2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هیئت مدیره پتروشیمی پردیس درخصوص راه اندازی سومین فاز این پتروشیمیشرکت پتروشیمی پردیس دارای طرح فاز ۳ یعنی تولید اوره و آمونیاک است. این طرح به زودی به بهره برداری خواهد رسید و موجبات افزایش ظرفیت شرکت را فراهم می آورد. پتروشیمی پردیس دارای بنیان خوبی برای رشد سود است. هر چند در بودجه شرکت تعدیل منفی شاهد بودیم اما این تعدیل منفی دلایلی داشت که به نوعی به عملکرد شرکت مربوط نبود. رادیوسهام با قاسم توکلی رئیس هیئت مدیره شرکت پتروشیمی پردیس گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- دلیل کاهش ای پی اس شرکت چیست؟ چرا سود هر سهم شرکت با تعدیل منفی رو به رو بود؟

از جمله دلایل کاهش ای پی اس شرکت پتروشیمی پردیس می توان به سه دلیل عمده اشاره کرد که دلیل اول به کاهش نرخ محصولات نسبت به مقطعی از زمان دارد که پیش بینی صورت گرفت. ما پس از پیش بینی صورت گرفته با کاهش نرخ محصولات رو به رو بودیم. دلیل دوم این موضوع به افزایش نرخ خوراک اشاره دارد، ما نرخ خوراک خود را حدود ۸ سنت در نظر گرفته بودیم و این نرخ با افزایش خود به رقم ۱۰ سنت رسید. دلیل سوم را نیز می توان عدم راه اندازی فاز ۳ و افزایش ظرفیت دانست. این موضوع یعنی راه اندازی فاز ۳ کمک زیادی به افزایش فروش و در نتیجه افزایش ای پی اس شرکت می کند.

حتما بخوانید :  سود تلفیقی «ذوب» ۷۷ریال اعلام شد

۲- فاز ۳ شرکت پتروشیمی پردیس چه زمانی راه اندازی می شود؟

فاز ۳ پردیس طرح اوره و آمونیاک است. طرح های اوره و آمونیاک جزو سخت ترین و پیچیده ترین طرح های پتروشیمی ها محسوب می شوند. این طرح کمی مشکل فنی داشته و به همین دلیل کمی به طول انجامید. برنامه ریزی های شرکت به گونه ای است که این طرح طی هفته آتی به بهره برداری خواهد رسید. البته طرح اوره فاز ۳ به مرحله تست نیز رسیده و می توان گفت بهره برداری از آن آغاز شده است. طرح آمونیاک نیز طی هفته آینده به بهره برداری رسیده و وارد مرحله تولید می شود. لازم به ذکر است که این طرح طبق برنامه ریزی ها تنها ۱۰ روز از پیش بینی ها عقب مانده است.

۳- این طرح در سال اول با چند درصد ظرفیت کار خواهد کرد؟

طی سال اول طرح اوره و آمونیاک شرکت پتروشیمی پردیس با حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت خود کار خواهد کرد. در سال های بعد برای افزایش آن برنامه ریزی خواهد  شد.

۴- آیا شرکت پتروشیمی پردیس به چین نیز فروش داشته است؟ بازار صادراتی شرکت به کدام مناطق است؟

خیر، شرکت پتروشیمی پردیس هیچ گونه ارتباطی برای فروش صادراتی به چین نداشته است. اغلب فروش های صادراتی شرکت به اروپا و هند است.

حتما بخوانید :  «کهمدا» در 5 ماه به درآمد 78 میلیارد تومانی رسید

۵- در فروش های صادراتی خود چگونه عمل می کنید؟ یعنی فروش نقدی است یا غیر نقدی؟

فروش های صادراتی پردیس تماما نقدی بوده و ما هیچ گونه فروش نسیه ای به خارج از کشور نداریم.

۶- آیا مطمئنید که فاز ۳ پتروشیمی پردیس پس از راه اندازی سودده خواهد بود؟ این موضوع برای پتروشیمی تبریز اتفاق افتاد و ما شاهد اتفاقات مثبتی در این مجموعه نبودیم.

مقایسه پتروشیمی پردیس با تبریز کار درستی نیست چرا که این دو پتروشیمی بسیار با هم متفاوتند. طرح تبریز ۱۰ ساله بوده و طرح ما ۴ ساله به انتها خواهد رسید. بهای تمام شده شرکت پتروشیمی تبریز با پردیس فرق دارد. این رقم برای پتروشیمی تبریز در حدود ۷۵۰ میلیون دلار و برای پردیس به اندازه ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون دلار است. در ادامه باید گفت شرکت پتروشیمی پردیس به دلیل موقعیت مکانی خود دارای هزینه حمل نبوده و این موضوع برای سایر پتروشیمی ها از جمله تبریز وجود دارد یعنی آن ها به ازای هر تن هزینه حملی را متحمل می شوند. در نتیجه راه اندازی فاز ۳ پتروشیمی پردیس برای شرکت سوددهی را به همراه خواهد داشت.

۷- با توجه به این که شرکت دارای طرح افزایش طرفیت بوده و همچنین انتظار سوددهی دارید، روند قیمتی بورس را  برای سهم پتروشیمی پردیس چطور ارزیابی می کنید؟

ما از پتروشیمی پردیس انتظار روند رو به رشدی داریم. در نتیجه رفتار بورس با سهم پتروشیمی پردیس کمی بی رحمانه بوده و ما انتظار رفتاری مخالف این را داریم. چرا که مجموعه پردیس مستعد رشد و سوددهی است.

حتما بخوانید :  جایگزینی سود به جای زیان در «وبصادر»

۸- برای سایر فازهای شرکت برنامه خاصی ندارید؟

برنامه اورهال برای فاز ۱ شرکت نیز دنبال می شود. این برنامه در پاییز امسال اجرایی خواهد شد. این برنامه ۳۰ تا ۳۵ روز به طول خواهد انجامید.

۹- استهلاک طرح فاز ۳ چند ساله است؟

این استهلاک ۱۵ ساله خواهد بود. اگر کمتر باشد معافیت صادراتی شرکت با مشکل رو به رو می شود.

۱۰- نرخ خوراک شرکت پتروشیمی پردیس چه اندازه است؟

این نرخ به اندازه ۲۰۰ دلار است.

۱۱- آیا پتروشیمی پردیس می تواند از پتروشیمی مبین تخفیف بگیرد؟

رابطه پتروشیمی پردیس با مبین یک رابطه واسطه ای است. مبین گاز را از وزارت نفت می گیرد و به ما تحویل می دهد. در نتیجه این رابطه نمی تواند باعث شود که ما بتوانیم تخفیف بگیریم.

خبر انتخاب شده برای شما

۵ عاملی که احتمالا بورس را متاثر کنند
شاخص کل بورس اوراق بهادار علی رغم آنکه در ساعات ابتدایی شروع معاملات پر قدرت ظاهر شد با افزایش عرضه‌ها در ادامه، به رشد ۸۴۶ واحدی بسنده کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.