2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل وساپا درخصوص افزایش سرمایه و فروش املاک مازادشرکت سرمایه گذاری سایپا از زیر مجموعه های گروه خودروسازی سایپا به حساب می آید. این شرکت اغلب سرمایه گذاری های خود را در صنعت خودرو انجام داده و در این حوزه فعالیت گسترده تری دارد. شرکت سرمایه گذاری سایپا در سال گذشته یک مرحله افزایش سرمایه داشت و برنامه برای افزایش سرمایه دیگری هم در شرکت وجود دارد. رادیوسهام با حمید ابدالی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سایپا گفتگو کرده که آن را می خوانید.

۱- شرکت برنامه ای برای افزایش سرمایه دارد؟

بله شرکت سرمایه گذاری سایپا در نظر دارد تا افزایش سرمایه ای را ترتیب دهد. این افزایش سرمایه در هیئت مدیره مطرح شده و به تایید سازمان بورس نیز رسیده است. این افزایش سرمایه ۲۵ درصدی و از محل آورده نقدی و مطالبات خواهد بود. در صورت قطعی شدن اطلاعات، از طریق سامانه کدال منتشر خواهد شد.

۲- برنامه شرکت برای فروش املاک مازاد به کجا رسید؟

شرکت طی سال های گذشته برای فروش املاک مازاد مانند پلاسکوکار اقداماتی کرده است. با وجود تلاش شرکت در زمینه فروش این املاک متاسفانه نتیجه ای حاصل نشد و املاک مازاد به فروش نرفت. برنامه فروش زمین پلاسکوکار و سایر املاک مازاد در سال ۹۶ دنبال خواهد شد. طی مذاکرات به عمل آمده احتمال فروش این املاک در سال ۹۶ بیشتر است. ضمن اینکه مجتمع الهیه نیز به حدود ۵۷ درصد تکمیل رسیده و در سال ۹۶ اقدامات نهایی آن انجام خواهد شد. سایر املاک مازاد شرکت نیز در برنامه فروش وجود دارند.

حتما بخوانید :  خرید و فروش سهام عدالت چه شد؟

۳- فروش سهام سپهر باستان به کجا رسید؟

آگهی فروش سپهر باستان در روزنامه زده شد، طی مذاکرات با مشتریان با یکی از آن ها به نتیجه رسیدیم و تقریبا به مراحل پایانی آن نزدیک شده ایم، طی هفته گذشته گزارش پیش نویس این فروش و قطعی شدن آن تهیه شد و در مراحل پایانی خود قرار دارد. به زودی نیز سند زده خواهد شد. این بلوک به اندازه ۱۸ میلیارد تومان قیمت گذاری شده است و آگهی آن در روزنامه نیز زده شد.

۴- شرکت سرمایه گذاری سایپا با چه ریسک هایی روبرو است؟

از جمله این ریسک ها می توان به ریسک نوسان نرخ بهره، ریسک نوسان نرخ ارز، ریسک تورم و ریسک نقدینگی اشاره کرد. از آن جایی که شرکت های سرمایه گذاری امکان استفاده از تسهیلات بانکی را ندارند، بنابراین باید بر منابع داخلی و کنترل منابع نقدینگی تمرکز بیشتری داشته باشند. در ادامه باید گفت شرکت های سرمایه گذاری با ریسک مربوط به عوامل بین المللی و یا تغییر مقررات دولتی نیز رو به رو هستند.

۵- افزایش نرخ ارز در صورت تک نرخی شدن چگونه تاثیر خود را بر شرکت های سرمایه گذاری می گذارد؟

به دلیل آن که شرکت های سرمایه گذاری بدهی ارزی ندارند در نتیجه تک نرخی شدن ارز و افزایش آن به طور مستقیم تاثیری بر سودآوری شرکت ها ندارد. اما چون فعالیت شرکت های سرمایه پذیر که عمدتا در صنایعی همچون خودرو فعالیت می کنند تحت تاثیر این موضوع است بر روی ما به عنوان شرکت سرمایه گذاری نیز تاثیر می گذارد.

حتما بخوانید :  بازدهی امسال شاخص بورس از ۸۰ درصد فراتر رفت

۶- وضعیت پرتفوی بورسی شما به چه صورت است؟

شرکت سرمایه گذاری سایپا عمدتا در صنایعی همچون خودرو و ساخت قطعات، لاستیک و پلاستیک، مواد و محصولات شیمیایی، انبوه سازی و مستغلات، رایانه، خدمات فنی و مهندسی و… فعالیت می کند. لازم به ذکر است که ۷۹ درصد از سرمایه گذاری های صورت گرفته به بهای تمام شده در صنعت خودرو و ساخت قطعات یعنی مالکیت سایپا و سرمایه گذاری رنا مربوط است. همچنین ۱۷٫۳ درصد نیز در صنعت واسطه گری مالی بوده که شامل گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا، تامین سرمایه لوتوس پارسیان، تجارت الکترونیک خودرو تابان، بازرگانی پیشگامان ستاره تابان و لیزینگ رایان سایپا است. نکته اینکه در عمل حدود ۹۵ درصد  از کل سرمایه گذاری های شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا در صنعت خودرو و ساخت قطعات است.

۷- بهای تمام شده دارایی های نگهداری شده شرکت سرمایه گذاری سایپا چه اندازه بوده و چه اضافه ارزشی ایجاد خواهد کرد؟

سرمایه گذاری های شرکت در املاک به ترتیب برای زمین ایزد شهر با بهای تمام شده حدودی ۱۱۰ میلیارد تومان، پروژه ساختمان الهیه با بهای تمام شده ۸۵ میلیارد تومان و زمین پلاسکوکار با بهای تمام شده حدود ۳۳ میلیارد میلیارد تومان بوده است، طبق براوردهای اولیه فروش این املاک حداقل اضافه ارزشی حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای شرکت ایجاد خواهد کرد.

حتما بخوانید :  تصویب افزایش سرمایه «شیران»

۸- چند مورد از برنامه های آتی شرکت را نام ببرید؟

سازماندهی سرمایه گذاری ها در جهت فعالیت اصلی شرکت از طریق واگذاری واحدهایی که نوع فعالیت آن ها همسو با اهداف و استراتژی شرکت نیست، فروش املاک مازاد مطرح شده در سوالات قبل، بهبود بازده سرمایه گذاری ها، تامین نقدینگی از طریق انتشار اوراق اختیار فروش تبعی روی برخی از سهام موجود در پرتفوی به منظور جلوگیری از فروش سرمایه گذاری ها برای پرداخت بدهی های شرکت و افزایش سرمایه از جمله برنامه های آتی شرکت محسوب می شود.

خبر انتخاب شده برای شما

مینا یوسفی کارشناس بازارسرمایه با اعلام دلایل رونق بازار سهام و متغیرهای موثر داخلی و خارجی ، وضعیت چند صنعت بزرگ را بررسی و تحلیلی تکنیکال از شاخص ارائه کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.