2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بیمه دی درخصوص رعایت استانداردهای IFRS و مطالبات از ایران خودروشرکت بیمه دی از جمله شرکت های فعال در صنعت بیمه بوده که مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت است.  این شرکت در تلاش است تا با کاهش هزینه های خود موجبات خروج از این ماده را فراهم آورد. این شرکت نیز مشابه سایر شرکت های فعال در صنعت، به بیمه عمر روی آورده و در تلاش است تا سهم این بیمه را در پرتفوی خود افزایش دهد. این سهم در بیمه دی به نسبت سال گذشته افزایش داشته است. رادیوسهام با سید مجید بختیاری مدیرعامل شرکت بیمه دی گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- آیا بیمه دی به بازار جذب بیمه از خودروی صفر کیلومتر باز می گردد؟

بله، جدیدا قانونی وضع شده که بر مبنای سهم بازار شرکت های بیمه ای، به آن ها سهم بیمه داده می شود. این موضوع به گونه ای موجب قانون مداری در بین تمام شرکت های بیمه خواهد شد. بیمه دی تا سال جاری نتوانسته سهمی در این بازار داشته باشد. اما از ابتدای امسال به بازار خودروی صفر کیلومتر با خواهد گشت. این موضوع منجر به افزایش سهم بیمه دی در قراردادها خواهد شد و مطمئنا به نوعی افزایش درآمدزایی شرکت را به همراه خواهد آورد.

۲- آیا استانداردهای IFRS در شرکت در حال اجرا شدن است؟ این موضوع در شرکت دنبال می شود؟

ما مکلف به اجرای ضوابط بیمه مرکزی هستیم. بحث IFRS در شرکت های بیمه مطرح شده و باید دنبال شود. ما نیز مطابق با قانون بیمه مرکزی باید به آن عمل کنیم. اما اجرایی کردن استانداردهای بین المللی مالی به نوعی تفاوت در شیوه محاسبه ذخیره و سایر موارد است. این موضوع منجر به افزایش بندهای حسابرسی خواهد شد که باید رفع شود. بیمه مرکزی نیز مسلما تمامی این موارد را دیده و مدنظر قرار داده است.

حتما بخوانید :  چهار ضلعی نوسان‌ساز بورس

۳- آیا بیمه دی از خودروسازان مطالبات دارد؟ این مطالبات به چه اندازه است؟

بله شرکت بیمه دی از ایران خودرو مطالبات دارد. این مطالبات به اندازه ۱۳۸۶ میلیارد ریال است.

۴- آیا شرکت برای تسویه آن ها تلاش کرده است؟

بله شرکت بیمه دی همیشه در جهت کم کردن مطالبات خود تلاش می کند و تا جایی که بتواند برای کاهش آن ها اقدام کرده و می کند. اما رقم مطالبات از ایران خودرو به همان اندازه ای است که ذکر شد.

۵- روند نسبت خسارت در شرکت بیمه عمر به چه صورت است؟

این روند در مجموعه دی رو به کاهش بوده و از ۴۳۵ درصد به ۴۴ درصد رسیده است. این در حالی است که نسبت خسارت متوسط صنعت ۶۲ درصد براورد می شود.

۶- شرکت برای کاهش و از بین بردن زیان انباشته چه کرده است؟چه زمانی بیمه دی از زیان انباشته خارج خواهد شد؟

بیمه دی برای کاهش زیان انباشته خود اقدامات زیادی انجام داده که از جمله آن ها می توان به کاهش بهای تمام شده و هزینه های شرکت اشاره کرد. بیمه دی در تلاش است تا با اقدامات صورت گرفته زیان انباشته خود را در سال ۹۶ از بین ببرد. البته اقدامات شرکت به گونه ای دنبال می شود که امیدواریم در نیمه اول سال جاری بیمه دی از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شود. لازم به ذکر است که در سال ۹۵ هزینه های عمومی اداری شرکت ۱۰ درصد کاهش یافت.

حتما بخوانید :  کاهش 36 درصدی سود خالص و EPS تاصیکو در سال مالی 98

۷- بیمه دی برای کاهش هزینه های مالی چه اقداماتی انجام داده است؟

شرکت بخش مهمی از هزینه های مالی که مربوط به تسهیلات از بانک آینده بود را با استفاده از منابع قابل سرمایه گذاری تسویه کرد. به گونه ای که استفاده بخشی از منابع قابل سرمایه گذاری منجر شد تا ۵۲ میلیارد از هزینه های مالی شرکت تسویه و منجر به کاهش این هزینه مالی شود.

۸- آیا شرکت کسری ذخیره دارد؟ این کسری ذخیره جبران خواهد شد؟

کسری ذخیره شرکت مربوط به کسری بیمه ثالث و حوادث راننده مناسب است و در حساب های شرکت نیز اعمال شده اما در سایر رشته های بیمه کسری ذخیره وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. باید گفت کسری ذخیره در صنعت بیمه عادی بوده، ماهیت صنعت بیمه به گونه ای است که این موضوع در اغلب شرکت های بیمه وجود دارد. این که چه میزان اختلاف وجود داشته باشد مهم است.

۹- آیا شرکت به دنبال راه های نوین سرمایه گذاری هست؟

بله بیمه دی طی مذاکراتی که با سازمان بورس و اوراق بهادار تهران داشته به فکر راه های نوین سرمایه گذاری است. این مذاکرات ادامه دارد و به نتیجه خواهد رسید. نتایج این مسئله به زودی مسخص خواهد شد.

حتما بخوانید :  سود خالص بيمه رازي ٦٠ برابر شد

۱۰- بیمه دی چند درصد سهم بازار بیمه کشور را دارد؟

بیمه دی با در دست داشتن ۲٫۲ درصد از سهم بازار صنعت بیمه توانسته رتبه یازدهم را در بین رقبا کسب کند. این روند طی سال های گذشته رو به رشد بوده و ادامه خواهد داشت. البته لازم به ذکر است که شرکت در بحث نسبت خسارت رتبه سیزدهم را دارا است.

خبر انتخاب شده برای شما

اختصاص ۴ هزار ریال سود هم سهم "پاکشو"
شرکت گروه صنعتی پاکشو در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ برای هر سهم سود ۸۵۶ ریالی شناسایی کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۱۵ درصدی داشته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.