2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

 

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون مالی سایپا آذین درخصوص پایان دوره زیان دهیشرکت سایپا آذین از زیر مجموعه های گروه خودروسازی ساپیا بوده و تولید صندلی های این مجموعه را به عهده دارد. شرکت چندی پیش افزایش سرمایه ای را اعمال کرد که قیمت بازگشایی حق تقدم های این سهم، سهامداران را ناراضی کرده بود، ضمن اینکه نوسانات قیمتی سهم منجر شد تا قیمت سهم افت کرده و سهامداران از این موضوع ناراضی باشند. از طرفی شکایت سهامداران از سهامدار عمده سهم و عدم حمایت از سهم بود. رادیوسهام با علی اصغر محمدی موحد، معاون مالی و اقتصادی سایپا آذین گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- استراتژی شرکت برای تولید محصولات جدید چیست؟

طرح محصولات جدید شرکت هر ساله در اختیار شرکت سایپا قرار می گیرد، که این محصولات نیز مورد استفاده این شرکت است. شرکت سایپا آذین محصولات جدید خود را تحت نظر کمیته سرمایه گذاری سایپا تولید می کند. بسیاری از این محصولات نیز در مراحل پایانی تاییدیه خود در این کمیته قرار دارند، به محض تایید، این محصولات تولید خواهند شد. ضمن اینکه محصولات سایپا آذین از کیفیت و خلاقیتی برخوردار است که در کشور مشابه ندارد. فرایند طراحی محصول جدید شرکت سایپا آذین نیز به پایان رسیده و به زودی ما شاهد ارائه محصولات جدید این شرکت خواهیم بود.

۲- شناوری سهم به نظر بالاست و همین موضوع مانع از رشد قیمتی سهم می شود. آیا سایپا تمایل به خرید سهم های سایپا آذین و کم کردن شناور سهم ندارد؟

شناوری سهم بالا و در حدود ۴۵ درصد است. این که سهامدار عمده اقدام به جمع کردن سهام و کم کردن شناوری سهم کند، به سیاست های این سهامدار بستگی دارد. اما با باز شدن حراج حق تقدم ها  و عدم تقاضای بازار، این سهامدار عمده باید حق تقدم ها را خریداری کند. به این طریق درصد سهامداری سهامدار عمده افزایش یافته و شناوری سهم کاهش یابد.

حتما بخوانید :  ورود دوباره شاخص بورس به محدوده یک میلیون واحدی

۳- به نظر می رسد سهامدار عمده از سهم حمایت نمی کند، دلیل این موضوع چیست؟

این که بگوییم سهامدار عمده از سهم حمایت نمی کند، اشتباه است، اما شیوه حمایتی سهامدار عمده به سیاست های این مجموعه باز می گردد. اعتقاد سهامدار عمده بر تولید موفق و افزایش فروش شرکت اصلی و زیرمجموعه است. حمایت و یا عدم حمایتی که مد نظر سهامداران است با آن چه که سهامدار عمده می پندارد، متفاوت است.

۴- نظر شما در مورد حاشیه سود شرکت چیست؟ این حاشیه سود پایین است.

حاشیه سود شرکت پایین بوده اما باید بدانیم که این حاشیه سود برای شرکت سایپا آذین مناسب است چرا که این شرکت پس از سال ها وارد مرحله سوددهی شده. مطمئنا این روند سوددهی رشد خواهد داشت. حاشیه سود پایین شرکت می تواند مثبت دیده شود چرا که شرکت توانسته سود را در بودجه خود پیش بینی کند. پس سهامداران صبر پیشه کرده و به این موضوع خوش بین باشند.

۵- آیا شرکت می تواند به بودجه پیش بینی شده خود برسد؟

مطمئنا شرکت به بودجه پیش بینی شده خود خواهد رسید و شرکت سایپا آذین در سال ۹۶ سوددهی را تجربه می کند. شرکت سایپا آذین تمام تلاش خود را می کند تا بتواند به بودجه پیش بینی شده خود برسد. تا پس از سال ها شرکت در مجمع سال آینده بتواند سود تقسیمی برای سهامداران خود داشته باشد.

حتما بخوانید :  افزایش 40 هزار و 417 واحدی شاخص بورس تهران

۶- آیا شرکت سایپا آذین به سرمایه گذاران خارجی نیز مذاکره و همکاری کرده است؟

بله شرکت سایپا آذین همکاری خود را با شرکت های خارجی برای انتقال دانش و تکنولوژی دارد. ضمن اینکه پلت فرم جدید برای صندلی با مشارکت و مشاوره این سرمایه گذاران خارجی نیز طراحی خواهد شد.

۷- یکی از بندهای گزارش حسابرس برای سال مالی ۹۵ در خصوص موجودی انبار شما و برای ورق بوده. آیا نیاز به پوشش بیمه ای دارند؟

ورق های خریداری شده به صورت رول بوده و در محیط باز نگهداری می شوند لذا به نظر نمی رسند که این ورق ها در معرض خطر آتش سوزی و یا سایر ریسک ها باشند. در واقع ریسک صفر برای این محصولات وجود دارد. به همین دلیل این پوشش بیمه ای برای شرکت احساس نشده و در نظر نیز گرفته نشده است.

۸- مالیات بر ارزش افزوده شرکت از نظر اداره مالیاتی با مشکلاتی رو به رو است، این مشکلات چه زمانی رفع می شود؟

این موضوع نیز در شرکت مورد بررسی بوده، شرکت در تلاش است این مشکل را تا نیمه ابتدای سال جاری رفع نماید. تمام تلاش شرکت بر این اساس بوده و سهامدار عمده نیز به جد به دنبال رفع این مسئله در نیمه اول سال جاری است.

حتما بخوانید :  بانک ایران و ونزوئلا در راه بازار سرمایه

۹-تولید شرکت در سال ۹۵ به نسبت سال ۹۴ تغییر کرده است؟ شرکت برای کاهش هزینه های خود چه راهکاری را ارائه کرده است؟

شرکت سایپا آذین در سال ۹۵ با افزایش۵۱ درصد تیراژ تولید رو به رو بوده است. ضمن اینکه شرکت برای کاهش هزینه های خود از سال های گذشته اقدام به کاهش نیروی انسانی کرده که همان طور که گفته شد در مجموعه سایپا آذین شاهد افزایش تیراژ تولیدی در مقابل کاهش هزینه های نیروی انسانی بوده ایم.

خبر انتخاب شده برای شما

بانک خاورمیانه در اردیبهشت ماه سال جاری ۱۶٫۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که نسبت به ماه قبل افزایش ۳۳ درصدی داشته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.