2224, 
معجزه سپرده گذاری در بانک‌های ایران!Reviewed by رادیو سهام on Aug 13Rating: 5.0معجزه سپرده گذاری در بانک‌های ایران!معجزه سپرده گذاری در بانک‌های ایران!
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

عبده تبریزی گفت: مردم با معجزه ای روبه رو هستند که پول در بانک می گذارند و نرخ سودی می گیرند که هیچ فعالیت اقتصادی به اندازه آن نرخ بازده ندارد، قرار بود بازار بدهی کمک کند که تاریخ بدهی ها مشخص شود اما اکنون بازار بدهی از کارکرد خود خارج شده است و دولت نیز وارد بازی نرخ سود شده است. معجزه سپرده گذاری در بانک‌های ایران!

به گزارش رادیو سهام، حسین عبده تبریزی در بیست و نهمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران که با حضور وزرای پیشنهادی اقتصاد و صمت برگزار شد، اظهار کرد: با نرخ فعلی جمعیت کشور که وارد بازار کار می شود، دولت مشکل اساسی برای اشتغال دارد.

وی ادامه داد:در حالی که در دولت نهم و دهم روند ورود افراد به بازار کار بسیار محدود بود،  دردولت یازدهم شاهدیم که سالانه بیش از یک میلیون نفر تقاضای اشتغال دارند که ایجاد اشتغال برای این جمعیت، امر بسیار دشواری است.

عبده تبریزی با اشاره به اینکه تامین مالی به منظور رونق اشتغال از اهمیت بالایی برخوردار است، اضافه کرد: تامین مالی یا از نظام بانکی یا از بازار سرمایه صورت می گیرد این در حالی است که مشکلات اساسی بازار پول  گریبان بازار سرمایه را نیز گرفته است و این بازار نمی تواند عملکرد لازم را  داشته باشد.

حتما بخوانید :  جزییات وام ۵ میلیون تومانی بازنشستگان اعلام شد

این اقتصاددان با بیان اینکه متاسفانه نظام بانکی ایران، امروز گرفتار معضلات اساسی است، خاطرنشان کرد:وزیر پیشنهادی اقتصاد، در کنار سایر نهادها از جمله بانک مرکزی باید تلاش کند این معضل را حل کند، به ویژه در مورد نرخ سود بانکی که اکنون مشکلاتی را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد:این در شرایطی است که هیچگاه این تجربه را نداشته ایم که نرخ سود بانکی بالاتر از تورم باشد ، اکنون نرخ سود بانکی به سپر تورمی تبدیل شده است.

عبده تبریزی در ادامه تاکید کرد:مردم ایران اکنون با معجزه جدیدی روبه رو شده و به آن اعتقاد دارند که می توانند پول را در بانک بگذارند و بانک نیز سودی بدهد که خودش در تامین آن مشکل دارد، پس این معجزه یک جایی متوقف خواهد شد.

وی افزود: نرخ سود٢٠- ۲۵ درصد است و بازدهی کسب و کارهای ما هم این میزان نیست، و پرداخت این نرخ سود مشکل ساز است.

رییس اسبق سازمان بورس خاطرنشان کرد: اصلاح این مشکل نیز می تواند به ما صدمه تورمی بزند بنابراین در یک تله تورمی قرارداریم و اگر طی دوسه سال آینده این روند ادامه یابد هیچ اشتغالی ایجاد نمی شود.

عبده تبریزی با بیان اینکه با ادامه روند فعلی، کش تورم یک جایی رها خواهد شد، تاکید کرد: نرخ نامتعادل در اقتصاد مشکل ساز شده است و با توجه به اینکه بودجه نیز مشکلات اساسی دارد دولت نیز وارد بازی نرخ سود بانکی شده است.

حتما بخوانید :  کنترل قیمت مسکن زمان‌بر است|در سالهای آینده مسکن با رکود مواجه می شود

مشاور وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: قرار بود بازار بدهی کمک کند که تاریخ بدهی ها مشخص شود اما اکنون بازار بدهی از کارکرد خود خارج شده است.

عبده تبریزی در پایان اظهار کرد: درخواست ما این بود که بازار بدهی کمک کند که دولت بازار بدهی خود را تاریخ دار کند، اما دولت به عنوان یک منبع درآمد به این بازار نگاه کرده است و وارد بازی شده است، اکنون با شرایط بسیار دشواری روبه رو هستیم.

منبع: اقتصادآنلاین

خبر انتخاب شده برای شما

دبیر کل بانک مرکزی از تحویل سکه‌های پیش فروش با سررسید سه ماهه از ۲۶ تیرماه خبر داد.
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.