2680, 2224, 
رکود مسکن سنگین‌تر شده ولی گرانی مسکن از تورم فراتر نمی‎رودReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 9Rating: 4.0رکود مسکن سنگین‌تر شده ولی گرانی مسکن از تورم فراتر نمی‎رود رکود مسکن سنگین‌تر شده ولی گرانی مسکن از تورم فراتر نمی‎رود
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 1٫۰۰ out of 5)
Loading...

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که سیر رکودی بازار مسکن همچنان ادامه  خواهد داشت، گفت: تا زمانی که برای اشتغال و درآمد مردم اتفاق خوبی روی ندهد،  رکود مسکن سنگین‌ و سنگین‌تر می‌شود.

به گزارش رادیوسهام ، افشین پروین‌پور  در خصوص وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل تداوم رکود بخش مسکن، نبود درآمدهای کافی و شغل است.

وی با بیان این‌که توان اقتصادی مردم پایین است و به همین دلیل نمی‌توانند حضور موثری را در بازار مسکن داشته باشند، افزود: بانک‌ها به دلیل این‌که در ملک و املاک سرمایه‌گذاری زیادی انجام داده‌اند، الان دیگر پولی برای پرداخت تسهیلات به مردم ندارند.

وی با اشاره به این‌که رکود مسکن در کشور بسیار سنگین شده است، یادآور شد: در دولت نهم و دهم برخی باعث گرانی مسکن شدند که خوشبختانه دولت وقت خیلی زود متوجه نیت سوداگران شد و از پرداخت تسیلات مسکن جلوگیری کرد.

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که این کار جلوی افزایش بیش از پیش قیمت مسکن را گرفت، گفت: در دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ برخی ذی‌نفعان با ایجاد حلقه “رونق و رکود” مسکن،‌ باعث گرانی در این بازار می‌شدند، اما واقعیت این است که چند سالی است که به دلیل کاهش درآمدهای ملی و سرانه دیگر نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

حتما بخوانید :  آثار سوء احتکار مسکن بر اجاره بها

پروین‌پور با بیان این‌که رکود مسکن سنگین و سنگین تر شده است، اظهار کرد: بخش مسکن ممکن است رشد قیمتی داشته باشد اما این افزایش بیشتر از نرخ تورم نخواهد بود و در حدود ۴ تا ۷ درصد است.

وی در این‌باره به مثالی اشاره کرد و گفت‌: فرض کنید قیمت هر متر یک آپارتمان ۶ میلیون تومان است؛ در حال حاضر معامله ای برای این رنج قیمتی صورت نمی‌گیرد، حالا  ۶ میلیون تومان ۸ میلیون تومان شود اتفاقی نمی‌افتد چون مردم پولی برای ورود به بازار مسکن ندارند.

وی رونق بخش مسکن را در گرو روی دادن اتفاقی مثبت در اقتصاد کشور دانست و با بیان این‌که این اتفاق “افزایش وام خرید مسکن” نیست، افزود: چنانچه اتفاق خوبی در اقتصاد روی دهد که منجر به افزایش اشتغال و درآمدهای مردم شود، می‌توان به رونق بازار مسکن امیدوار بود.

منبع: تسنیم

خبر انتخاب شده برای شما

آثار سوء احتکار مسکن بر اجاره بها
اگرچه وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده طرح‌هایی برای کنترل رشد اجاره بها در دستور کار دارد، اما فعالان بازار ، برخوردهای تعزیری را بی‌فایده می دانند.
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.