2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

 

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کفرا درخصوص افزایش نرخ محصولات و افزایش تعرفه وارداتشرکت فراورده های نسوز ایران توانسته فروش خوبی را در دو ماهه ابتدای سال ۹۶ داشته باشد. ادامه این روند فروش به شرایط اقتصادی بستگی دارد. مسلما ادامه این روند سهامداران شرکت را بسیار خرسند می کند چرا که احتمال تعدیل مثبت در شرکت بالا می رود. اما هنوز در مورد آن نمی توان با قطعیت صحبت کرد و باید منتظر شرایط اقتصادی ماند. کفرا برنامه های زیادی برای سال ۹۶ دارد که از جمله آن ها بهره برداری از طرح توسعه شرکت است. رادیوسهام در مورد جزئیات این طرح و سایر برنامه های شرکت با سعید لقمانی مدیر عامل مجموعه فراورده های نسوز ایران به گفتگو نشست.

 

۱- علت کاهش تولید شرکت در سال مالی گذشته چه بود؟

به علت کاهش تقاضا در صنایع ساختمانی ما کاهش تولید را داشتیم. کاهش تولید منجر شد تا موجودی ذخیره ها نیز مصرف شود. صنایع مصرف کننده تقاضای خود را کاهش دادند و ما هم متناسب با تقاضا تولید خود را کاهش دادیم. از طرفی در صنایع مختلف همچون فولاد و سیمان مصرف نسوز خود را به ازای هر تن کاهش داده اند. این موضوع در صورت های مالی شرکت های فولادی و سیمانی کاملا مشهود است.

۲- آیا بازار به بازار صادراتی به عنوان یک بازار جدید توجه دارید؟

وقتی رکود در داخل کشور حاکم است باید به بازار صادراتی روی آورد، ما به کشورهای زیادی نیز توجه داریم و بازار هدف خود را فعلا کشورهای همسایه ایران قرار داده ایم. توافقات خوبی در این خصوص نیز داشته ایم. به عنوان مثال برای اولین بار آجرهای فولاد در یکی از کشورهای همسایه استفاده شد. این موضوع به شدت در شرکت دنبال می شود و محصولات شرکت فراورده های نسوز ایران از کیفیت خوبی برخوردارند که موجبات جذب مشتری را فراهم می آورند. مطمئنا جذب مشتری خارجی می تواند به عنوان اهرمی برای رشد شرکت باشد.

حتما بخوانید :  پتروشیمی‌ها موظف به عرضه کالا در بورس هستند

۳- شرکت برای کاهش بهای تمام شده خود چه راهکاری را اندیشیده است؟

ترکیب نوع محصولات به گونه ای خواهد بود که بهای تمام شده محصولات کاهش یابد از طرفی در پایان سال ۹۴ با نصب کوره تولید جدید و جایگرینی با کوره های قدیمی، موجبات کاهش بهای تمام شده را فراهم آوریم. این مسئله در شرکت دنبال خواهد شد.

۴- برنامه افزایش سرمایه در شرکت وجود دارد؟

بله شرکت در نظر دارد تا افزایش سرمایه ای از محل سود انباشته داشته باشد. افزایش سرمایه از برنامه های اصلی شرکت برای ادامه حیات است.

۵- در سال جاری فروش فروردین و اردیبهشت ماه به چه صورت بوده؟ آیا در مقایسه با سال گذشته وضعیت بهتری را نشان می دهد؟

فروش فروردین و اردیبهشت ماه مناسب و خوب بوده و حتی می توان گفت از پیش بینی سالانه نیز جلوتر بودیم، این روند هم می تواند ادامه داشته باشد و هم نمی تواند، در مورد روند این فروش هنوز نمی توان به قطعیت سخن گفت، تمام تلاش شرکت تنها برای محقق ساختن بودجه ۹۶ نیست وشرکت در نظر دارد حتی بالاتر از آن را محقق و عملی کند. البته لازم به ذکر است که همه چیز به شرایط اقتصادی بازار و وضعیت اقتصاد کلان باز می گردد.

حتما بخوانید :  «خودرو» زیان تلفیقی را ۶۹۶۹ریال اعلام کرد

۶- افزایش قیمت محصولات جزو برنامه های شرکت فراورده های نسوز ایران هست؟

ما با تعدادی از تولید کنندگان نسوز به توافق رسیدیم که قیمت ها را آرام آرام بالا ببریم، افزایش قیمت ها در بازار رقابتی به راحتی نیست و نمی توان بدون برنامه ریزی این موضوع را عملی کرد. حضور رقابای خارجی نیز می تواند به عنوان تهدیدی برای شرکت های ایرانی باشد. در نتیجه افزایش قیمت بدون برنامه ریزی چندان مناسب نیست و باید طوری عملی شود که مشکلی پیش نیاید.

۷- آیا تعرفه وارادات کالاها تغییر کرده یا خواهد کرد؟

با وزارت و انجمن مربوطه صحبت هایی در این خصوص شده تا تعرفه واردات برای کالاهای ساخته شده افزایش یابد. این مذاکرات ادامه دارد و امیدواریم به موفقیت برسیم.

۸- مذاکره با خارجی ها برای سرمایه گذاری مشترک وجود دارد؟

مذاکره با خارجی ها نیز جزو برنامه های شرکت از گذشته تا به الان بوده و این موضوع در مجموعه فراورده های نسوز ایران دنبال می شود. این همکاری با خارجی ها هم می تواند جنبه بازاریابی برای فروش محصولات را داشته باشد و هم می تواند به عنوان انتقال دانش فنی از سایر کشورها مورد استفاده باشد. از طرفی می توانیم با غالب تامین کنندگان مواد اولیه خارجی نیز مذاکره کنیم و از این منظر هم برای شرکت موجبات سودآوری را فراهم آوریم.

حتما بخوانید :  درآمد زدشت 37 درصد افزایش یافت

۹- سایت جمبزه چه زمانی به بهره برداری می رسد و چه میزان ظرفیت دارد؟

فاز اول این سایت در سال ۹۶ به بهره برداری می رسد. ظرفیت این فاز ۱۶ هزار تن در سال است. سایر فاز ها نیز به اقتضای زمان خود اعلام خواهد شد. در سایت جمبزه اتفاقات خوبی خواهد افتاد. محصولات جدید روانه بازار خواهد شد و همچنین موجبات کاهش بهای تمام شده از طریق تامین مواد اولیه و … فراهم خواهد شد.

مصاحبه قبلی رادیوسهام با مدیرعامل کفرا را می توانید با کلیک بر اینجا بخوانید.

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد که در این مجمع به ازای هر سهم ۶۸۵ ریال تقسیم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.