2067, 2068, 
گزارش مجمع عمومی عادی سال مالی ۱۳۹۵ گروه مپناReviewed by رادیوسهام on Aug 9Rating: 4.0گزارش مجمع عمومی عادی سال مالی ۱۳۹۵ گروه مپناگزارش مجمع عمومی عادی سال مالی ۱۳۹۵ گروه مپنا
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گزارش مجمع عمومی عادی سال مالی ۱۳۹۵ گروه مپنا

مجمع عمومی عادی سالیانه گروه مپنا در تاریخ ۳۱ تیرماه ساعت ۱۰ صبح با حضور ۹۰ درصد از سهامداران برگزار گردید. به روال عادی مجامع پس از ارائه گزارش هیئت مدیره و بررسی گزارش حسابرس با تصویب سود نقدی ۲۵درصدی نسبت به سود خالص که به ازا هر سهم معادل ۱۵۷ ریال میباشد، به پایان رسید.

 

به گزارش رادیوسهام ، از جمله اهم موارد مطرح شده در مجمع عمومی گروه مپنا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بر طبق گزارش مدیر عامل محترم شرکت مپنا، در حوزه تولید برق در سال مالی ۱۳۹۵ اقدامات مهمی صورت گرفته که میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سنکرون ۱۶ واحد نیروگاهی در ۸ پروژه با ظرفیت کل ۱۹۷۴ مگاوات، این در حالی است که در سال جاری نیز پیش بینی ۱۶ واحد سنکرون، ۲۷ واحد نیروگاهی در ۱۳ پروژه با ظرفیت کل بالغ بر ۲۶۵۶ مگاوات در دستور کار شرکت مشاهده میشود.
  • تحویل موقت ۱۳ واحد نیروگاهی در ۱۰ پروژه با ظرفیت ۶۳۸ مگاوات. در همین حوزه نیز به گفته مدیر عامل گروه مپنا در سال پیش رو نیز امیدارند تا یتوانند ۲۷ واحد نیروگاهی را ۱۰ پروژه با ظرفیت ۲۶۷۹ مگاوات را به صورت موقت تحیل نمایند.
  • تحویل دائم ۱۱ واحد نیروگاهی در ۴ پروژه با ظرفیت کل ۱۵۱۴ مگا وات، در این زمینه نیز برنامه تحویل داتم ۵۹ واحد نیروگاهی در ۳۰ پروژه با ظرفیت ۷۷۶۱ مگاوات در دستور کار ساال جاری شرکت قرار دارد.
  • تحویل دائم ۴ واحد آب شیرین کن در ۱ پروژه با ظرفیت ۱۸۰۰۰ مترمکعب در روز.
  • اخذ تاییدیه کارفرما در خصوص ۷ واحد نیروگاهی ۲۵ مگاواتی موبایلی (به ویژه برای مناطق نوشهر و بهشهر)
حتما بخوانید :  بومی سازی و تولید اقتصادی بهترین راه برون رفت از فشار تحریم ها

از جمله اهم اقدامات صورت گرفته در حوزه حمل و نقل ریلی نیز به موارد زیر میتوان اشاره نمود:

  • احداث متروی اصفهان و همچنین پیشرفت ۱۱ درصدی تجهیز خط ۲ متروی کرج.
  • برق رسانی و تکمیل بخش شمالی خط ۳ مترو تهران، و انعقاد قرار داد تجهیز خط ۶ مترو تهران در سال مالی پیشرو.
  • احداث مونوریل قم و همچنین برق رسانی به راه آهن تهران- مشهد.
  • در حوزه تولید نیز می توان به ساخت و بازسازی ۱۶ لوکوموتیو باری و تونلی اشاره نمود.

از جمله مهمترین برنامه های شرکت در حوزه نیروگاهی هم تبدیل ۱۷ واحد نیروگاه بخار به سیکل ترکیبی بوده که اولین پروژه آن در ماه آتی در منطقه پرند آغاز به فعالیت خواهد نمود. در همین راستا گفتنی است که تبدیل نیروگاه بخار به سیکل ترکیبی بالغ بر ۳۰۰ میلیون لیتر صرفه جویی را در مصرف گازوئیل به دنبال دارد. به گفته مدیر عامل گروه مپنا، شرکت در نظر دارد کلیه نیروگاه ها را به ترتیب وارد بورس نماید.

از جمله افتخارات گروه مپنا در سال مالی گذشته، دستاوردی به نام IGD PLUS میباشد، که با استفاده از تکنولوژی های جدید در این شرکت تولید شده است. این محصول توانایی این را دارد تا در فاصله کمتر از یک روز یک واحد نیروگاهی در مقیاس ۱۲۰ تا ۱۳۰ مگاوات را خود ۶ مگاوات قدرتمند تر نماید ، بدون آنکه هیچ هزینه بر نیروگاه برای این افزایش قدرت تحمیل گردد.

تولید دستگاه مذکور باعث شد به مجموع ظرفیت اسمی کل نیروگاه های کشور بالغ بر ۴۰۰ مگاوات اضافه شود که همین پتانسیل افزایش ظرفیت ۳۰۰ مگاواتی را نیز برای سال پیش رو برای نیروگاههای کشور ایجاد مینماید.شایان ذکر است که این افزایش ظرفیت به کمک دستاورد مذکور نیز صرفه جویی را برای گروه مپنا به ارمغان آوردهاست چرا که هر کیلو وات ساعت قدرت نصب شده معادل ۶۰۰ دلار تنها در بخش تولید نیازمند سرمایه گذاری است.

حتما بخوانید :  کاهش ۲۶ درصدی فروش پژو سیتروئن در پی خروج از بازار ایران

تولید توربینی که حتی ۱/۰ راندمان تولید را تغییر دهد برای کارفرما در الویت خرید قرار دارد، چرا که هزینه سوخت کمتری را در ازائ تولید بیشتر به دنبال دارد. لذا توربین تولید شده در کلاس E با بالاترین تراز جهانی که حاصل تلاش ۵ ساله شرکت های پرتو، طوبی و مواد کاران بوده است.در پایان سال گذشته تولید شده و در سه ماهه نخست امسال به بهره برداری رسیده است. این توربین ۵/۰ واحد راندمان بیش از آخرین توربین های تولیدی جهان را داراست لذا در بازارهای فروش رقابتی جهان مپنا در این کلاس در الویت قرار دارد.

در حوزه صادرات نیز به گفته مدیرعامل محترم رمپنا، شرکت در سال گذشته موفق شد وزارت نیرو را متقاعد سازد تا بحث کاهش حجم صادرات به عراق به علت عدم وصول به موقع مطالبات را لغو نمایند، لذا بالغ بر ۱۴۰۰ مگاوات به ارزش یک میلیارد دلار به کشور عراق صادرات داشتیم که این مبلغ یک سوم بودجه تولید برق کشور را تامین می نمایدگفتنی است که در کل کشور بالغ بر ۸۰۰۰۰ مگاوات سالانه برق تولید میشود که بالغ بر ۲۰۰۰۰ مگاوات مازاد تولید برق در کشور دارا می باشیم. که قطعا در صورت آماده سازی بسترهایی جهت صادرات این محصول به کشورهای متقاضی درآمد قابل ملاحظه ایی را برای کشور میتوان محقق نمود.

حتما بخوانید :  بورس در فاز استراحت است|بازار سرمایه تابعی از نرخ ارز شده است

گفتنی است که ۵۰۰ میلیون یورو از مطالبات وصول نشده کشور عراق، طی پیگیری های صورت گرفته، تسویه شده است.

از دیگر اقدامات شرکت مپنا، تاسیس اولین صندوق پروژه به منظور بهره گیری از سرمایه های کوچک برای توسعه نیروگاه ها بوده است.

به گفته مدیرعامل محترم شرکت گروه مپنا ارزش هر قرارداد تبدیل هر واحدسیکل بخار ۱۶۰ مگاواتی به سیکل ترکیبی بالغ بر ۱۳۰ میلیون یورو می باشد، که شرکت در حال حاضر نزدیک به یک میلیارد دلار LC جهت انجام پروژه های مربوطه دریافت نموده است.

گفتنی است که از هر یک مترمکعب گاز در سیکل ترکیبی ۵ کیلووات برق تولید میشود. در خصوص قرارداد رودشو نیز که فرایند تبدیل ۳ واحد گازی به ۱ واحد بخار می باشد، بالغ بر ۲۵۰ یورو ارزش دارد که LC های مربوطه دریافت شده است.

در حوزه بین الملل نیز طلب های شرکت مپنا از کشور اندونزی به طور کامل تسویه گردید و تفاهم نامه ای مبنی بر ۵۰ مگاوات تولید برق نیز با این کشور به امضا در آمد، همچنین تفاهم نامه ایی مبنی بر صادرات ۵۰۰ مگاوات برق به کشور آفریقای جنوبی نیز در شرکت مپنا به امضا رسده است.

در پایان جلسه نیز افزایش سرمایه از محل سودانباشته به سهامداران وعده داده شد، که این افزایش سرمایه، سرمایه شرکت را به ۲۰۰۰ میلیارد تومان خواهد رسانید.

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی ۷۷ نفر از بزرگان بورس از آینده بازار
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.