تاریخ: ۱۳:۲۳ :: ۱۳۹۶/۰۶/۲۲

2067, 
اثر افزایش قیمت شیر بر شرکت های لبنی چیستReviewed by رادیوسهام on Sep 13Rating: 4.0اثر افزایش قیمت شیر بر شرکت های لبنی چیستاثر افزایش قیمت شیر بر شرکت های لبنی چیست
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 1٫۰۰ out of 5)
Loading...

اثر افزایش قیمت شیر بر شرکت های لبنی چیست

با توجه به افزایش نرخ ارز و بالا رفتن بهای خوراک دام، شنیده می شود که قیمت شیر خام در روزهای اخیر افزایش  یافته و به ۱۳۰۰ تومان رسیده است. افزایش نرخ شیر خام، اگر چه در ظاهر به سود شرکت های لبنی است اما  امکان کاهش تقاضای این ماده لبنی را افزایش می دهد .

به گزارش رادیوسهام ، زهرا اخوان معاونت بازرگانی و صادرات شرکت پگاه اصفهان و عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی استان اصفهان در این خصوص  گفت: با افزایش بهای تمام شده شیرخام، نمی توان انتظار داشت دامداران قیمت شیر خام را افزایش ندهند. اما باید در نظر داشت که به دلیل وضعیت اقتصادی مردم، در حال حاضر سهم لبنیات از سبد مصارف خانوارها اندک است. افزایش قیمت محصولات لبنی قطعا با مقاومت هایی روبرو شده و می تواند موجب کاهش بیشتر تقاضای لبنیات در کشور شود. به اعتقاد من بازار کشش افزایش قیمت لبنیات را نخواهد داشت.

حاشیه سود صنعت لبنی، پایین است و اگر قرار باشد نرخ شیر خام افزایش یابد و تغییری در قیمت محصولات لبنی اعمال نگردد، صنعت لبنی دچار معضل خواهد شد. پگاه اصفهان زمینه اشتغال بیش از ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم و صدها نفر به صورت غیر مستقیم را فراهم نموده و بدون شک، با افت سودآوری این صنعت، این مهم نیز در معرض تهدید قرار خواهد گرفت.

حتما بخوانید :  تصمیمی برای افزایش مشمولان سهام عدالت وجود ندارد

اخوان ادامه داد : افزایش بهای تمام شده و اعمال فشار بیشتر به کارخانجات لبنی یا به زیان دهی و تعطیلی واحدهای تولیدی ختم خواهد شد، یا سبب افت کیفی محصولات لبنی توسط برخی تولیدکنندگان خواهد شد.

در این شرایط، حمایت دولت از این چرخه ضروری خواهد بود. البته اقدامات حمایتی دولت باید به گونه ای باشد که تولیدکنندگان را منتفع کند، نه واسطه ها.

اگر امروز دولت فکری به حال این صنعت نکند و سرانه مصرف لبنیات در جامعه افزایش نیابد، کاهش مصرف لبنیات در آینده هزینه های بیشتری به جامعه تحمیل خواهد کرد. ضمن اینکه به سبب حاشیه سود پایین این صنعت، تبلیغات محصولات لبنی کمرنگ می باشد و امیدواریم در این رابطه نیز تمهیداتی اندیشیده شود.

صادرات لبنیات بدون دریافت مشوق صادراتی سودی نخواهد داشت!

وی در مورد وضعیت صادرات بیان کرد: از سوی دیگر تولیدکنندگان در بلاتکلیفی دریافت مشوق های صادراتی هستند و علاوه بر اینکه بخشی از مطالبات بابت مشوق های صادراتی سال گذشته پرداخت نشده، هنوز اعلام نشده که امسال مشوق های صادراتی پرداخت خواهد شد یا خیر؟. اگر مشوق های صادراتی پرداخت نشود، صادرات لبنیات سودی نخواهد داشت.

منبع: بورس۷

خبر انتخاب شده برای شما

بانک خاورمیانه در اردیبهشت ماه سال جاری ۱۶٫۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که نسبت به ماه قبل افزایش ۳۳ درصدی داشته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.