2680, 2224, 
رکود مسکن سنگین‌تر شده ولی گرانی مسکن از تورم فراتر نمی‎رودReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 9Rating: 4.0رکود مسکن سنگین‌تر شده ولی گرانی مسکن از تورم فراتر نمی‎رود رکود مسکن سنگین‌تر شده ولی گرانی مسکن از تورم فراتر نمی‎رود
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 1٫۰۰ out of 5)
Loading...

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که سیر رکودی بازار مسکن همچنان ادامه  خواهد داشت، گفت: تا زمانی که برای اشتغال و درآمد مردم اتفاق خوبی روی ندهد،  رکود مسکن سنگین‌ و سنگین‌تر می‌شود.

به گزارش رادیوسهام ، افشین پروین‌پور  در خصوص وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل تداوم رکود بخش مسکن، نبود درآمدهای کافی و شغل است.

وی با بیان این‌که توان اقتصادی مردم پایین است و به همین دلیل نمی‌توانند حضور موثری را در بازار مسکن داشته باشند، افزود: بانک‌ها به دلیل این‌که در ملک و املاک سرمایه‌گذاری زیادی انجام داده‌اند، الان دیگر پولی برای پرداخت تسهیلات به مردم ندارند.

وی با اشاره به این‌که رکود مسکن در کشور بسیار سنگین شده است، یادآور شد: در دولت نهم و دهم برخی باعث گرانی مسکن شدند که خوشبختانه دولت وقت خیلی زود متوجه نیت سوداگران شد و از پرداخت تسیلات مسکن جلوگیری کرد.

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که این کار جلوی افزایش بیش از پیش قیمت مسکن را گرفت، گفت: در دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ برخی ذی‌نفعان با ایجاد حلقه “رونق و رکود” مسکن،‌ باعث گرانی در این بازار می‌شدند، اما واقعیت این است که چند سالی است که به دلیل کاهش درآمدهای ملی و سرانه دیگر نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

حتما بخوانید :  دلایل کاهش قیمت طلا و سکه

پروین‌پور با بیان این‌که رکود مسکن سنگین و سنگین تر شده است، اظهار کرد: بخش مسکن ممکن است رشد قیمتی داشته باشد اما این افزایش بیشتر از نرخ تورم نخواهد بود و در حدود ۴ تا ۷ درصد است.

وی در این‌باره به مثالی اشاره کرد و گفت‌: فرض کنید قیمت هر متر یک آپارتمان ۶ میلیون تومان است؛ در حال حاضر معامله ای برای این رنج قیمتی صورت نمی‌گیرد، حالا  ۶ میلیون تومان ۸ میلیون تومان شود اتفاقی نمی‌افتد چون مردم پولی برای ورود به بازار مسکن ندارند.

وی رونق بخش مسکن را در گرو روی دادن اتفاقی مثبت در اقتصاد کشور دانست و با بیان این‌که این اتفاق “افزایش وام خرید مسکن” نیست، افزود: چنانچه اتفاق خوبی در اقتصاد روی دهد که منجر به افزایش اشتغال و درآمدهای مردم شود، می‌توان به رونق بازار مسکن امیدوار بود.

منبع: تسنیم

خبر انتخاب شده برای شما

مقصر نابسامانی بازار اجاره مسکن کیست؟
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: کلیت طرح تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن خوب است، اما باید جزئیات این لایحه به دقت بررسی شود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.