2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل نفت ایرانول درخصوص برنامه‌ها برای کاهش خام‌فروشیشرکت نفت ایرانول در نظر دارد به افزایش تولید محصولات نهایی و کاهش خام فروشی اقدام کند، همچنین استفاده بهینه از دارایی های شرکت و تبدیل دارایی های کم بازده و افزایش سهم بازار داخلی در روغن های موتوری و صنعتی، ساماندهی فعالیت ها و تولید  براساس استانداردهای متعارف صنعت از دیگر برنامه های این مجموعه به حساب می آید. رادیوسهام با عیسی اسحاقی مدیرعامل شرکت نفت ایرانول گفتگو کرده که آن را می‌خوانید.

۱-  فروش صادراتی شرکت در سال ۹۵ به چه صورت بود؟

رکورد صادرات شرکت نفت ایرانول در سال گذشته زده شد و این شرکت توانست رکورد خوبی را طی چندین سال گذشته و در صادرات کسب نماید.

۲- سه ماهه ابتدای سال ۹۶ در مقایسه با سه ماهه سال ۹۵ چگونه بوده است؟

علی رغم کاهش تولید ۵ درصدی، شرکت نفت ایرانول توانست در سال ۹۵ و ابتدای ۹۶ سودده شود. سه ماهه اول سال ۹۶ نسبت به سه ماهه سال گذشته ۵ درصد رشد نشان داده است.

۳- پروژه بندر امام خمینی به کجا رسید؟

پروژه مخازن بندر امام خمینی بالاخص پایانه صادراتی آن تا پایان مردادماه افتتاح می شود. بازگشت سرمایه این پروژه دو ساله محاسبه شده است. این پروژه ۴۴۱ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد.

حتما بخوانید :  "وملل" در دوره سه ماهه به سود رسید

۴- پروژه واحد موم گیری به کجا رسیده و در چه مرحله ای است؟

در واحد موم گیری فیلترها نصب شده و تا یک ماه آینده فاز یک آن به بهره برداری خواهد رسید. با راه اندازی این پروژه کیفیت روغن ها بالاتر خواهد رفت و در نتیجه گران تر خواهد شد. نیاز سرمایه ای که فاز یک این طرح دارد ۱۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است. فاز دوم طرح مذکور هزینه بیشتری می خواهد. شروع این پروژه ابتدای آذر ماه خواهد بود.دوره بازگشت سرمایه این طرح نیز دو سال محاسبه شده است.

۵- دیگر پروژه های در جریان تکمیل نفت ایرانول را نام ببرید؟

از جمله این طرح ها می توان به بویلرهای بخار و آب اشاره کرد، همچنین طرح نگهداشت مانند برج خنک کننده، بهبود راندمان پالایشگاه، پروژه تولید روغن های دریایی و… نیز جزو پروژه های آتی شرکت محسوب می شود. به طور کل ۱۰ پروژه در سال های آتی پیگیری خواهد شد و به بهره برداری نیز خواهد رسید.

۶- مجموعه نفت ایرانول برای کاهش هزینه های خود چه اقداماتی انجام داده است؟

شرکت در نظر دارد تا بهای تمام شده محصولات خود را کاهش دهد. نفت ایرانول توانسته در بسته بندی های خود طرح های نوینی ایجاد کند و موجبات کاهش هزینه های بسته بندی و در نتیجه کاهش بهای تمام شده را فراهم آورد. از این ناحیه ما توانستیم بهای تمام شده خود را به اندازه ۳ درصد کاهش دهیم.

حتما بخوانید :  آثار حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از چرخه قیمت‌گذاری بر صنایع بورسی

۷- چرا فروش داخلی نفت ایرانول پایین بوده و شرکت چه راهکاری برای این موضوع اندیشیده است؟

در خصوص برنامه فروش داخلی آسیب شناسی ها انجام شده و به نتایج خوبی نیز رسیده ایم. شرکت ایرانول در سال گذشته ۱۴۰ هزار متر مکعب محصول نهایی داشت، همچنین شاهد ۹۰ هزار تن خام فروشی نیز بودیم که این موضوع به معنای کاهش ۳۰ درصدی خام فروشی نفت توسط مجموعه نفت ایرانول است. این روند ادامه خواهد داشت به گونه ای که افق ما حذف خام فروشی است.

۸- مساله گاز و برق شرکت و هزینه های مربوط به آن برطرف شد؟

متاسفانه نفت ایرانول وابستگی کامل به پالایشگاه تهران برای آب، برق، گاز و بخار دارد، گاز ما تا ماه های آتی به گاز شهری می رسد و این موضوع رفع می شود اما سایر مسایل نیز کم کم برطرف خواهد شد. وابستگی نفت ایرانول در این خصوص باید کم شود.

۹- آیا با سرمایه گذاران خارجی مذاکراتی صورت گرفته است؟ این برنامه ها به چه صورت است؟

بله ما با شرکت کانادایی مذاکراتی کرده ایم تا در پالایشگاه بتوانند انواع روغن های ۲ و ۳ را تولید کنند. این موضوع برای استفاده از تکنولوژی و انتقال دانش فنی مورد توجه است. نهایی شدن این همکاری به تصمیمات سهامدار عهده بستگی دارد و تصمیم نهایی توسط این سازمان گرفته خواهد شد.

حتما بخوانید :  مسیریابی نقدینگی در بورس

۱۰- بازارهای هدف صادراتی شرکت را نام ببرید؟ شرکت به چه کشورهایی صادرات می کند؟

از جمله کشورهای صادراتی نفت ایرانول کشورهای آسیای میانه، هند، چین، افغانستان، پاکستان، گرجستان ارمنستان و عراق است. همچنین با امارات نیز صادراتی برای محصولات بای پروداکت داریم.

۱۱- آیا شرکت می تواند فروش محصولات صادراتی خود را از طریق بورس کالا فراهم آورد؟

چنانچه سهامدار عمده موافقت نماید ما کلیه محصولات بای پروداکت خود را از طریق رینگ صادراتی بورس کالا ارایه خواهیم کرد. در این صورت نوسانات نرخ نفت نیز راحت تر پوشش داده خواهد شد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت اعتباری ملل در دوره ۳ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۸، به ازای هر سهم خود ۷۹ ریال سود کنار گذاشت.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.