2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 3٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل گروه مپنا درخصوص دریافت مطالبات از دولتگروه مپنا با بیش از ۵۰ شرکت زیرمجموعه خود در حوزه برق کشور فعالیت می کند. این شرکت نیروگاه های خود را یکی پس از دیگری به سیکل ترکیبی تبدیل می نماید، برنامه ریزی این مجموعه برای طرح توسعه سیکل ترکیبی وجود دارد و از راه های تامین مالی زیادی بهره می گیرد. سهامداران این مجموعه اعتقاد دارند که قیمت بازار این سهم به هیچ عنوان شایسته این مجموعه نیست. رادیوسهام با عباس علی آبادی مدیرعامل گروه مپنا گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- آیا گروه مپنا برای افزایش نرخ برق تلاش می کند؟ این موضوع چه میزان توسط شرکت دنبال شده است؟

نرخ برق در ایران بسیار ارزان بوده و ما نمی توانیم این نرخ را آن طور که باید افزایش دهیم. میزان افزایش نرخ برق بسته به موافقت وزارت نیرو دارد، همه می دانیم که نرخ برق در کشور پایین بوده و باید بالاتر رود اما این موضوع به راحتی قابل قبول برای مسئولین نیست، تلاش های ما در این زمینه وجود دارد. بنده به شخصه تلاش زیادی برای این موضوع کرده و خواهم کرد. اما باید بدانیم که کار بسیار دشواری است.

۲- انتشار اوراق توسط گروه مپنا چه اندازه بوده و آیا امسال هم این انتشار اوراق از طرف گروه مپنا دیده خواهد شد؟

سال گذشته گروه مپنا توانست اوراق مشارکت و اوراق خزانه را با کمک دولت در بازار منتشر کند اوراق خزانه تا اخزا ۹ نیز توسط مجموعه مپنا دریافت شد، اوراق مشارکت نیز با نرخ های ۱۶ و ۲۱ درصد بودند، که از جمله آن ها می توان به اوراق مسکن و بانک سپه اشاره کرد. اخیرا نیز دولت اوراقی را گرفته و قرار است به گروه مپنا داده شود. این چنین برنامه هایی توسط گروه مپنا پذیرفته می شود و ما آمادگی آن را داریم.

حتما بخوانید :  خساپا زیان پنج هزار میلیارد تومانی ساخته است

۳- شرکت هر ساله در مجمع عمومی عادی سالیانه سود کمی را تقسیم می کند، این سود انباشته در شرکت تا چه زمانی باقی خواهد ماند؟ برنامه ای برای آن ندارید؟

گروه مپنا در نظر دارد تا افزایش سرمایه ای از سود انباشته را تا ماه های آتی اجرایی کند. این افزایش سرمایه برای تامین نقدینگی شرکت خواهد بود. همان طور که گفته شد، افزایش سرمایه از سود انباشته سهامداران اجرایی خواهد شد. به نظر می رسد افزایش سرمایه به اندازه ۱۰۰ درصد باشد. برنامه های این موضوع چیده شده و نامه ما در این خصوص نیز به زودی به سازمان بورس ارسال خواهد شد.

۴- مسئله مهم گروه مپنا مطالبات این مجموعه از دولت است، این مطالبات چگونه پرداخت می شود؟

مطالبات شرکت از دولت حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان است. درست است که مطالبات از وزارت نیرو زیاد بوده اما مطمئنا پرداخت می شود. این اطمینان از پرداخت بخش بزرگی از نگرانی را از گروه مپنا کم می کند، ضمن اینکه مپنا هم پیگیر وصول مطالبات بوده و تمام تلاش خود را برای وصول هر چه زودتر آن ها می کند.

۵- در مجمع مپنا اعلام شد که این شرکت قصد ورود به سایر حوزه ها همچون پتروشیمی و سلامت را دارد؟

بله شرکت در نظر دارد تا به حوزه هایی همچون پتروشیمی و سلامت وارد شود. در همین راستا گروه مپنا با با وزارت بهداشت نیز مذاکره کرده و موافقت این ارگان را جلب کرده است. با توجه به حمایت های وزارت بهداشت ما تشکیل سبد محصولات را خواهیم داد. ضمن اینکه ۱۵۰ بیمارستان برای تجهیز از طرف وزارت بهداشت به مپنا واگذار شده که این مسئله در سال جاری عملیاتی خواهد شد.

حتما بخوانید :  افزايش سرمايه در دو شركت بورسي

۶- آیا شرکت در نظر دارد تا برای شرکت های زیر مجموعه خود راه های تامین مالی جدیدی همچون ال سی را انتخاب کند؟

گروه مپنا از روش های تامین مالی متفاوت برای زیرمجموعه های خود استفاده خواهد کرد، این گروه از راه هایی همچون فاینانس و ال سی نیز بهره می گیرد. به عنوان مثال برای طرح توسعه سیکل ترکیبی نیروگاه کاشان از ال سی برای تامین مالی استفاده کرده ایم. این شیوه برای سایر زیرمجموعه ها نیز دنبال می شود. ضمن اینکه برای تامین مالی برخی از زیرمجموعه ها نیز از فاینانس استفاده کرده و خواهیم کرد.

۷- آیا گروه مپنا به صادرات برق به سایر کشورها نیز می اندیشد؟

بله گروه مپنا به خارج از مرزها می اندیشد. این شرکت در نظر دارد تا علاوه بر تامین بازار ایران به سایر کشورها نیز صادرات داشته باشد. مطمئنا کشورهای حوزه خلیج فارس در ابتدا و سپس سایر کشورها جزو برنامه های صادراتی این مجموعه خواهند بود، گروه مپنا افق های پیشرفت زیادی را می بیند و به فراتر از آن نیز فکر می کند. برنامه صادرات در گروه مپنا به طور جدی دنبال می شود و اثرات آن در صورت های مالی شرکت به زودی نمایان خواهد شد.

حتما بخوانید :  "وبشهر" سود هر سهم خود را افزايش داد

۸- ارزش قراردادها برای هر واحد بخار چه میزان است؟

ارزش قراردادها برای هر واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی به اندازه ۱۳۰ میلیون یورو است.

۹- آیا گروه مپنا وارد حوزه نیروگاه های بادی نیز خواهد شد؟

بله گروه مپنا با تاسیس نیروگاه بادی کهک نشان داده که در راه اندازی نیروگاه های بادی نیز مهارت دارد، این گروه در نظر دارد تا نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی دیگری را نیز در سال جاری نصب کند.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در روز جاری به صورت همزمان حضوری و الکترونیکی برای سهامدارانی که حضور فیزیکی نداشتند برگزار شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.