2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل تراکتورسازی ایران درخصوص وضعیت صادرات و تولید محصول مشترک با خارجی هاشرکت تراکتورسازی ایران مالک باشگاه تراکتورسازی بوده که وجود این باشگاه موجب زیان برای شرکت می شود. به همین دلیل باید تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود. از طرفی شرکت، میزان صادرات خود به سایر کشورها را تغییر داده و در جهت افزایش صادرات گام های موثری برداشته است. شایعاتی پشت این سهم بود که نشان از فروش دارایی مازاد داشت. رادیوسهام با ابوالفتح ابراهیمی مدیرعامل شرکت گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- دلیل رشد صادرات تراکتور به افغانستان در سال ۹۵ چه بود؟

در سال ۹۵ توانستیم نمایندگان فروش خوبی را در افغانستان پیدا کنیم. کشاورزان در افغانستان رشد درآمد خوبی را داشته و ما موفق شدیم با اخذ ضمانتنامه محصولات خود را وارد این کشور نمائیم. به گونه ای که در سال ۹۵ و در افغانستان رقبا را به حاشیه بردیم. رشد کشاورزی در افغانستان منجر شد تا تقاضای محصولات ما افزایش و تراکتور سازی ایران نیز قدرتمند وارد این کشور شود. در نتیجه رشد صادرات به این کشور را شاهد بودیم.

۲- دلیل کاهش رشد صادرات به عراق چه بود؟

در عراق به دلیل مشکلات داعش و تهدیدهایی که در این کشور برای خریداران تراکتورهای ایرانی وجود داشت، شاهد کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش فروش به این کشور از طرف شرکت تراکتورسازی ایران بودیم. امیدواریم با رفع مشکل داعش و پاکسازی این کشور از داعش مجددا صادرات ما به عراق آغاز شود و ما شاهد رشد صادرات به عراق خواهیم بود.

حتما بخوانید :  «میدکو» در پی انجام مرحله دوم افزایش سرمایه

۳- چه برنامه ای برای ظرفیت خالی شرکت دارید؟

قطعا ظرفیت تولیدی شرکت بیش از آن است که در حال حاضر تولید می شود، شرکت تراکتورسازی ایران می تواند تا سقف ۳۰ و ۳۲ هزار تراکتور در سال تولید کند، اما تولید تنها ملاک نیست و ما باید بازار فروش را هم در نظر بگیریم. ترجیح شرکت این است که ابتدا پیش خرید از مشتریان داشته باشیم. ما نمی توانیم محصولات را در شرکت دپو کنیم. ضمن اینکه شرکت به تبعیت از سایر شرکت های موفق تراکتورسازی جهانی از شیوه پیش خرید برای تولید محصولات استفاده می کند. یعنی به تقاضای مشتری تولید می کنیم.

۴- تعرفه واردات قطعات چه اندازه است؟ این تعرفه برای محصولات به چه میزان است؟

مقداری از قطعات مورد استفاده شرکت وارداتی بوده و ما باید آن را از طریق واردات تامین کنیم. میزان تعرفه واردات قطعات به اندازه ۴ درصد است. تعرفه واردات تراکتور به دلیل حمایت از تولید داخل بالا رفته و بین ۵ تا ۱۵ درصد در نوسان است. در نظر داریم تا این تعرفه را رشد دهیم.

۵- چندی پیش خبری از فروش زمین توسط شرکت تراکتورسازی بود، این زمین کجاست و آیا هنوز تصمیم به فروش این زمین در شرکت وجود دارد؟

ما زمینی نداریم که بخواهیم بفروشیم. این موضوع مربوط به شرکت های زیر مجموعه بوده و ربطی به تراکتورسازی ایران ندارد. شرکت تراکتورسازی ایران نه زمینی داشته و نه زمینی دارد که قصد فروش آن را داشته باشد.

حتما بخوانید :  برگزاري مجمع عمومي فوق العاده "اپرداز"

۶- تکلیف باشگاه تراکتورسازی به چه صورت است؟ آیا شرکت هنوز از آن حمایت می کند؟

این باشگاه غیر از هزینه برای مجموعه تراکتورسازی چیزی ندارد. تصمیم سهامدار عمده بر این است که در صورت وجود خریدار این باشگاه را واگذار نماید. این موضوع نیازمند تاییدیه از بسیاری از ارگان های استان است. در صورت تایید تمام این ارگان ها سهامدار عمده نیز به واگذاری این مجموعه تمایل دارد. در نتیجه شرکت باید در این خصوص اقدامات لازم را به عمل آورد.

۷- سال جدید را برای فروش تراکتور چطور آغاز کردید؟

در سال گذشته یعنی پایان سال ۹۵ حدود ۳۰۰۰ تعهد فروش تراکتور ایجاد شد و به همین دلیل باید سریع گشایش اعتبار می کردیم. این تراکتورها در سال ۹۶ به صاحبان خود تحویل خواهد شد. البته این تعهد در صورت های مالی ۹۵ دیده شده و موجب افزایش فروش شرکت شده است.

۸- آیا غیر از افغانستان و عراق قصد صادرات به سایر کشورها را دارید؟ آیا در سال گذشته صادراتی غیر از این دو کشور داشته اید؟

بله ما سال گذشته توانسته ایم سه پارت صادرات به هلند داشته باشیم. همچنین صادرات ما به کشورهای آفریقایی و سودان آغاز شده و ادامه دارد. ضمن اینکه از طریق دبی صادرات متفرقه انجام دادیم. یعنی دبی واسط صادراتی ما به کشورهای امریکایی شده، به طور کل در نظر داریم تا به توسعه بازار خود در سایر کشورها به خصوص افغانستان و عراق اقدام کنیم.

حتما بخوانید :  سود هر سهم "قلرست" تغییر چندانی نداشت

۹- تک نرخی شدن ارز چه تاثیری روی تراکتورسازی ایران می گذارد؟

ما از ارز آزاد استفاده می کنیم و به همین دلیل تک نرخی شدن ارز روی ما تاثیر نمی گذارد. نرخ ارز مورد استفاده شرکت حول و هوش ۳۴۰۰ تومان است.

۱۰- برنامه تولید مشترک با خارجی ها در شرکت وجود دارد؟ این مشارکت به چه صورت خواهد بود؟ مونتاژ یا تولید مشترک؟

ما به دنبال تولید مشترک با خارجی ها از جمله آلمان و ایتالیا هستیم، این مذاکرات ادامه دارد و در نهایت محصولات مشترک ایران و کشور خارجی روانه بازار خواهد شد. اما در مورد مونتاژ ما به دنبال مونتاژ نبوده و این کار را انجام نمی دهیم. قطعا همکاری ما با خارجی ها به شکل تولید محصول مشترک خواهد بود.

۱۱- نرخ بهره وام های کشاورران چند درصد است؟ آیا میزان این تسهیلات تغییری کرده است؟

نرخ بهره وام هایی که به کشاورزان برای خرید تراکتور داده می شود ۱۵ درصد بوده و میزان این وام ۷۰ درصد قیمت تراکتور است که سقفی برای آن در نظر گرفته نشده است.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.