2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل سیمان سپاهان درخصوص مقاصد صادراتی جدیدشرکت سیمان سپاهان از جمله شرکت های فعال در صنعت سیمان بوده که به لحاظ صادرات کلینکر رتبه دوم کشوری قرار دارد. این شرکت محصولات جدید خود را روانه بازار کرده و صادرات کلینکر و سیمان سفید خود را رشد داده است. رادیوسهام با محمد اسعدی مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان به گفتگو نشست.

۱- شرکت در سال ۹۵ و سال ۹۶ توانسته بهای تمام شده خود را کاهش دهد، این موضوع ناشی از چیست؟

شرکت سیمان سپاهان توانسته هزینه های مالی خود را به میزان ۶۵ میلیارد ریال کاهش دهد که این رقم برابر با کاهش ۱۸ درصدی هزینه های مالی است. علاوه بر آن کاهش هزینه های مواد اولیه نیز به اندازه ۴۰ میلیارد ریال صورت گرفته که این موضوع نیز منجر به کاهش بهای تمام شده می شود. از طرف دیگر شرکت موفق به کاهش هزینه های پرسنلی به میزان ۵۰ میلیارد ریال شده است. این موضوعات همگی منجر به کاهش بهای تمام شده شرکت سیمان سپاهان گردید. لازم به ذکر است که روند کاهش هزینه های مالی همچنان ادامه دارد. در سال ۹۶ این هزینه ها را به اندازه ۸ تا ۹ میلیارد ریال دیگر کاهش خواهیم داد.

۲- افزایش فروش سیمان شرکت ناشی از چه بوده است؟ آیا شرکت توانسته مقدار فروش خود را افزایش دهد؟

افزایش فروش شرکت ناشی از افزایش نرخ فروش بوده و شرکت افزایش مقداری در فروش سیمان نداشته است. نرخ فروش سیمان در سال ۹۵ به نسبت ۹۴ حدود ۲۸ درصد افزایش داشته که همین موضوع کمک بسزایی به شرکت کرده است. از طرف دیگر شرکت توانسته مقداری هر چند محدود را از تخفیفات خود کاهش دهد. این موضوع نیز می تواند در فروش شرکت البته به لحاظ ریالی تاثیر بگذارد.

حتما بخوانید :  رشد فروش ۸ ماهه «فسرب»

۳- فروش صادراتی شرکت به چه صورت پیش می رود؟ تغییراتی در صادرات کلینکر و سیمان رخ داده است؟

تغییری در صادرات سیمان اتفاق نیافتاده اما شرکت توانسته صادرات کلینکر خود را با رشد رو به رو کند. صادرات سرباره پودر شده نیز توسط سیمان سپاهان به کشورهای همجوار و سایر کشورهای همسایه نیز صورت گرفته است، سیمان سپاهان به عنوان سومین صادرکننده کلینکر به حساب می آید.

۴- شرکت در مجمع عادی سالیانه خبر از تولید محصولات جدید داد، این موضوع به کجا رسید؟

سیمان سپاهان اقدام به تولید محصولات جدید سپاسبز و سیمان ABS کرده است، این محصولات نیز توانسته اند با موفقیت سهم خود را از بازار فروش محصولات سیمان سپاهان کسب نمایند. سیمان سپاهان در زمینه تولید محصولات جدید با تکنولوژی جدید کار کرده و این مسیر با موفقیت ادامه خواهد یافت.

۵- آیا بازارهای جدید صادراتی را مد نظر دارید؟

بله اقداماتی در عراق برای صادرات به این کشور صورت گرفته است، البته تلاش ما برای این نیست که به این کشور صادر کنیم چرا که میزان تعرفه این کشور بسیار بالا است. در نظر داریم تا با اقداماتی به بازار این کشور نفوذ کنیم. برنامه های زیادی مدنظر است که امیدواریم با موفقیت به پایان برسد. از طرف دیگر سیمان سپاهان به سوریه نیز به عنوان بازار صادراتی می اندیشد. این بازار نیز می تواند بازار خوبی برای صادرات محسوب شود، البته که هزینه حمل صادرات به این کشور نیز مد نظر مجموعه سیمان سپاهان است. علاوه بر آن توانسته ایم به قطر نیز سرباره صادر کنیم، سیمان سفید نیز از دیگر محصولات صادراتی به این کشور بوده، صادرات سیمان سفید تلاش زیادی می طلبد چرا که به شدت با کشورهای مرزی رقابت می کند.

حتما بخوانید :  افزایش صادرات و ارز آوری هدف اصلی «شاراک» از طرح های جدید

۶- به نظر آن طور که باید سیمان سپاهان موفق عمل نکرده است و هنوز تخفیفاتی در فروش خود دارد، این موضوع را چطور پاسخ می دهید؟

سیمان سپاهان تحت تاثیر دو موضوع است، موضوعات داخلی و خارجی، ما برای مسائل داخلی بسیار خوب توانسته ایم عمل کنیم. شرکت موفق شده تا بهای تمام شده خود را کاهش دهد. از طرفی نیز سایر هزینه ها با کاهش رو به رو بوده؛ شرکت موفق شده تا صادرات خوبی را به کشورها داشته باشد. تلاش ما بر بهتر کردن وضعیت همچنان وجود دارد به گونه ای که در سال جاری سوددهی را تجربه خواهیم کرد و در مجمع سود تقسیمی برای سهامداران خواهیم داشت.

۷- برنامه شرکت برای بزرگراه اصفهان شیراز به کجا رسید؟ این برنامه قرار بود زودتر به نتیجه برسد.

قرار بر این بود که این پروژه به نتیجه برسد، اما برنامه ها برای ورود ماشین آلات به طول انجامید، یعنی ماشین آلات جدید قرار بود سریعتر برسد، به هر صورت در حال حاضر مشکلی وجود ندارد و این پروژه در حال انجام است.

۸- افزایش سرمایه شرکت چه شد؟

شرکت مصوبه مجمع برای افزایش سرمایه از ۲۱۰ میلیارد تومان به ۲۴۵ میلیارد تومان را گرفته است. این افزایش از محل آورده نقدی و مطالبات خواهد بود.

خبر انتخاب شده برای شما

۵ عاملی که احتمالا بورس را متاثر کنند
شاخص کل بورس اوراق بهادار علی رغم آنکه در ساعات ابتدایی شروع معاملات پر قدرت ظاهر شد با افزایش عرضه‌ها در ادامه، به رشد ۸۴۶ واحدی بسنده کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.