تاریخ: ۱۰:۰۶ :: ۱۳۹۶/۰۳/۲۷

2067, 
افزایش ۱۲ برابری میزان تامین مالی از بازار سرمایهReviewed by رادیوسهام on Jun 17Rating: 4.0 افزایش ۱۲ برابری میزان تامین مالی از بازار سرمایه افزایش ۱۲ برابری میزان تامین مالی از بازار سرمایه
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

 افزایش ۱۲ برابری میزان تامین مالی از بازار سرمایه

با ارتقاء نقش بازار سرمایه در تامین مالی، طی ۱۰ سال گذشته میزان تامین مالی  از این بازار بیش از دوازده برابر افزایش یافته است.

 

به گزارش رادیوسهام ،  یکی از نقش های محوری بازار سرمایه، تامین مالی از طریق جذب منابع عمومی و انتقال آن به بخش واقعی اقتصاد می باشد. میزان تامین مالی از بازار سرمایه طی ۱۰ سال گذشته بیش از دوازده برابر افزایش یافته است، به گونه ای که از ۴۲ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۸۶ به بیش از ۵۲۲ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.

علاوه بر افزایش قابل توجه حجم تامین مالی از بازار سرمایه، سهم بازار سرمایه از تامین مالی کل کشور نیز طی این دوره رشد محسوسی داشته است. سهم بازار سرمایه در تشکیل سرمایه ثابت کل کشور (سرمایه گذاری کل اقتصادی) در دوره مورد مطالعه از ۶ درصد در سال ۱۳۸۶ با رشد بیش از ۳ برابری به ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۴ افزایش یافت.

حتما بخوانید :  گزارش مجمع عمومی عادی سالانه خمحور

سهم بازار سرمایه در تامین مالی کل اقتصاد در نه ماه نخست سال ۱۳۹۵ نیز ۱۵ درصد می باشد، با این وجود با توجه به عدم رشد محسوس میزان تشکیل سرمایه ثابت در سال ۱۳۹۵، از یکسو و رشد ۴۷ درصدی (۹ / ۱۶۵ میلیون ریال) میزان تامین مالی از بازار سرمایه ذر سه ماه پایانی سال ۱۳۹۵، انتظار می رود سهم این بازار از تامین مالی کل اقتصاد در پایان سال ۱۳۹۵به بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد.

همچنین تامین مالی از بازار سرمایه از سال ۱۳۸۶ با یک روند صعود تا سال ۱۳۸۹ همراه بود و سهم آن از میزان تشکیل سرمایه ثابت کل کشور از ۶ درصد به ۱۲ درصد در سال ۱۳۸۹ رسید.در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ با کاهش حدود ۲ هزار میلیاردی تامین مالی از بازار سرمایه، سهم این بازار از تشکیل سرمایه ثابت به ۱۰ درصد کاهش یافت. اما در سال ۱۳۹۲ با افزایش بیش از ۲ برابری تامین مالی از این بازار، سهم آن از تشکیل سرمایه ثابت به ۱۷ درصد افزایش یافت و تا سال ۱۳۹۴ به دنبال افزایش تامین مالی از این بازار، سهم بازار سرمایه از تشکیل سرمایه ثابت به ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۵ بالغ گشت.

شایان ذکر است تامین مالی از بازار سرمایه از سه طریق افزایش سرمایه ، عرضه اولیه و انتشار انواع ابزار های تامین مالی صورت می گیرد.براساس آمار منتشر شده انواع ابزار تامین مالی، افزایش سرمایه و عرضه اولیه به ترتیب بالاترین ارقام تامین مالی در بازار سرمایه در در سال ۱۳۹۵ به خود اختصاص داده اند.

حتما بخوانید :  سهم دولت در بیمه البرز و اتکایی امین بار دیگر عرضه می شود

منبع: بورس تهران

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت سیمان اصفهان در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۶ مبلغ ۴۵۲ ریال سود به ازای هر سهم اختصاص داد
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.