تاریخ: ۱۹:۱۸ :: ۱۳۹۶/۰۳/۲۵

2067, 
ناتوانی بازار سرمایه در رقابت با سود بدون ریسکReviewed by رادیوسهام on Jun 15Rating: 4.0 ناتوانی بازار سرمایه در رقابت با سود بدون ریسک ناتوانی بازار سرمایه در رقابت با سود بدون ریسک
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

 ناتوانی بازار سرمایه در رقابت با سود بدون ریسک

با نگاهی به سهام پرطرفدار بازار سرمایه می توان دریافت همچنان عطش فعالان بازار بر روی شرکتهای خاکستری ( شرکتهایی که نمیتوان برآورد دقیقی از ارزش ذاتی آنها داشت) که البته در اغلب موارد ارزش ذاتی ای بسیار کمتر از ارزش تابلو هم دارند، باقی مانده است.

 

 

به گزارش رادیوسهام ، عطشی که شاید از یک سو ناشی از کمبود نقدینگی در بازار و از سویی ناشی از کم رغبتی فعالان به سهام بزرگ تر به دلیل نداشتن نای رقابت عایدی این شرکت ها با غول فربه سود بدون ریسک بیش از %۲۰ است.
در واقع فعالان بازار برای کسب سود بیشتر و سریع تر، قمار خرید سهام مشمول ماده ۱۴۱ و یا شرکت های چند برابر ارزش ذاتی را به جان خریده تا شاید روی سکه شانس، تسهیل کننده این هدف باشد. و سهام بزرگ و شفاف که روز به روز منفورتر شده و در حجم معاملات بسیار نازل، در انتظار زر شدن دست و پا میزند. در واقع اعوجاج بورس تهران در ارزان تر شدن سهام بزرگ و گرانتر شدن سهام بنجل، با سرعت قابل ملاحظه ای طی مسیر میکند. اقدام اواخر سال گذشته سازمان بورس در تغییر سازوکار بازار پایه فرابورس نیز خنجر آخر بر پیکره نیمه جان عقلانیت در بازار سرمایه زد تا بدین ترتیب کسی ابایی از خرید سهام مشکل دار به دلیل سازوکار معاملاتی نداشته باشد.
فصل مجامع تا حدودی فرصتی برای عرض اندام سهام بزرگتر که عموما نسبت قیمت بر عایدی پایین تری دارند فراهم میکند اما به نظر می رسد این عرض اندام نهایتا در حدود ۱۰% بازدهی در روندی لاک پشتی از قبل تا پس از مجامع  باشد که بخشی از آن هم به سبب تنزیل عایدی ای که عمدتا در اواخر سال دریافت می¬شود محکوم به کاهش است. به نظر می رسد فصل مجامع امسال به سبب رغبت پایین به سهام بزرگ چندان گرمای خاصی نداشته و همچنان بازار سرمایه دنبال امتحان کردن شانس خود بر شرکت های عجیب و غریب داشته باشد.
موضوعی که شاید هم نیازمند موشکافی آن از منظر رفتار و هم نیازمند عنایت مسئولان به ایجاد مشوق هایی در سهام بزرگ (نظیر کاهش کارمزد های خرید و فروش) جهت تا حدودی به مسیر بازگرداندن کشتی بازار سرمایه است .

حتما بخوانید :  مشارکت بانک پارسیان در طرح های فولادی

منبع: عصربازار

خبر انتخاب شده برای شما

مدیرعامل بانک ‌اقتصاد نوین‌ با ارسال نامه ای به سازمان بورس در خصوص صورت های مالی حسابرسی شده دوره مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۹۶ توضیحاتی را ارائه کرد.
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.