2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

 

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بارز درخصوص آخرین وضعیت شرکتگروه صنعتی بارز بزرگترین شرکت تولید تایر ایران بوده که پس از تایرهای خارجی بیشترین سهم بازار ایران را در دست دارد. این شرکت به تازگی از شرکت بارز کردستان خود رو نمایی کرده و بهره برداری کامل از آن در سال های آتی صورت خواهد گرفت. این شرکت پوشش بودجه ای خوبی داشته و توانسته سهامداران خود را راضی نگه دارد. رادیو سهام با حسین عباسی ابیانه مدیرعامل شرکت گروه صنعتی بارز گفتگو کرده که آن را می خوانید.

 

۱- نظام تعرفه واردات تایرهای خارجی هنوز اصلاح نشده است؟

انجمن تایر ایران به دنبال افزایش تعرفه واردات تایر بوده تا به تولید داخل کمک و از آن حمایت نماید. این تعرفه برای اجناس مختلف متفاوت است. تعررفه واردات تایرهای باری حدود ۲۰ درصد و  تعرفه واردات تایرهای سواری حدود ۳۲ درصد است که هنوز در خصوص افزایش و تغییر آن ابلاغیه ای صادر نشده؛ اما پیگیری ها ادامه دارد. البته باید گقت به دلایل زیادی این موضوع اتفاق نیافتاد.

۲- کارخانه بارز کردستان چه زمانی به بهره برداری می رسد؟

کارخانه بارز کردستان طی یک یا دو سال آینده به بهره برداری می رسد. این کارخانه به ظرفیت تولید شرکت اضافه خواهد شد و موجبات فروش بیشتر را فراهم خواهد آورد. شرکت بارز حرف اول را در صنعت لاستیک و در ایران می زند. با بهره برداری از کارخانه بارز کردستان بارز توانایی تولید ۵۰ درصد ظرفیت بازار تایر ایران را دارد. ظرفیت این شرکت تولید ۱۶۰۰۰ حلقه در روز است.

حتما بخوانید :  «دحاوي» ٦ ماهه براي هر سهم ٤١ ريال سود ساخت

۳- برای کارخانه تولید تایر کرمان برنامه ای دارید؟

در نظر داریم تا اقدام به افزایش ظرفیت  تولید خط موجود تایر رادیال باری کنیم. پروژه اجرای خط باری کرمان با تایید سهامداران و تصویب افزایش سرمایه در ماه های آتی شروع خواهد شد.

۴- برای تسویه وام های ارزی خود چه کرده اید؟این تسویه با چه نرخی خواهد بود؟

قرار بر این بوده که وام های ارزی به نرخ روز گشایش تسویه شود اما بعدها قانون فرق کرد و به نرخ روز، تسویه باید صورت گیرد. البته هنوز در خصوص آن مذاکراتی صورت گرفته و در تلاشیم تا به نرخ روز گشایش این وام ها تسویه شود. چنانچه این وام ها به نرخ روز گشایش باشد تعدیل درامدی خوبی نصیب شرکت خواهد شد. به محض مشخص شدن اطلاعیه ها از طریق کدال منتشر خواهد شد.

۵- تغییرات رشد اقتصادی چین چه تاثیری روی شرکت و صنعت لاستیک کشور می گذارد؟

بحث چین خیلی پیچیده است و می توان گفت روی تمامی کالاها تاثیر می گذارد. اما تغییرات رشد اقتصادی در چین چندان تاثیری روی اقتصاد کشور نمی گذارد. در حال حاضر حدود ۷۰ تا ۸۰ نوع تایر چینی در بازار ایران وجود دارد که متاسفانه سهم بازار بیشتری را گرفته اند. ایران باید تعرفه وارادات خود را اصلاح نماید در واقع مسئولین باید این موضوع را متوجه شوند و هر چه سریعتر نسبت به آن اقدام کنند.

حتما بخوانید :  هیجان زدگی در بورس ممنوع

۶- برنامه های آتی شرکت را نام ببرید؟

شرکت در نظر دارد تا در بازار تجهیزی به سهم بازار ۴۰ درصدی دست یابد. در بازار تایر باری سهم بازار ۲۰ درصدی را بگیرد، در بازار تایر سواری کسب بازار ۳۵ درصدی را داشته باشد، اقدام  به تولید محصولات متنوع نسبت به تغییرات بازار نماید به گونه ای که همزمان با تغییر تکنولوژی و تغییرات ساختاری محصولات متنوع شرکت بارز هم وارد بازارمصرف شود. شرکت به نیاز مشتریان خود توجه کرده و همزمان با آن ها گام بردارد.

۷-برنامه شرکت برای افزایش قیمت محصولات چیست؟

افزایش قیمت محصولات تایری توسط انجمن تایر ایران تعیین می شود. اما هنوز در خصوص آن تصمیم گیری نشده، با این که شرکت های فعال در صنعت خواهان این موضوع هستند اما بنا به دلایل و سیاست های کشور در خصوص آن هنوز تصمیم گیری نشده و فعلا برای آن برنامه ای نیست. ضمن اینکه بهای تمام شده مواد اولیه نیز با افزایش رو به رو بوده و ما باید راه های دیگری برای کاهش بهای تمام شده داشته باشیم تا شرکت بتواند نسبت به این عدم تغییر قیمت ها توانا شود. در حال حاضر تمرکز انجمن بر روی تعرفه واردات بوده و این مسئله در اولویت برنامه های انجمن قرار دارد.

۸-آیا در برنامه دارید که بازر کردستان وارد فرابورس شود؟

بازر کردستان به تازگی شروع به کار کرده است و هنوز نمی توان درباره ورود یا عدم ورود به بازار فرابورس این شرکت صحبتی کرد، این شرکت هنوز باید جلو رفته و برنامه های خود را بریزد. باید مطابق با استانداردهای بورس پیش رود. مطمئنا زمانی که با استانداردهای بورس هم خوانی داشته باشد و موافقت بورس در این باره جلب شود این اقدام صورت خواهد گرفت. اما فعلا درباره آن نمی توان نظر داد و مطرح کردن این موضوع به نظر زود می رسد.

حتما بخوانید :  شوك منفي به بازار سهام با خروج افراد حقيقي

۹- آیا شرکت های خودرویی مطالبات خود را با شرکت بارز تسویه کرده اند؟

مشکل بزرک شرکت های تولید کننده تایر از جمله بارز مطالبات شرکت های خودرویی است. این شرکت ها مطالبات خود را به سختی وصول می کنند و ما با مشکل نقدینگی رو به  رو می شویم و ناچار به تحمل هزینه مالی هستیم. شرکت های خودرویی همواره محصولات جدید خود را روانه بازار می کنند و ما نیز متناسب با نیاز آن ها اقدام به تولید تایرهای متفاوت می کنیم اما متاسفانه در وصول مطالبات با تاخیر رو به رو می شویم. روند وصول مطالبات در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ کمی بهتر شده اما باز هم مشکل ما با خودروسازان همچنان وجود دارد.

خبر انتخاب شده برای شما

ارزیابی وضعیت این روزهای بازار سهام
یک کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد که در صورت عدم خروج جدی نقدینگی، بازار می‌تواند معاملات هفته آینده را به شکل مثبت پیگیری کند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.