تاریخ: ۱۲:۳۶ :: ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

2067, 
آخرین وضعیت کطبس از نگاه مدیرعاملReviewed by رادیوسهام on Aug 23Rating: 4.0 آخرین وضعیت کطبس از نگاه مدیرعامل آخرین وضعیت کطبس از نگاه مدیرعامل
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

شرکت ذغال سنگ نگین طبس در نماد «کطبس» ازجمله نمادهای ریشه‌دار و قدیمی بورس تهران محسوب می‌شود که پیش از سال ۸۳ معاملات خود در بورس را آغاز کرده است.

به گزارش رادیوسهام ، در زیر روند بازدهی «کطبس» ظرف سال‌های ۹۰ تا ۹۶ آورده شده است. همان‌طور که در تصویر مشخص‌شده، بازدهی ۱۳۶ درصدی سال ۹۲ و بازدهی ۸۵ درصدی سال ۹۵ سرآمد بوده است.

 آخرین وضعیت کطبس از نگاه مدیرعامل

کطبس سود ۳ میلیارد و ۶۱۹ میلیون تومانی برای پایان سال مالی ۹۶ تخمین زده که در ۳ ماهه نخست سال، ۹۸۶ میلیون تومان از این میزان را محقق کرده است.

موافقت ذوب‌آهن (تنها مشتری) با افزایش قیمت ۲۴ درصدی محصولات کطبس در سال ۹۵، مهم‌ترین رویداد سال‌های اخیر ذغال سنگ نگین طبس هست.

حجت اله دربانی مدیرعامل ذغال سنگ نگین طبس  از نکات کلیدی، نقاط ابهام و رویدادهای مهم کطبس پرده‌برداری کرد.

گفتنی است حجت اله دربانی در ۲۰ خردادماه سال ۹۵ مسند مدیرعاملی ذغال سنگ نگین طبس را بر عهده گرفت؛ که از آن تاریخ تا پایان معاملات ۲۸ مردادماه، کطبس بازدهی ۹۰ درصدی را عاید سهامدارانش کرده است.

نگاهی به سوابق حرفه‌ای و مهم‌ترین اقدامات “دربانی” مدیرعامل ذغال سنگ نگین طبس

طراح شرکت مهندسی مشاور کان آذین در مجتمع طلای موته

رئیس دفتر فنی شرکت توسعه صنایع مس جیرفت

مدیر فنی و نظارت معادن در شرکت ذغال سنگ نگین طبس (شروع از سال ۹۲ تا خرداد ۹۵)

مدیریت عامل در شرکت ذغال سنگ نگین طبس (از خرداد ۹۵ تاکنون)

مهم‌ترین اقدامات ایجادشده در سال‌های اخیر

حفظ رکورد تولید ۲۸۰ هزار تن در سال ۱۳۹۵

مدیریت و شرکت در بهینه‌سازی طرح‌ها و نظارت بر کنترل و کاهش بهای تمام‌شده

مدیریت و نظارت بر تخصیص بهره‌ورانه کار و نیروی انسانی

حل چالش‌ها در خصوص پایداری فضاهای زیرزمینی معادن (اصلاح و بهینه‌سازی شبکه حفریات زیرزمینی)

بیشتر بخوانید:  حمزه ایل مدیر مالی «قچار» : طرح افزایش ۱۰۰ درصدی تولید و افزایش سرمایه در دست بررسی داریم

حفظ و ارتقاء روندهای مثبت ایجاد شده با هدف افزایش سودآوری

حتما بخوانید :  رشد قیمت و صف خرید سهام سایپا در بورس حمایتی است

انواع ذغال سنگ و محل کاربرد آن‌ها

اگر نگاه کلی به ذغال سنگ داشته باشیم، باید اشاره کنیم که زغال‌سنگ بر دو نوع است، دسته اول ذغال سنگ حرارتی و دسته دوم ذغال سنگ کک شو هستند که محصولات نگین طبس در دسته دوم جای می‌گیرد.

محل مصرف ذغال سنگ حرارتی، نیروگاه‌های تولید برق است که در حال حاضر زغال‌سنگ با سهم ۲۸ درصد پس از نفت دومین منبع تأمین انرژی جهان است؛ اما محل مصرف ذغال سنگ کک شو، صنعت فولاد به روش کوره بلند است.

چشم‌انداز صنعت ذغال سنگ در سطح بین‌المللی

کشورهایی همچون آمریکا و چین که بزرگ‌ترین ذخایر ذغال سنگ دنیا را دارند بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان زغال‌سنگ نیز هستند؛ و همان‌طور که شاهد هستیم سعی می‌کنند از حداکثر توان داخلی خود، برای تولید ثروت و دارایی استفاده کنند.

برای مثال آمریکا که در حال حاضر دومین تولیدکننده بزرگ نفت دنیا است. اخیراً دو معدن بزرگ جدید راه‌اندازی شده است. با توجه به اینکه هر معدن حداقل چشم‌انداز ۱۰ تا ۲۰ ساله دارد، نشان می‌دهد در میان‌مدت به فکر بهره‌برداری حداکثری از ذخایر ذغال خود هستند.

متأسفانه در سال‌های گذشته آن‌قدر به نفت دل‌خوش بوده‌ایم که از توسعه صنعت ذغال سنگ کشور در حوضه تولید انرژی چشم پوشیدیم درحالی‌که این دارایی بالقوه اگر بالفعل نشود ممکن است ۲۰ سال بعد، دیگر بهره‌برداری از این ذخایر اقتصادی نباشد.

اما در خصوص ذغال سنگ کک شو، با توجه به افزایش تولید فولاد طی سال‌های آتی و نظر به اینکه حدود ۷۵ درصد فولاد جهان به روش کوره بلند تولید می‌شود، چشم‌انداز مثبت و بلندمدتی را می‌توان ترسیم نمود.

کسری شدید عرضه داخلی، چشم‌انداز مثبتی در صنعت ذغال سنگ ایجاد کرده است

شرایط صنعت ذغال سنگ کشور به دلیل کسری عرضه شدید و خروج بازار مصرف از حالت انحصاری در آینده نزدیک چشم‌انداز مثبتی دارد. کسری تولید ۲ میلیون تنی در سال ۹۵ و هدف تولید ۱۰ میلیون تن زغال‌سنگ خام در افق سال ۱۴۰۴، این صنعت را پذیرای توسعه و سرمایه‌گذاری نموده است.

حتما بخوانید :  برخورد بزرگان بورسی به کف قیمتی | شاخص سهام ۳۸ واحد رشد کرد

تکنولوژی قدیمی و جریان نقدینگی پایین دو مشکل اساسی صنعت

موضوع عمده‌ای که صنعت ذغال سنگ کشور را تهدید می‌کند، موضوع جریان نقدینگی برای تأمین سرمایه در گردش معادن است. صنعت ذغال سنگ که بسیار پرهزینه است، درصورتی‌که جریان نقدینگی پایدار و کافی در آن برقرار نباشد اهداف تولید محقق نخواهد شد و احتمال بروز مخاطرات ایمنی افرایش خواهد یافت. در سال‌های ا خیر به‌شدت این مشکل احساس شده است و امیدواریم با خارج شدن کشور و صنعت فولاد از رکود شاهد شکوفایی و حرکت پرقدرت به اهداف افق ۱۴۰۴۰ در کشور باشیم.

تکنولوژی تولید ذغال سنگ در بیشتر معادن کشور سنتی است و کطبس هم از این قاعده مستثنا نیست. درصورتی‌که جریان نقدینگی ثابتی وجود داشته باشد در جهت ارتقا تکنولوژی حرکت خواهیم کرد.

 آخرین وضعیت کطبس از نگاه مدیرعامل

دستورالعمل تعیین قیمت ذغال سنگ ایجاد شود

با توجه به افزایش سالیانه هزینه‌های عمومی در کشور و بازار انحصاری در این صنعت، مهم‌ترین خواسته شرکت‌های تولیدکننده زغال‌سنگ ایجاد یک دستورالعملی برای تعیین قیمت سالیانه ذغال سنگ است. در سال ۹۵ اگرچه افزایش قیمت محقق شد اما دستورالعمل و رویه ثابتی شکل نگرفت تا نگرانی‌های این صنعت در سال‌های بعدی رفع گردد.

قیمت هر تن کنسانتره ذغال سنگ ۴۵۰ هزار تومان

در حال حاضر قیمت هر تن کنسانتره ذغال سنگ ۴۵۰ هزار تومان است که در برخی موارد بر اساس شرایط مبلغی به‌عنوان پاداش به قیمت‌های پایه اضافه و یا به‌عنوان تنبیه از آن کم خواهد شد. سال گذشته قیمت پایه کنسانتره ۲۴ درصد و به‌تبع آن نرخ پایه فروش محصولات کطبس افزایش پیدا کرد.

نکات مهم در قیمت‌گذاری ذغال سنگ

ذغال سنگ یک محصول طبیعی است و با تغییر پارامترهای کیفی محصول ازجمله خاکستر، گوگرد و.. محتوی، قیمت فروش نیز تحت تأثیر شرایط قرارد با جریمه و پاداش تغییر خواهد نمود. لازم به بیان است که برای تولید هر تن کنستانتره زغال‌سنگ حدود ۲ تن زغال‌سنگ خام موردنیاز است.

حتما بخوانید :  رشد ارائه اطلاعات مالی در بازار سرمایه

رکورد تولید نگین طبس در سال ۹۴ شکسته شد

محصولات نگین طبس ذغال سنگ کک شو یا متالورژی است. در سال ۹۴ با تولید ۲۸۰ هزار تن، رکورد تولید شرکت ذغال سنگ نگین طبس شکسته شد و در سال ۹۵ این رکورد تکرار شد. در سال‌های برای تضمین سودآوری با توجه به شرایط بازار بر کاهش بهای تمام‌شده تمرکز کرده‌ایم اما بااین‌وجود، بحث نرخ‌های فروش تأثیر بسیار پررنگ‌تری بر سودآوری دارد.

۱۰ درصد از تولید ذغال سنگ کشور را در اختیار داریم

با تولید ۲۸۰ هزار تن ذغال سنگ کک شو در کشور، تقریباً ۱۰ درصد از تولید کشور را در اختیار داریم و پس از ذغال سنگ پرورده طبس، ذغال سنگ کرمان و شرکت معدنجو، چهارمین تولیدکننده ذغال سنگ خام در کشور هستیم.

تولید بیش از ۳ میلیون تن ذغال سنگ

از حیث عملکردی در طول دوره فعالیت کطبس، بیش از ۱/۳ میلیون تن ذغال سنگ در طول ۱۷ سال تولید شده است؛ که برای چنین تولیدی، طی همین مدت ۳۰ هزار متر انواع تونل تا اعماق ۲۳۰ متری از سطح زمین حفر گردیده است.

شرکت‌های فرآوری ذغال سنگ، زنجیره معدن تا مصرف‌کننده را تکمیل می‌کنند

شرکت ذغال سنگ نگین طبس محصولات خود را به شرکت‌های فرآوری ذغال سنگ واگذار می‌کند تا ذغال سنگ به کنسانتره تبدیل شود و پس‌ازآن راهی کوره‌های کک سازی شود.

منبع: بورس۷

خبر انتخاب شده برای شما

شرط رونمایی از نماد بانک سرمایه در بازار پایه
در هیات پذیرش برخی از نمادها به صورت دوره ای بررسی می شوند و نسبت به ماندن آن ها در بازاری که در آن قرار دارند یا انتقال آن ها به بازار دیگر تصمیم گیری می شود
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.