تاریخ: ۱۳:۳۴ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۳

2067, 
تاثیرپذیری پررنگ چکارن از رشد نرخ ارزReviewed by سایت رادیوسهام on Nov 14Rating: 4.0تاثیرپذیری پررنگ چکارن از رشد نرخ ارزتاثیرپذیری پررنگ چکارن از رشد نرخ ارز
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

از هفته ابتدایی شهریور ماه این سهم یکبار دیگر سوار بر آسانسور قیمت شد و در روزهای اخیر توانست برای دومین بار در طول تاریخ معاملات خود از مرز ۶٨٠٠ ریال عبور کند.

به گزارش رادیوسهام ، قیمت دلار که برای مدتی طولانی در محدوده ۳۸۰۰ تومان در نوسان بود در ماه ها و به خصوص هفته های گذشته یکبار دیگر با رشد همراه شد و توانست از مرز ۴۰۰۰ تومان نیز عبور کند. با توجه به چند نرخی بودن دلار در کشور ما نوسانات بهای دلار در بازار اثرات زیادی بر شرکتها و تولیدکنندگان دارد.

صنعت کاغذسازی یکی از صنایعی است که از رشد نرخ دلار تاثیر می پذیرد. کارتن ایران که با نماد چکارن در بازار سرمایه داد و ستد می شود از جمله شرکت هایی است که تحت تاثیر نوسانات قیمت دلار قرار دارد.

چکارن پس از پشت سر گذاشتن یک دوره بلند مدت افزایشی که از دی ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شد و قیمت آن از محدوده ۱۷۸۰ ریال به بالاتر از ۶۸۰۰ ریال صعود کرد، از اواسط تیر ماه سال جاری با افت قیمت مواجه شد و در طول یک ماه و نیم تا محدوده قیمتی ۴۸۰۰ ریال افول کرد. اما از هفته ابتدایی شهریور ماه این سهم یکبار دیگر سوار بر آسانسور قیمت شد و در روزهای اخیر توانست برای دومین بار در طول تاریخ معاملات خود از مرز ۶۸۰۰ ریال عبور نماید.

حتما بخوانید :  دو نیمه متفاوت بورس چهارشنبه

انجم مدیر امور سهام شرکت کارتن سازی ایران درباره وضعیت مواد اولیه مورد نیاز این شرکت گفت: مواد اولیه شرکت کارتن سازی ایران عمدتا کاغذهایی است که به صورت رولی خریداری می شود. این کاغذها به کارتن هایی تبدیل می شوند که برای بسته بندی ها مورد استفاده قرار می گیرند.

او ادامه داد: ۸۰ درصد از این رول های کاغذی که ماده اصلی و اولیه شرکت است از تولیدات داخلی استفاده می شود و ۲۰ درصد مابقی از کاغذهای خارجی تامین می شود که البته آن هم از واردکنندگانی که در داخل کشور حضور دارند تهیه می شود.

وی با اشاره به تاثیر قیمت دلار بر مواد اولیه چکارن بیان داشت: مواد اولیه شرکت عمدتا به نرخ کاغذ داخلی وابسته است که تحت تاثیر نوسانات بهای دلار قرار دارد. با رشد نرخ دلار کاغذهای خارجی افزایش قیمت می یابند و به تبع قیمت کاغذهای داخلی نیز رشد می کند. این افزایش قیمت کاغذ موجب رشد بهای تمام شده شرکت می شود و در نتیجه بر روی نرخ فروش محصولات ما نیز اثرگذار است.

منبع: بورس۲۴

خبر انتخاب شده برای شما

بازیگران عمده معاملات روز چهارشنبه را با حمایت‌های گسترده به پایان بردند. به‌طوری‌که در این روز بیش از ۱۵۰میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران حقوقی منتقل شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.