2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شرکت تولید برق عسلویه مپنا با فعالیت احداث نیروگاه اعم

از گازی، سیکل ترکیبی یا بخاری و بهره برداری از آن جهت تولید برق، خرید و فروش و صدور برق و همچنین کلیه فعالیت های تجاری که به طور مستقیم و غیر مستقیم به تحقق اهداف گفته شده، منجر شود، اقدام می کند. این شرکت طرح توسعه سیکل ترکیبی دارد که طور جدی دنبال می شود. سهامداران در نظر داشتند که شرکت برای تامین مالی این پروژه از وام های ارزی استفاده کند اما شرکت در محدودیت قرار دارد و باید راه های تامین مالی دیگری را برگزیند. رادیوسهام با عزیزالله حاج ولی مدیرعامل شرکت تولید برق عسلویه مپنا گفتگو کرده که آن را می خوانید.

 

۱- جزئیات طرح توسعه سیکل ترکیبی را شرح دهید؟

طرح توسعه نیروگاه به سیکل ترکیبی از طریق بیع متقابل بوده، میزان سرمایه گذاری اولیه این طرح ۴۰۸ میلیون یورو است، در ابتدا اقدام به توسعه بخش بخار نیروگاه عسلویه اقدام خواهد شد، بازگشت بخش عمده سرمایه در مدت بین یک تا سه سال صورت خواهد گرفت. این طرح موجبات اتفاقات مثبت را در شرکت فراهم خواهد آورد. این پروژه به صورت BOO یعنی ساخت بهره برداری و مالکیت خواهد بود.

۲- اجرایی شدن این طرح چه مزایایی دارد؟

بهره برداری از این نیروگاه منجر به افزایش فروش برق نیروگاه، افزایش حدود ۵۰ درصدی ظرفیت تولید شرکت، افزایش راندمان نیروگاه، افزایش بهره وری و کاهش بهای تمام شده شرکت خواهد شد.

حتما بخوانید :  ابلاغ شیوه‎نامه عرضه نفت‎خام و میعانات گازی در بورس انرژی

۳- معافیت مالیاتی شرکت به کجا رسید؟

در نظر داریم تا معافیت مالیاتی شرکت را برای سال جدید نیز تمدید کنیم. تلاش ما بر این موضوع است. نمی توان گفت این معافیت مالیاتی به پایان رسیده، معافیت مالیاتی حداقل برای بخش بخار نیروگاه تمدید خواهد شد.

۴- طرح توسعه شرکت در چه مرحله ای قرار دارد؟

این پروژه پیش می رود و تمام تلاش ما بر این است که فاز یک این نیروگاه در شهریور ماه به بهره برداری برسد.

۵- آیا برای تامین مالی پروژه، روش خاصی مد نظر مجموعه مپنا است؟

تامین مالی این پروژه از طریق تسهیلات و وام  ارزی نمی تواند صورت گیرد و با آن موافقت نمی شود، به همین دلیل شرکت هر چه سریعتر اقدام به افزایش سرمایه از محل مطالبات خواهد کرد. سهامدار عمده نیز با این موضوع موافق است. همزمان با اجرایی شدن فاز های پروژه آرام آرام افزایش سرمایه صورت خواهد گرفت.

۶- وام های ارزی شرکت با چه نرخی بوده و با چه نرخی تسویه خواهد شد؟ آیا این که این نرخ کاهش خواهد یافت، درست است؟

نرخ وام های ارزی شرکت ۲۰ درصد بوده و طی مذاکراتی که با بانک ملت شده در نظر داریم تا این وام ها به نرخ با ۱۵ درصد یعنی نرخ روز اخذ تسهیلات تسویه شود. با این موضوع موافقت شده، اما هنوز اقدامات ثبتی آن صورت نگرفته است. به محض اقدامات ثبتی و خبر قطعی آن تاثیر آن بر روی صورت های مالی شرکت مشخص و منتشر خواهد شد.

حتما بخوانید :  رشد سود هرسهم «قشهد» به ۹۱۲ریال

۷- آیا شرکت با بخش خصوصی برای فروش برق مذاکراتی داشته یا دارد؟

شرکت تولید برق عسلویه مپنا در صورتی می تواند به انعقاد قرارداد با بخش خصوصی اقدام کند که قرارداد خرید تضمینی شرکت به اتمام برسد. با اتمام این قرارداد مطمئنا اقدام به فروش به بخش خصوص خواهد شد. اما فعلا نمی توان مشتری خاصی را برای این موضوع مدنظر قرار داد.

۸- به نظر شما آیا نرخ برق مصرفی کشور افزایش خواهد یافت؟

سال های زیادی است که نرخ برق مصرفی تغییر آنچنانی نداشته، اما با افزایش آن مقاومت می شود. منطق این افزایش را می پذیرد اما نمی توان آن را اعمال کرد. به همین دلیل پیش بینی افزایش نرخ کمی دشوار است اما همان طور که گفته شد این نرخ می تواند افزایش یابد.

۹- آیا شرکت می تواند از ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید برای عدم پرداخت جریمه به بانک برای تاخیر در تسهیلات استفاده نماید؟

برای استفاده از این قانون باید تا پایان مرداد ماه ۲۵ درصد اقساط حال شده و پرداخت نیز صورت گیرد، استفاده از این قانون توسط شرکت تایید شده و تا پایان سال این اقساط تعیین تکلیف خواهد شد تا بازپرداخت نیز صورت گیرد.

۱۰- آیا قصد وارد کردن تجهیزات به شرکت را دارید؟

بله مجموعه تولید برق عسلویه مپنا تا سال آینده حدود ۶۵۰ هزار میلیارد تومان تجهیزات وارد خواهد کرد.

حتما بخوانید :  «میدکو» در پی انجام مرحله دوم افزایش سرمایه

۱۱- در حال حاضر احداث پروژه EPC در چه مرحله ای است، جزئیات واحد ها را شرح دهید؟

واحد اول بخار با پیشرفت کار حدود ۳۶ درصد، واحد ۲ بخار با پیشرفت کار حدود ۱۲٫۱ درصد، واحد ۳ بخار با پیشرفت کار حدود ۷٫۲ درصد، مشترکات با پیشرفت حدود ۱۲٫۸ درصد رو به رو است که در مجموع ۱۸٫۴ درصد پیشرفت کار در این پروژه وجود دارد.

۱۲- بودجه شرکت در سال ۹۶ محقق خواهد شد؟ چه پیش بینی ای می کنید؟

شرکت تولید برق عسلویه مپنا همیشه یعنی در طی پنج سال گذشته میزان بودجه محقق شده اش بیش از بودجه پیش بینی شده اش بوده. در نتیجه این موضوع می تواند دلیلی بر تایید درستکاری و عمل به وعده های شرکت مپنا باشد.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.