2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل تیپیکو درخصوص مشارکت با سرمایه گذاران خارجیگروه سرمایه گذاری دارویی تامین از شرکت های زیرمجموعه شستا بوده که در صنعت دارو فعالیت می کند. این شرکت در تلاش است تا بدهی های مالیاتی خود را با طلب از وزارت بهداشت تهاتر کند، یعنی مشابه کاری که گروه سرمایه گذاری البرز انجام داد. این شرکت توانسته سهم بازار خود را حفظ کند و در صنعت دارو موفق عمل کند؛ شرکت در نظر دارد تا وارد بازار واردات شود، از طرفی مطالبات از دولت نیز در دولت دوازدهم نیز نصیب این شرکت خواهد شد. رادیوسهام به گفتگو با محمدرضا شانه ساز مدیرعامل شرکت گروه سرمایه گذاری دارویی تامین پرداخت. این گفتگو را می خوانید.

۱- با تک نرخی شدن ارز چه اتفاقی برای شرکت های دارویی و دارویی تامین خواهد افتاد؟ نرخ دلار روز به روز در حال افزایش است.

حدود سه سال است که صنعت دارو افزایش نرخی را شاهد نبوده و به همین دلیل این صنعت با مشکلات زیادی رو به رو بوده است، بنابراین تک نرخی شدن ارز نیز از جمله مواردی است که هزینه های شرکت را بالا می برد. به همین خاطر این موضوع می تواند دلیلی باشد بر افزایش نرخ دارو. یعنی با تک نرخی شدن ارز و در نتیجه بالاتر رفتن آن و سپس افزایش هزینه های شرکت های دارویی سازمان غذا و دارو باید برای افزایش نرخ داروها پس از سه سال تصمیم قاطعانه بگیرد.

حتما بخوانید :  عوامل تداوم روند رو به رشد بازار سهام

۲- آیا شرکت سرمایه گذاری تامین برنامه مشارکت با سرمایه گذاران خارجی را برای زیر مجموعه های خود دارد؟

بله گروه تامین مذاکراتی با کشورهای منطقه CIS داشته تا بتواند اقدام به سرمایه گذاری مشترک کند. همچنین در نظر دارد تا با کره جنوبی وارد مذاکره شود، تامین در نظر دارد تا با شرکت های معتبر اروپایی همکاری کند تا صادرات محصولات دارویی کاهش یابد، در نتیجه همکاری های صادراتی بین شرکت های مجموعه تامین وجود دارد.

۳- از جمله اهم برنامه های شرکت چند مورد را نام ببرید؟

اصلاح ساختار سرمایه، پروژه احداث پلتفورم مشترک، استفاده از ظرفیت بلااستفاده خطوط تولید، برنامه ریزی برای توسعه محصولات دارویی، استقرار سیستم مدیریت کیفیت، رشد فروش صادراتی، سرمایه گذاری در شرکت های پربازده و فروش شرکت های با مقیاس کوچک از جمله اهداف و برنامه های شرکت دارویی تامین به حساب می آیند.

۴- آیا شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین به فکر اصلاح سبد دارویی خود است؟

بله این موضوع به جد در گروه تامین دنبال می شود، متاسفانه یا خوشبختانه گروه تامین داروهایی دارد که بسیار قدیمی و رقابت پذیر است، ما همیشه به عنوان مصرف کننده تامین اجتماعی بوده ایم، داروهای بیمارستانی و حیاتی نیز توسط ما تامین می شد و به همین دلیل مطالبات ما اغلب وصول نشده باقی می ماند و مدت زمان طولانی برای وصول را می طلبید، از طرفی چون این محصولات حاشیه سود خوبی برای شرکت به وجود می آورد شرکت های رقیب به سمت تولید این داروها پیش رفتند و در نتیجه ما مجبور به تخفیفاتی برای حفظ سهم بازار خود شدیم. این مساله ای است که گروه تامین با آن رو به رو بوده و راه چاره تولید محصولات جدید و رفتن به سوی محصولات با رقابت پذیری کمتر است. این مهم توسط شرکت دارویی تامین دنبال می شود و در حال حاضر داروهای جدید این هلدینگ دارویی روانه بازار شده و کم کم نیز وارد بازار می شوند.

حتما بخوانید :  سود تلفیقی "کرازی" به ۵۲۵ریال رسید

۵- تعداد اقلام دارویی جدید که روانه بازار شده اند، چه میزان است؟

سال گذشته تولید ۶۵ داروی جدید مصوب شد و این داروها طی روند سالانه روانه بازار خواهند شد، همان طور که میزانی از آن ها در سال ۹۶ وارد بازار شده اند و این روند ادامه خواهد داشت تا سبد دارایی شرکت اصلاح شود.

۶- فعالیت شرکت در ملارد به چه صورت دنبال می شود؟

ما در نظر داریم تا شرکت های زیرمجموعه بازسازی شوند. به همین دلیل می خواهیم تا یک خط تولیدی با تمامی امکانات ایجاد کنیم تا شرکت ها از آن استفاده کنند. این موضوع منجر به هم افزایی خواهد شد، شرکت ها هم برای مصرف داخلی و هم صادرات به آن نیازمندند، این خط حدود سه سال است که در حال انجام است و در حال حاضر در مراحل اخذ مجوز هستیم.

۷- آیا شرکت های مجموعه تامین وارد حوزه بیو تکنولوژی خواهند شد؟

ما در دو کارخانه داروپخش و زهراوی وارد حوزه بیوتکنولوژی شده ایم، انحصاراتی در این حوزه وجود دارد که به نوعی راه رقابت را برای شرکت های ما بسته است، کار بسیار دشوار است اما این موضوع جزو اهداف بلند مدت ۱۰ تا ۱۵ ساله شرکت وجود دارد و در زیرمجموعه ها دنبال می شود.

حتما بخوانید :  مقدار فروش "خشرق" بیش از 2 هزار عدد افزایش یافت

۸- آیا برای شرکت های زیر مجموعهGMP  (مجوز صادرات) گرفته اید؟

بله ما در سال ۹۵ موفق شدیم برای شرکت داروسازی اکسیر و  چند شرکت دیگر مجوز GMP  را بگیریم، این موضوع به تجهیز شرکت ها بستگی دارد و در صورت کسب این جواز، به صادرات شرکت ها کمک بسزایی می کند. روند کسب این مجوز برای شرکت های زیرمجموعه ادامه دارد.

خبر انتخاب شده برای شما

مینا یوسفی کارشناس بازارسرمایه با اعلام دلایل رونق بازار سهام و متغیرهای موثر داخلی و خارجی ، وضعیت چند صنعت بزرگ را بررسی و تحلیلی تکنیکال از شاخص ارائه کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.