2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سیمان بجنورد درخصوص افزایش نرخ و گسترش صادرات محصولاتسیمان بجنورد از جمله شرکت های سیمانی فعال بوده که صورت های مالی شفاف خود را منتشر می کند. این شرکت نتوانسته بودجه خود را به خوبی پوشش بدهد. از طرفی در بسیاری از مواقع که معاملات سهام شرکت های سیمانی در بازار سرمایه منفی بوده، این سهم سیمانی با اقبال رو به رو شده و مسیر جداگانه ای را پیموده است. رادیوسهام با مجید خاموردی مدیرعامل شرکت سیمان بجنورد گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- سیمان بجنورد وضعیت فروش خود را چطور پیش می برد؟

وضعیت فروش سیمان بجنورد مناسب بوده و توانسته متناسب با بودجه پیش رود. یعنی در حال حاضر سیمان بجنورد از آنچه که پیش بینی کرده عقب نبوده و به همین دلیل تحقق سود پیش بینی شده نیز دور از انتظار نیست.

۲- آینده صنعت سیمان را چطور می بینید؟

صنعت سیمان با توجه به شرایط رو به رشد اقتصاد کشور، رو به رشد پیش بینی می شود، چشم انداز صنعت نیز مثبت بوده و به نظر می رسد این وضعیت بهتر شود. یعنی میزان فروش متناسب با هزینه ها پیش رود.

۳- افزایش قیمت سیمان در سال ۹۶ اتفاق نخواهد افتاد؟

ما سال گذشته شاهد افزایش قیمت سیمان بودیم. اما این افزایش هنوز هم نتوانسته آن نرخی را در فروش به وجود آورد که مورد نظر شرکت های سیمانی باشد. به نظر می رسد که نرخ سیمان باز هم افزایش داشته باشد. این قیمت ها، قیمت های واقعی نیستند.در نتیجه ما باید شاهد افزایش نرخ مجدد سیمان باشیم. اما این موضوع توسط انجمن سیمان و  کارگروه ها تایید می شود و مسلما هر گونه مصوبه ای مبنی بر این موضوع رسما اعلام خواهد شد.

حتما بخوانید :  دلار و سکه بخریم یا سهام؟

۴- مساله صادرات به عراق برای شرکت های سیمانی رفع نخواهد شد؟

صادرات به عراق به دلیل مسایل موجود در این کشور با مشکل رو به رو شد و از آنجایی که بسیاری از شرکت های ایرانی صادرات عظیمی به این کشور داشتند با مشکل رو به رو شدند. عراق به دلیل حمایت از تولید داخل و همچنین مسایل امنیتی از پذیرش سیمان ایران همانند گذشته ممانعت ورزید. تعرفه واردات بالا رفت و به همین دلیل صرفه اقتصادی برای شرکت ها از بین رفت. صادرات کاهش یافت و فروش شرکت ها به شدت افت کرد. با پیگیری های شرکت های سیمانی و سفیر عراق در ایران قول مساعدت داده شده اما مسلما این صادرات مانند گذشته نخواهد شد و شرکت های سیمانی از جمله سیمان بجنورد باید به فکر سایر کشورهای صادراتی و یا سایر راه های فروش به عراق باشند.

۵- آیا افزایش قیمت سیمان که در سال گذشته اتفاق افتاد به اندازه افزایش هزینه ها بود؟

خیر. افزایش نرخ صورت گرفته کمتر از افزایش نرخ دستمزدها و یا سایر اقلام بهای تمام شده بود و به همین دلیل به نظر می رسد افزایش دیگری در نرخ سیمان منطقی باشد.

۶- آیا سیمان بجنورد به سایر کشورها صادرات دارد؟ این صادرات گسترش خواهد داشت؟

بله سیمان بجنورد نیز باید به سایر کشورها صارات داشته باشد. پس از مساله عرق و کاهش صادرات به این کشور، شرکت های سیمانی از جمله سیمان بجنورد نیز باید به سایر کشورها برای صادرات بیاندیشند. افغانستان، ترکمنستان و سایر کشورهای همسایه نیز جزو اهداف صادراتی ما هستند. البته صادرات به برخی از این کشورها صورت گرفته و در حال حاضر باید راهکارهایی برای گسترش و افزایش فروش ارایه کرد.

حتما بخوانید :  سود ١٢٤ ريالي هر سهم «غشهداب» براي سه ماه فعاليت

۷- ما شاهد استقبال از سهم سیمان بجنورد در روزهای معاملاتی بودیم و این در حالی بود که سایر هم گروهی های این شرکت با عدم اقبال رو به رو بودند. آیا اتفاق خاصی در سیمان بجنورد افتاده است؟

سیمان بجنورد تمام اطلاعات خود را از طریق سامانه کدال منتشر می کند. اتفاق خاص و تحول آن چنانی که قابل توجه باشد یا بیان نشده باشد، نبوده و همه چیز واضح و روشن است. به نظر می رسد دلیل این استقبال به صورت های مالی شفاف و پوشش مناسب بودجه ای شرکت باز می گردد. ما در بودجه نه ماهه خود توانستیم پوشش مناسی را داشته باشیم، همین موضوع می تواند دلیل محکمی برای این افزایش تقاضا باشد.

۸- آیا سیمان بجنورد تخفیف های خود برای فروش را حذف کرده است؟

تخفیف های فروش مساله ای است که موجب ضربه به صنعت سیمان می شود، به دستور انجمن سیمان این تخفیف ها باید حذف شود و نرخ سیمان به طور مساوی باشد. این موضوع منجر می شود تا رقابت ناسالمی که در این صنعت وجود دارد از بین برود. سیمان بجنورد نیز از این قانون پیروی کرده و تخفیفات خود را حذف کرده است. فروش مجموعه سیمان بجنورد به قیمت مصوب انجمن صورت می گیرد.

حتما بخوانید :  بازار سرمايه جايي براي نگراني ندارد

۹- وضعیت صادرات کلینکر چگونه است؟

صادرات کلینکر نیز ادامه دارد و در مقایسه با صادرات سیمان که کاهش داشته صادرات کلینکر با رشد رو به رو بوده، اما میزان فروش این محصول نمی تواند جایگزین جمع فروش صادراتی گذشته باشد. به هر حال صادرات کلینکر هر ساله افزایش می یابد.

خبر انتخاب شده برای شما

دبیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت: اگر این عرضه با تایید وزارت نفت در بورس انجام شود و رقبای خارجی نیز نتوانند حضور پیدا کنند،‌ می‌تواند موفقیت آمیز باشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.