تاریخ: ۱۲:۳۰ :: ۱۳۹۶/۰۳/۲۶

2067, 
تلاطم بازار سرمایه در ماه رمضان| رکود مطلق در بازار سهامReviewed by رادیوسهام on Jun 16Rating: 4.0تلاطم بازار سرمایه | رکود مطلق در بازار سهامتلاطم بازار سرمایه | رکود مطلق در بازار سهام
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

تلاطم بازار سرمایه در ماه رمضان| رکود مطلق در بازار سهام

معامله‌گران بازار سرمایه در اولین روز از بازار، به مدد برخی حقوقی‌ها در گروه‌های شاخص‌ساز بازار شاهد حرکت قیمت سهام در مدار صعودی بودند که با توجه به عمق به شدت پایین و حجم و ارزش معاملات سهام رکود سراسری در بازار را به نظاره نشستند.

 

به گزارش رادیوسهام ، شاخص کل هم وزن با افزایش ۸ واحدی به عدد ۱۷ هزار و ۲۳۹ واحد رسید، این درحالی است که شاخص سهام آزاد شناور با افزایش ۱۰۳ واحدی به عدد ۸۶ هزار و ۹۰۵ واحد دست یافت.
ارزش کل معاملات بورس به بیش از ۹۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۳۸۸ میلیون و ۷۹۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۱ هزار و ۱۵۴ نوبت داد و ستد شده است.
بازار سرمایه، با چشم‌های خیره به بازار ارز، در حالی شاهد رنج شدن قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی در محدوده صفر تابلو (قیمت پایانی) و در بازه مثبت قیمت‌ها بودند که برخی حقوقی‌های حامی نماگرهای بورس در حجم‌های محدود به کمک نماگر‌ها برای تغییر جهت در شیب صعودی شتافتند، هر چند که عمق پایین معاملات سهام و کاهش ارزش معاملات باعث شده تا هیچ رغبتی برای معامله‌گران بازار سهام باقی نماند.
بازار سرمایه، با وجود حضور شرکت‌های بزرگ و برخوردار از شفافیت بالا، این روز‌ها از چشم معامله‌گران افتاده و به جای آن، بازار کوچک فرابورس جایگزین شده است.
در دومین روز از بازار سرمایه، معامله‌گران بورس در حالی معاملات کم‌حجمی را به نظاره نشستند که با حمایت ضعیف برخی حقوقی‌ها و بازارسازهای آن‌ها از سهام شرکت‌های شاخص‌ساز، نماگر بورس، سبزپوش باقی ماند.
شاخص کل هم وزن با افزایش ۴ واحدی به عدد ۲۶ هزار و ۹۸۹ واحد رسیده است، این درحالی است که شاخص آزاد شناور با کاهش ۹ واحدی به عدد ۸۶ هزار و ۸۹۵ واحد رسیده است.
ارزش کل معاملات بازار سرمایه، به بیش از ۱۸۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۵۴ میلیون و ۴۶۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۶ هزار و ۲۵ نوبت داد و ستد شده است.
 بازار سهام، بازاری کم‌عمق و رخوت‌آور بود که بی‌آنکه به فردای خود امیدوار باشد، در حال گذران امور روزانه خود بوده است.
در سومین روز از بازار سرمایه، معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی کم‌عمق‌ترین معاملات سهام را شاهد بودند که انتشار برخی خبرهای ناامیدکننده و بی‌تحرکی حقوقی‌ها باعث شد نماگرهای منتخب بورس با کاهش دسته جمعی به کار خود پایان دهند.
شاخص کل هم وزن با کاهش ۵۹ واحدی به عدد ۱۷ هزار و ۱۱۰ واحد رسیده است، این درحالی است که شاخص سهام آزاد شناور با کاهش ۳۱۰ واحدی به عدد ۸۶ هزار و ۵۸۴ واحد دست یافته است.
 ارزش کل معاملات بازار سرمایه، به بیش از ۷۶ میلیارد تومان رسید که این امر ناشی از دست به دست شدن ۳۵۳ میلیون و ۸۷۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۰ هزار و ۸۸۰ نوبت داد و ستد شده است.
ارزش معاملات بازار سرمایه توانسته رشدی ۴ برابری داشته باشد چرا که این امر می‌تواند در رونق بازار سرمایه تاثیرگذار باشد، بازار سهام بازاری به نسبت کم رخوت به حساب می‌اید که می‌تواند بر بازار سرمایه تاثیرگذار باشد.
کسادی کسب‌وکار در کنار مشکلات تولیدکنندگان در زمینه فروش کالا و طولانی شدن دوره وصول مطالبات باعث شده تا اغلب معامله‌گران از شرایط کنونی اقتصاد ایران به‌اصطلاح تحت عنوان اقتصاد آزمایشگاهی نام ببرند، اقتصادی که هم‌اکنون تصمیم‌گیران آن تلاش می‌کنند تا در شرایط ایزوله مانع از تزریق میکروب‌های مخرب از جمله رکود تورمی شوند، غافل از اینکه وجود برخی میکروب‌ها از جمله تورم گاهی برای زنده ماندن ضروری است.
*** درچهارمین روز از بازار سرمایه، معامله‌گران بورس در حالی نظاره‌گر معاملاتی کم‌حجم بودند که تلاش برخی حقوقی‌ها برای حمایت از سهام در گروه خودرویی‌ها نتوانست جامه سبز را بر تن نماگرهای منتخب بازار کند.
شاخص کل هم وزن با کاهش ۱۱ واحدی به عدد ۱۷ هزار و ۹۸ واحد رسیده است، این درحالی است که شاخص سهام آزاد شناور با کاهش ۱۲۶ واحدی به عدد ۸۶ هزار و ۴۵۸ واحد دست یافت.
 ارزش کل معاملات بورس، به بیش از ۲۰۲ میلیارد تومان رسید درحالی که در بازار نقدی سهام این بورس ارزش کل معاملات ۱۳۶ میلیارد تومان بود که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۵۴۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۴ هزار و ۱۱ نوبت داد و ستد شده است.
بازار سهام، بازاری کم‌حجم و متعادل بود که اغلب معامله‌گران حقیقی به پیشرانی گروه ساختمانی‌ها و تک‌سهم‌های گروه رایانه و فناوری اطلاعات به دنبال جمع‌آوری سهم‌های برخوردار از شناوری پایین و یا با سرمایه کوچک بوده‌اند، بازاری که این روز‌ها از سایه خود هم می‌ترسد.
*** در آخرین روز از بازار سرمایه، شاخص کل هم‌وزن با افزایش ۶۵ واحدی به عدد ۱۳ هزار و ۲۹۱ واحد رسید، این درحالی است که شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش ۶ واحدی به عدد ۹۰۲ واحد رسیده است.
ارزش کل معاملات بازار سرمایه، به بیش از ۱۳۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به‌دست شدن ۸۰۱ میلیون و ۸۹۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۸ هزار و ۹۷۶ نوبت دادوستد شده است.
بازار سهام، در حالی رکود مطلق را تجربه می‌کند که علامت دهی مثبت گاه و بیگاه برخی نمادهای معاملاتی را مدیون موج‌سواری گروهی برخی معامله‌گران حقیقی و بازارسازهای کوچک کف بازار است.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.