2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل بانک مهر اقتصاد درخصوص ادغام با سایر بانک هابانک مهر اقتصاد که به تازگی در لیست بانک های بانک مرکزی وارد شده در سال ۹۵ توانسته سود سازی نماید. این سود ناشی از فعالیت های اصلی بانک است چرا که مهر اقتصاد هم مشمول تحریم هاست و در نتیجه درآمد ارزی ندارد و هم به شبکه شتاب بانکی وصل نیست. شنیده هایی در خصوص کاهش سپرده های این بانک وجود دارد. رادیوسهام با سید ضیاء ایمانی مدیرعامل بانک مهر اقتصاد گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- با توجه به قانون ادغام بانک ها برای اصلاح اقتصاد و در راستای حمایت از اقتصاد مقاومتی، آیا بانک مهر اقتصاد نیز ادغام خواهد شد؟

بله بانک مهر اقتصاد نیز به تبعیت از قانون بانک مرکزی و تحت نظر سیاست های این بانک ادغام خواهد شد. این موضوع نیز توسط بانک مرکزی و خود بانک مهر اقتصاد دنبال می شود، ادغام مهر اقتصاد با موارد مورد نظر نیز مطابق با سیاست های بانک مرکزی صورت خواهد گرفت.

۲- سپرده های بانک مهر اقتصاد در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ کاهش داشته است؟

سپرده های بانک مهر اقتصاد کاهش نسبتا کمی نسبت به سال ۹۴ داشته است، البته این کاهش با هدف و به منظور کاهش بهای تمام شده بوده است. ما در بانک مهر اقتصاد در نظر داریم تا سپرده هایی را بپذیریم که برای اهداف مشخص باشند و از پذیرش هر گونه سپرده ای و به هر قیمتی دوری می کنیم. کار کردن با هدف مشخص در سپرده گیری از جمله برنامه های بانک مهر اقتصاد است. ضمن اینکه ما در سال ۹۵ هدف سپرده گیری را نداشته و سپرده هایی که برای ما مشکل ساز می شد را نمی پذیرفتیم.

حتما بخوانید :  خرید و فروش سهام عدالت چه شد؟

۳- برنامه ها و اقدامات بانک در سال ۹۵ چه بود؟

در سال ۹۵ بانک مهر اقتصاد تلاش کرد تا بتواند بهای تمام شده خود را کاهش دهد، همچنین مدیریت نقدینگی با رویکرد افزایش بازده، مدیریت و کنترل مطالبات غیر جاری، مدیریت بر دارایی ها و فروش املاک مازاد، سرمایه گذاری ها، کاهش فاصله زمانی خرید و فروش دارایی ها و در نتیجه افزایش بازدهی آن از جمله اقدامات شرکت در سال ۹۵ محسوب می شود. در سال ۹۵ سیاست های بانک در جهت کاهش بهای تمام شده و افزایش بازدهی ها بود که تا حد زیادی به این هدف رسیدیم.

۴- هزینه های بانک مهر اقتصاد چطور بوده و دلیل هزینه های بالای شما چیست؟

در سال ۹۵ هزینه های بانک کاملا مدیریت شد. همان طور که گفته شد برای کاهش بهای تمام شده و کاهش هزینه ها تلاش زیادی شد، البته بخش عمده ای از هزینه ها مربوط به هزینه مطالبات مشکوک الوصل بانکی بوده که برای آن ها نیز ذخیره مورد نظر را گرفته ایم.

۵- برای مطالبات مشکوک الوصول خود چه کرده اید؟

مسلما هر بانکی برای کاهش هزینه مطالبات مشکوک الوصول خود تلاش می کند، بانک مهر اقتصاد نیز رایزنی های زیادی در این خصوص انجام داده است، اما همان طور که گفته شد برای مطالبات شرکت ذخیره مورد نظر گرفته شده و جای نگرانی ندارد.

حتما بخوانید :  روند آینده بورس چه می‌شود؟

۶- آیا بانک برنامه افزایش شعب را نیز دارد؟ تعداد شعب فعلی بانک چند عدد است؟

خیر در حال حاضر برنامه افزایش شعب را نداریم. در واقع ما اجازه افزایش شعب بانکی را از سوی بانک مرکزی نداریم، آمایش شعب از سوی بانک مرکزی صورت گرفته است و ما اجازه رشد شعب بانکی را نداریم. تعداد شعب بانک در حال حاضر ۷۳۴ عدد است.

۷- در حوزه خدمات نوین در سال ۹۵ اقدامی صورت گرفته است؟

در سال ۹۵ اقدامی در حوزه خدمات نوین انجام نشده و ما در این خصوص موفقیت زیادی نداشته ایم. بانک مهر اقتصاد متاسفانه هنوز به شبکه شتاب کشور وصل نیست و همچنین حساب ارزی نیز ندارد.

۸- چرا صورت های دوره ای شرکت به طور مرتب در سامانه کدال منتشر نمی شود و ما شاهد عدم ارائه به موقع این اطلاعات از سوی بانک مهر اقتصاد هستیم؟

بانک مهر اقتصاد مشکلی در ارائه صورت های میان دوره ای ندارد، اما نکته ای که وجود دارد این است که از آن جایی که هنوز سود سرمایه گذاری های بانک واریز نشده، به همین دلیل در صورت های مالی میان دوره ای نیز مشاهده نمی شود. این صورت ها با زیان رو به رو خواهند بود و ما منتظر تاثیر و واریز قطعی سودهای سرمایه گذاری ها هستیم تا صورت های میان دوره ای نیز با سود همراه باشد. البته می دانیم این دلیلی بر عدم ارائه نیست و ما باید آن را ارائه دهیم. تلاش ما این است که در سال ۹۶ این موضوع عملیاتی شود.

حتما بخوانید :  سود تلفیقی "کرازی" به ۵۲۵ریال رسید

۹- آیا بانک مهر اقتصاد در سال ۹۵ نسبت به ۹۴ درآمدهای خود را افزایش داده است؟

بله بانک مهر اقتصاد در سال ۹۵ نسبت به سال پیشین آن حدود ۲۰۰۰ میلیارد ریال درآمدهای خود را افزایش داده است. این روند در سال ۹۶ نیز ادامه خواهد داشت.

۱۰- نسبت کفایت سرمایه بانک چند است؟

این نسبت در بانک مهر اقتصاد به اندازه ۲٫۵ است. نسبت مورد تایید و مد نظر بانک مرکزی در حدود ۸ است. این نسبت در سال ۹۶ در بانک مهر افزایش خواهد یافت.

خبر انتخاب شده برای شما

مینا یوسفی کارشناس بازارسرمایه با اعلام دلایل رونق بازار سهام و متغیرهای موثر داخلی و خارجی ، وضعیت چند صنعت بزرگ را بررسی و تحلیلی تکنیکال از شاخص ارائه کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.