2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل وپترو درخصوص وضعیت شرکت های زیرمجموعهشرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی از جمله شرکت های فعال در بورس بوده که عمده سرمایه گذاری خود را در صنعت پتروشیمی و صنایع وابسته به آن انجام می دهد. این شرکت سال گذشته زیان زیادی از شرکت های زیرمجموعه خود تحمل کرد. سرمایه صنایع پتروشیمی با مشکل زیاد در مسائل مدیریتی همچون جا به جایی مدیرعامل رو به رو است که عمده مشکل این شرکت هم به این مسئله باز می گردد. از طرفی زیرمجموعه های صنایع پتروشیمی نیز عملکرد مناسبی نداشته و بازدهی خوبی را برای این شرکت سرمایه گذاری نداشته اند. حسن عمو زاده که از آبان ۹۵ به عنوان مدیرعامل وارد این مجموعه شده در خصوص برنامه های شرکت با رادیوسهام صحبت می کند.

۱- چالش عمده شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی چیست؟

چالش عمده این شرکت حجم مطالبات سنواتی بالای این شرکت است که بخاطر دعاوی NPC جرایمی را متحمل شده است، علاوه بر آن بدهی هایی نیز وجود دارد که عمده آن ها، سنواتی هستند، از جمله این بدهی ها، بدهی های مربوط به بانک کشاورزی بابت وام کارخانه اسید سیتریک و بدهی به سهامدار عمده بابت مطالبات موجود است. شرکت حدود ۱۳ سال است که افزایش سرمایه نداشته و باید کم کم این موضوع عملیاتی شود، افزایش سرمایه باید ابتدا از طریق شرکت های زیرمجموعه صورت گیرد و سپس به شرکت هلدینگ یعنی سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی تسری یابد، برخی از زیرمجموعه ها افزایش سرمایه خود را ترتیب داده اند، این رویه ادامه خواهد یافت تا به شرکت اصلی برسد.

حتما بخوانید :  "ودی" 18 برابر خسارت پرداختی حق بیمه صادر کرد

۲- بدهی به شرکت اسید سیتریک چگونه دنبال می شود؟

برای تسویه بدهی به این شرکت اقدام شده و توافق بر این است که طی اقساطی این بدهی تسویه شود، این اقساط پرداخت خواهد شد کما این که این رویه آغاز شده است.

۳- برای کارخانه کربن و دوده صنعتی پارس چه برنامه ای دارید؟

این کارخانه ها، مجموعه های بسیار توانمندی هستند که باید به آن ها توجه کرد، ماشین آلات این کارخانه بسیار قدیمی بوده و باید نوسازی شوند، سودسازی در این کارخانه ها بسیار دشوار بوده و نیازمند رسیدگی هستند،  طرح نوسازی و افزایش ظرفیت کارخانه های کربن و دوده صنعتی پارس در دستور کار سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی قرار دارد و این موضوع قطعا عملیاتی خواهد شد.

۴- مشکل شرکت سرمایه صنایع پتروشیمی با NPC رفع خواهد شد؟بدهکاری سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی به MPC با مذاکره رفع می شود؟

مشکل و مسئله با NPC با مذاکره رفع نمی شود، این دیون دولتی قطعی شده و در دست دادگاه است، صرفا دادگاه دولتی می تواند آن را باطل کند. بدهی مزبور درست یا نادرست، قطعی شده و باید پرداخت شود. در نتیجه اگر فکر می کنید این بدهی می تواند با مذاکره رفع شود، این چنین نیست.

۵- آیا کارخانه اسید سیتریک توجیه اقتصادی برای ادامه فعالیت دارد؟ به نظر می رسد سودآوری این مجموعه بسیار پایین بوده و با زحمت به دست می آید.

کارخانه اسید سیتریک تنها کارخانه تولید کننده MEK خاورمیانه بوده و نمی توان به راحتی برای تعطیلی آن اقدام کرد، وضعیت ورود اسید سیتریک قبلا صفر بوده و در حال حاضر رشد کرده است، این کارخانه باید حمایت شود تا تولیدات خود را انجام دهد. به راحتی نمی توان برای این کارخانه شیمیایی با پروسه اسیدی تصمیم گرفت، ما در این کارخانه طرح جایگزینی تولید MEK را دنبال می کنیم. اقدامات مهمی در این خصوص انجام گرفته که به زودی اجرایی خواهد شد. همان طور که گفته شد این کارخانه باید حمایت شده تا تولیدات خود را داشته و به سودآوری برسد.

حتما بخوانید :  سود هر سهم "ثامان" کاهشی شد

۶- طرح جا به جایی کارخانه کربن به کجا رسید؟

جا به جایی کارخانه کربن به این راحتی نیست، باید اقدامات اساسی در این خصوص صورت گیرد، مذاکرات با شهرداری و سایر مراجع قانون گذاری را نیاز دارد، این موضوعات دنبال می شود و کربن ایران وضعیت بهتری را تجربه خواهد کرد. این شرکت نیاز به سرمایه گذار خارجی دارد تا جان دوباره ای پیدا کند، اما جا به جایی آن صبر و حوصله سهامداران را می طلبد.

۷- قسمت عمده سرمایه گذاری های صنایع پتروشیمی در سرمایه گذاری ساختمان با نماد وساخت است، با توجه به این که این سهم بازدهی خوبی را ندارد چه برنامه ای برای آن دارید؟

حدود ۳۸ درصد از ترکیب شرکت های بورسی وپترو در وساخت خلاصه شده و همان طور که اشاره شد این سهم بازدهی کمتر از ۵ درصد را برای شرکت داشته است. به همین دلیل در نظر داریم تا جا به جایی هایی در این خصوص صورت گیرد. ما طی سال های گذشته حتی نتوانستیم سود سهام خود را از این مجموعه بگیریم. در نتیجه نیازمند تامل زیاد برای ادامه سرمایه گذاری در این شرکت هستیم.

۸- دوده صنعتی پارس چه میزان زیان به مجموعه سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی وارد کرد؟

با بررسی های به عمل آمده طی سال گذشته متوجه شدیم یک خط تولیدی این شرکت کاملا متوقف بوده و این شرکت با ۵۰ درصد ظرفیت کار می کند. در حالی که از ۱۰۰ درصد نیروی کار بهره می گیرد، این شرکت زیان ۱۵ میلیاردی به مجموعه ما وارد کرد و به همین دلیل بخش عمده عملکرد منفی وپترو به این موضوع مربوط است. همان طور که در سوالات پیشین اشاره شد برنامه جدی برای این شرکت ریخته شده و آینده بهتری در این انتظار شرکت است.

خبر انتخاب شده برای شما

۵ عاملی که احتمالا بورس را متاثر کنند
شاخص کل بورس اوراق بهادار علی رغم آنکه در ساعات ابتدایی شروع معاملات پر قدرت ظاهر شد با افزایش عرضه‌ها در ادامه، به رشد ۸۴۶ واحدی بسنده کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.