تاریخ: ۱۳:۱۰ :: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷

2067, 
جزئيات خريد ۵۵ درصد از سهام ذوب آهن اصفهان توسط فولاد مباركهReviewed by جزئيات خريد ۵۵ درصد از سهام ذوب آهن اصفهان توسط فولاد مباركه on Jan 7Rating: 4.0جزئيات خريد ۵۵ درصد از سهام ذوب آهن اصفهان توسط فولاد مباركهجزئيات خريد ۵۵ درصد از سهام ذوب آهن اصفهان توسط فولاد مباركه
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

جزئیات خرید ۵۵ درصد از سهام ذوب آهن اصفهان توسط فولاد مبارکه

همزمان با نزدیک‌شدن به زمان عرضه بلوک ۱۷درصدی ذوب‌آهن اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان هم برای خرید ۵۵درصد از سهام این شرکت از تأمین اجتماعی وارد مذاکره شد.

به گزارش رادیوسهام ، یک هفته قبل از عرضه بلوک ۱۷درصدی سهام ذوب‌آهن اصفهان متعلق به صندوق کارکنان فولاد، شرکت فولاد مبارکه اصفهان مذاکراتی را با تأمین اجتماعی برای خرید ۵۵درصد از سهام ذوب‌آهن آغاز کرد. فولادمبارکه با ارزشی معادل ۵.۵میلیارد دلار دومین شرکت بزرگ بورس است. ذوب‌آهن اصفهان نیز یکی از ۲قطب اصلی صنعت در استان اصفهان به شمار می‌آید.

همزمان سازمان خصوصی‌سازی‌ نیز قرار است ۲۰دی‌ماه یک بلوک ۱۷درصدی از سهام ذوب‌آهن را از طریق فرابورس بفروشد.

قبلا سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بخش عمده سهام ذوب‌آهن اصفهان را در اختیار داشت اما از سال۹۱ به بعد تأمین اجتماعی سهام سازمان گسترش را خرید. اکنون ۵۵درصد از سهام این شرکت متعلق به تأمین اجتماعی است و ۱۶.۷۵درصد هم در اختیار صندوق کارکنان فولاد است. از ۲سال پیش سازمان خصوصی‌سازی‌ تلاش کرده که بلوک سهام متعلق به صندوق کارکنان فولاد را بفروشد اما هنوز موفق نشده است.

 استراتژی فولاد مبارکه اصفهان

در صورت فروش بلوک ۱۷درصدی متعل به صندوق فولاد در هفته آینده، خریدار احتمالی صاحب ۲صندلی از مجموع کرسی‌های هیأت مدیره خواهد شد. بر این اساس شرکت فولاد مبارکه اصفهان هم در تلاش است ۳کرسی از هیأت مدیره این شرکت را برای تکمیل زنجیره تولید خود در اختیار بگیرد. مطابق آنچه قبلا بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه به همشهری گفته بود: این شرکت درنظر دارد برنامه نوعی ادغام مالکیتی را در زنجیره تولید فولاد اجرا کند تا ارزش افزوده کل این زنجیره افزایش یابد.

حتما بخوانید :  شروع محتاطانه بازارهای خارجی

براساس همین استراتژی فولاد مبارکه اصفهان ظرف چند سال گذشته بخش بزرگی از سهام شرکت‌های حاضر در صنایع سنگ‌آهن و فولاد را خریداری کرده است. به‌طور مثال، این شرکت هم‌اکنون مالک عمده هلدینگ توکا فولاد (شامل ۳۰شرکت) و هلدینگ فولاد متیل با ۱۰شرکت است. فولاد مبارکه اصفهان همچنین مالک۱۰.۴درصد از سهام چادرملو و ۱۰درصد از سهام گل‌گهر است. با توجه به اینکه فولاد ۳۸درصد از سهام سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات را هم در اختیار دارد، از طریق این هلدینگ معدنی عملا کنترل ۲غول تولید سنگ‌آهن ایران یعنی چادرملو و گل‌گهر را در اختیار گرفته است.

 یکپارچه‌سازی‌ صنعت فولاد اصفهان

شرکت فولاد مبارکه اصفهان پس از تملک عمده سهام شرکت‌های فعال در حوزه سنگ‌آهن در تلاش است با خرید ۵۵درصد از سهام ذوب‌آهن اصفهان، زنجیره تولید خود را متناسب با شعار از سنگ تا رنگ (سنگ‌آهن تا ورق‌های رنگی) کامل کند. با این شرایط به‌نظر می‌رسد صنعت فولاد‌سازی‌ که از سال‌ها پیش در اختیار اصفهانی‌هاست، به‌طور کامل یکپارچه شود.

اساس برنامه‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان تکمیل زنجیره تولید از سنگ‌آهن تا ورق‌های رنگی فولادی است. با این رویکرد نوعی ادغام در صنایع پایین‌دستی و بالادستی سنگ‌آهن و فولاد در حال وقوع است که ممکن است حتی منجر به انحصارهم شود و پای شورای رقابت را برای بررسی این ماجرا وسط بکشد.

 ذوب‌آهن چه کمکی به فولاد مبارکه خواهد کرد

سال قبل ۷.۴میلیون تن فولاد تولید کرده است که این مقدار امسال به ۸.۶میلیون تن خواهد رسید. شرکت فولاد مبارکه اصفهان سال قبل ۷.۴تن فولاد در کشور تولید کرد که این مقدار امسال به ۸.۶میلیون تن خواهد رسید. هم‌اکنون ۲۵هزار نفر به‌صورت مستقیم در گروه فولاد مبارکه اصفهان ارتزاق می‌کنند و ۳۵۵هزار نفر هم به‌صورت غیرمستقیم و در صنایع پایین‌دستی فولاد فعالیت می‌کنند. هم‌اکنون سهم تولیدات فولاد مبارکه اصفهان در صنایع تکمیلی و نورکاران۲۲درصد، در لوله و اتصالات ۶.۵درصد، لوله و پروفیل ۲۳.۹درصد، حمل‌ونقل خودرو ۱۷.۵درصد، خرده‌فروشی ۱۰درصد و اسلب ۹درصد است.

حتما بخوانید :  جزئیات تازه از سبد آتی سهام

با این رویه درصورتی‌که شرکت فولاد مبارکه اصفهان موفق به خرید ۵۵درصد از سهام فولاد مبارکه اصفهان شود، سهم این شرکت به‌شدت در بازار اضافه خواهد شد چراکه نوع تولیدات و شیوه کار این کارخانه تفاوت‌های آشکاری با یکدیگر دارند. از یک طرف شرکت فولاد مبارکه اصفهان محصولات خود را با سوخت گاز تولید می‌کند درحالی‌که ذوب‌آهن اصفهان محصولاتش را با سوخت زغال‌سنگ تولید می‌کند. هم‌اکنون شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگ‌ترین تولید‌کننده آهن اسفنجی و ورق فولادی کشور است درحالی‌که ذوب‌آهن اصفهان سهم اصلی مقاطع ساختمانی، تیرآهن و میلگرد را در اختیار دارد. به این ترتیب درصورت خرید ۵۵درصد از سهام ذوب‌آهن اصفهان توسط فولاد مبارکه اصفهان ریسک این شرکت در استفاده از سوخت‌های فسیلی کاهش و همینطور تنوع تولیدات این شرکت افزایش خواهد یافت.

هم‌اکنون ایمیدرو با ۱۷درصد و سبد سهام عدالت با ۳۰درصد مالک عمده شرکت فولاد مبارکه اصفهان تلقی می‌شوند. ضمن اینکه ۱۵درصد از سهام این شرکت نیز در اختیار سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی و ۲.۷درصد هم در اختیار بانک تجارت است. همچنین ۲۰درصد از سهام این شرکت در اختیار سهامداران خرد است.

 الزام تأمین اجتماعی به فروش سهام

بحران شدید مالی در صندوق‌های بازنشستگی، دولت را دچار چالش‌های بزرگی کرده است، به همین دلیل از ابتدای امسال کمیته‌ای که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم در آن عضو است، تشکیل شد تا مشکل صندوق‌های بازنشستگی را حل کند. هم‌اکنون ۱۸صندوق بازنشستگی در ایران فعالند که همگی با بحران نقدینگی مواجهند و حتی برخی از آنها قادر نیستند مطالبات بازنشستگان را پرداخت کنند و برای این کار هر‌ماه به منابع مالی دولتی متوسل می‌شوند. از این جهت در تازه‌ترین اقدام کمیته نجات صندوق‌های بازنشستگی قرار شده ترکیب سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها تغییر کند تا با استفاده از یک الگوی اقتصادی بهتر بنیه مالی آنها تقویت شود. اطلاعاتی در مورد نحوه تغییر و تحولات در صندوق‌های بازنشستگی منتشر نشده اما برنامه‌ها نشان می‌دهد که الگوی اقتصادی این صندوق‌ها به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک پیش می‌رود.

حتما بخوانید :  سرانجام دلار ۴ رقمی شد

بر همین اساس تأمین اجتماعی هم براساس تکالیف درنظر گرفته شده باید ظرف سال‌های آینده بخشی از سهام شرکت‌های زیرمجموعه خود را بفروشد، بر این اساس این یک فرصت مناسب برای شرکت فولاد مبارکه اصفهان برای خرید سهام ذوب‌آهن اصفهان ایجاد کرده و قدرت چانه‌زنی این شرکت را افزایش داده است.

رشد قیمت سهام ذوب‌آهن

همزمان با مطرح‌شدن بحث خرید ۵۵درصد از سهام ذوب‌آهن اصفهان توسط فولاد مبارکه اصفهان، ارزش سهام ذوب‌آهن اصفهان در بازار با رشد مواجه شد و حتی دیروز برای خرید سهام این شرکت در بورس صف خرید تشکیل شد. سهام شرکت ذوب‌آهن اصفهان از ابتدای سال تاکنون ۲۰درصد بازده نصیب سهامداران خود کرده است و به‌زعم تحلیلگران درصورت خرید سهام این شرکت توسط فولاد در روز‌های آینده بار دیگر با رشد مواجه خواهد شد.

 

منبع: گزارش بورس

خبر انتخاب شده برای شما

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه، فروش اموال مازاد بانک‌ها در حال انجام است، گفت: در بورس کالا شرکت‌های وابسته به بانک‌ها از طریق فراخوان‌های دیگر، به مزایده گذاشته می‌شوند و با شبکه ای گسترده این کار را انجام خواهیم داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.