2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

 

شرکت سرمایه گذاری امید از جمله سهامداران عمده چادرملو و گل گهر بوده که نقش بسزایی در صنعت معادن و فلزات اساسی بازی می کند. این شرکت به شدت تحت تاثیر قیمت های جهانی بوده و از نرخ ارز و نوسانات آن تاثیر مستقیم می گیرد. از آن جایی که این نرخ در سال ۹۵ به ثبات رسیده این شرکت از وضعیت مساعد تری برخوردار بود، روند رو به رشد قیمت فلزات اساسی نیز به این شرکت کمک بسزایی می کند. وامید در رتبه دوم از نظر شفافیت قیمتی، سودخالص، قیمت سهم و ارزش بازار در میان شرکت های سرمایه گذاری قرار دارد. این شرکت طرح های توسعه خوبی را دنبال می کند. رادیو سهام به گفتگو با علی عسکری مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری امید پرداخته که به شرح زیر است.

 

۱-چه طرح هایی در دست اجرا دارید؟

از جمله طرح های توسعه شرکت می توان به طرح توسعه گل گهر، چادرملو وگهر زمین اشاره کرد. بسیاری از طرح های توسعه از طریق فاینانس تامین مالی خواهد شد. ضمن اینکه از محل طرح هایی همچون سیمان هرمزگان و کویر تایر در سال های آتی برای شرکت ارزش افزوده ایجاد خواهد شد.

۲-پروژه انتقال آب خلیح فارس به کجا رسید؟

پیگیری جدی خط لوله انتقال آب خلیج فارس به شرکت چادرملو ادامه دارد. این پروژه در سال ۹۷ به بهره برداری خواهد رسید. ضمن اینکه مناقصه احداث پروژه مخازن نفت نیز در دستور کار قرار دارد.

حتما بخوانید :  جزییات گزارش دهی شرکت‌ها بر اساس IFRS از زبان رییس سازمان بورس

۳-چرا در سال ۹۵ درامد حاصل از سرمایه گذاری شرکت کاهش داشت؟

عمده تغییر در درآمد حاصل از سرمایه گذاری شرکت به کاهش سود تقسیمی از دو شرکت چادرملو و گل گهر بوده که این کاهش تقریبا به میزان ۳۱ درصد است. سایر درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها تقریبا بدون تغییر مانده بودند.

۴-آیا قصد فروش شرکتی از زیر مجموعه را دارید؟

بله شرکت توسعه صنایع معدنی امید به زودی به فروش خواهد رفت، شرکت سرمایه گذاری امید در نظر دارد تا شرکت هایی که فعالیت موازی دارند را به فروش برساند. صنایع معدنی امید ارزش گذاری شده و به زودی به فروش می رود. فروش این مجموعه به شدت دنبال می شود و در طی ماه های آتی این موضوع مرتفع خواهد شد.

۵-ذخایر چادرملو و گل گهر به چه اندازه کفاف می دهد ؟

ار معادن روبازر گهر زمین حدود ۴۳۵ میلیارد تن باقی مانده که در مورد گل گهر حدود ۱۵۰ میلیون تن اکتشاف جدید نیز در مرحله اجرا قرار دارد. ضمن اینکه مجموعه امید در نظر دارد تا با ایمیدرو قراردادی مبنی بر کشف معدن جدید منعقد کند. تا کشف جدیدی توسط شرکت امید صورت گیرد.

۶-چرا وقتی ومعادن بلوک خود را عرضه کرد در خرید این بلوک شرکت نکردید؟

ما در مجموعه توسعه معادن فلزات حضور داریم و پروژه های شرکت نشان می دهد که امید چه میزان سرمایه گذاری بلند مدت و در دست اجرا در این شرکت دارد. ما باید متناسب با بضاعت مالی خود حرکت کنیم قرار نیست هر زمان بلوکی عرضه شد ما خریدار آن باشیم. در زمان عرضه بلوک ومعادن استراتژی و تشخیص ما مبنی بر عدم حضور در خرید این بلوک بود.

حتما بخوانید :  خودرو، فلزات اساسي و صنايع شيميايي برترين گروه هاي بورس تهران

۷-از جمله برنامه های آتی شرکت را نام ببرید؟

در نظر داریم تا به اصلاح ساختار مالی و افزایش سرمایه هلدینگ اقدام کنیم. همچنین از دیگر برنامه های آتی شرکت می توان به مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر، استفاده از ابزارهای تامین مالی جدید، حضور فعال در صنایع بالادستی و پایین دستی نفتی، خروج از سرمایه گذاری های راکد و کم بازده، تقویت جایگاه شرکت در گروه معدنی، آمادگی برای حضور موثر در توسعه مخازن استراتژیک نفتی کشور، تکمیل زنجیره تولید در صنعت سنگ آهن و … اشاره کرد.

۸-چه پیش بینی از تقاضای بخش فولاد جهانی دارید؟

با توجه به اینکه طرح توسعه بزرگترین شرکت سنگ آهنی در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید، پیش بینی افزایش صادرات سنگ آهن استرالیا نیز وجود دارد در نتیجه این افزایش صادرات منجر به افزایش تقاضا در بخش فولاد خواهد شد. علاوه بر آن ما شاهد افزایش میزان استخراج سنگ آهن از معادن هند و کاهش ۳۵ درصدی مخارج اکتشاف سنگ آهن با عیار بالا از دیگر موارد موثر خواهد بود.

۹-میزان افرایش سرمایه در شرکت های سرمایه پذیر در سال ۹۵ به چه اندازه بوده است؟

طی سال مالی ۹۵ حدود ۱۰۰۶۶ میلیارد ریال بوده که عمدتا از محل مطالبات حال شده شرکت سرمایه گذاری امید تامین شد.

حتما بخوانید :  اطلاعیه جدید فروش سهام ۴ بانک و موسسه ادغامی

۱۰-از جمله مهمترین اقدامات انجام شده در سال ۹۵ را نام ببرید؟

از جمله اقدامات شرکت سرمایه گذاری امید در سال گذشته می توان به بازارگردانی سهم اشاره کردف همچنین شرکت در مناقصه احداث پروژه مخازن نفتی استراتژیک به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه در بند جاسک حضور پیدا کرد، همان طور که قبلا گفته شد پیگیری جدی برای تکمیل لوله انتقال آب خلیج فارس به شرکت های چادر ملو و گل گهر در سال ۹۵ به شدت دنبال شد. ضمن اینکه شرکت در سال ۹۵ توانست بخش عمده ای از مطالبات سهامداران حقیقی و حقوقی البته به جز سهامداران عمده را تسویه نماید.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.