تاریخ: ۱۲:۴۹ :: ۱۳۹۶/۰۵/۲۱

2067, 
چرا سهام ایران خودرو رشد نمی کند؟Reviewed by رادیوسهام on Aug 12Rating: 4.0چرا سهام ایران خودرو رشد نمی کند؟چرا سهام ایران خودرو رشد نمی کند؟
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

چرا سهام ایران خودرو رشد نمی کند؟

در خبرها آمده ایران خودرو قصد عرضه ۲۲۰۰ خودروی دنا در بورس کالا در دوم مهرماه  سال جاری دارد . نکته قابل توجه در خصوص وضعیت گروه خودرو ، افزایش نرخ ارز است  که می تواند بهای تمام شده اهالی جاده مخصوص را مجددا افزایش دهد . در همین راستا  افت قیمت در اغلب نمادهای این گروه به چشم می خورد . سهامداران ایران خودرو که در سال ۹۵ ، ۴۴ درصد زیان را به خانه برده بودند از ابتدای سال ۹۶ تا پیش از معاملات ۲۱ مرداد ماه ، زیان ۳ درصدی را شناسایی کرده اند .

 

امکان انتشار اوراق سلف برای ایران خودرو پس از عرضه دنا

یک مقام مسوول در شرکت ایران خودرو در خصوص تاثیر عرضه دنا در بورس کالا گفت: مهمترین مزیت عرضه خودرو در بورس کالا این است که پس از عرضه، امکان انتشار اوراق سلف برای شرکت فراهم خواهد شد. خودروهایی می توانند در بورس کالا عرضه شوند که مشمول قیمت گذاری دولتی نباشند و فعلا خودروی دنا را برای این منظور در نظر گرفته ایم. هر چه تقاضای دنا در بورس کالا وجود داشته باشد، با عرضه به آن پاسخ خواهیم داد. ایران خودرو برای سال جاری کلا مجوز انتشار ۲۵۰۰ میلیارد تومان اوراق دریافت کرده و احتمالا حدود ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مرابحه و در همین حدود نیز اوراق سلف منتشر خواهد شد. تامین مالی از طریق انتشار اوراق، هزینه کمتری نسبت به دریافت تسهیلات بانکی به شرکت تحمیل خواهد نمود.

حتما بخوانید :  بازار سهام در دوماه اخیر شتاب گرفت|فریاد بازار سرمایه برای متعادل سازی نرخ ارز
عرضه سهام در قیمت فعلی ، احساسی است

وی در ادامه گفتگو  در پاسخ به این سوال که “چرا سهام ایران خودرو رشد نمی کند؟” بیان کرد: با وجود بازارگردان در سهم خودرو، باز هم حجم عرضه ها آن هم با قیمت نزولی، بالا است. با توجه به ارزش دارایی های شرکت و روند تولید، قیمت حال حاضر برای سهم خودرو به هیچ وجه منطقی نمی باشد. ارزش واقعی سهم بیش از قیمت های معاملاتی فعلی است. شاید یکی از دلایل افت قیمت، نگرانی سهامداران بابت تاثیر منفی افزایش نرخ دلار بر بهای تمام شده خودرو باشد. نرخ ارز در سنوات اخیر کنترل شده و قطعا در ۴ سال دوم دولت فعلی، صعودی خواهد بود. افزایش نرخ ارز موجب افزایش بهای تمام شده تولید خواهد شد. البته در صورت افزایش نرخ دلار، احتمالا قیمت فروش محصولات هم بالا خواهد رفت؛ ولی گران شدن خودرو در زمان اجرا می تواند جو روانی منفی ایجاد کند. نکته اینجاست که سهامداران همیشه به اخبار و اتفاقات آتی، واکنش های افراطی نشان می دهند. عرضه سهم با قیمت های پایین، بر اساس احساس است؛ نه منطق.

قرارداد ها به خوبی پیش می رود و عرضه پژو ۲۰۰۸ و ۳۰۱ انجام خواهد شد

این مقام مسوول در خصوص قرارداد ایران خودرو با پژو و همچنین عرضه محصولات تصریح کرد: صنعت خودروسازی در کشور ما به سبب حجم اشتغال قابل توجه در این گروه، همواره مورد حمایت دولت ها بوده و این موضوع، از نقاط قوت صنعت محسوب می گردد. قرارداد ایران خودرو با پژو به خوبی پیش می رود. پژو ۲۰۰۸ از شهریور ماه عرضه خواهد شد. پژو ۳۰۱ نیز سال آینده وارد بازار خواهد شد.

حتما بخوانید :  زقیام با ۲۳۶۹ ریال کشف قیمت شد|حاشیه های عرضه امروز

پس از فروش قطعی پژو۵۰۸ تاثیر بر سود هر سهم برآورد می شود / مذاکره با فیات در جریان است

وی در پایان گفت :  واردات و پیش فروش پژو ۵۰۸ هم انجام شد که البته تاثیر آن بر EPS خودرو هنوز اعلام نشده و پس از فروش قطعی، اثر آن برآورد و اعلام خواهد گردید. مذاکرات با فیات هم کماکان در حال انجام می باشد .

منبع:بورس ۷

خبر انتخاب شده برای شما

شرط رونمایی از نماد بانک سرمایه در بازار پایه
در هیات پذیرش برخی از نمادها به صورت دوره ای بررسی می شوند و نسبت به ماندن آن ها در بازاری که در آن قرار دارند یا انتقال آن ها به بازار دیگر تصمیم گیری می شود
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.