش سیمان است، یعنی ما در نظر داریم تا سیمان خود را در کشور عراق به قیمت داخلی سیمان عراق به فروش برسانیم. تا کمی از مشکل عدم صادرات به کشور عراق از این طریق رفع شود.

۱۱-صادرات کلینکر به کشور عراق چه تغییری کرده است؟

با توجه به محدودیت هایی که برای صادرات به عراق صورت گرفته، شرکت های سیمانی و از جمله سیمان فارس نو اقدام به صادرات کلینکر به این کشور کرده که میزان صادرات کلینکر در سال جدید بیش از سال گذشته است.

۱۲-دو ماهه ابتدای سال ۹۶ را از نظر فروش چطور ارزیابی می کنید؟

این دو ماهه بسیار مناسب و حتی جلوتر از پیش بینی ها بوده. تلاش و امید ما این است که این روند همچنان ادامه داشته باشد.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.