تاریخ: ۲۲:۳۶ :: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷

2067, 
آخرین وضعیت شرکت‌های بورسی برای عرضه اولیهReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 7Rating: 4.0آخرین وضعیت شرکت‌های بورسی برای عرضه اولیهآخرین وضعیت شرکت‌های بورسی برای عرضه اولیه
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

آخرین وضعیت شرکت‌های بورسی برای عرضه اولیه

آسیا تک، شرکت نفت و گاز پرشیا و شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش، سه شرکت نزدیک به عرضه اولیه هستند. همچنین سرمایه گذاری شفا دارو، شرکت کشت و صنعت دامپروری پارس و مدیریت صنعت شوینده در مراحل بعدی تا پایان سال عرضه می شوند.

به گزارش رادیوسهام ، شاید بارها شنیده باشیم که سازمان بورس طی چند ماه گذشته به دلایل نامشخصی اجازه عرضه اولیه نداده است. در طی چند ماه گذشته تنها شرکتی که سهام آن عرضه اولیه شده، تامین سرمایه امید بوده اما در این مدت هیچ دلیل «محکمه پسندی» مبنی بر دستور سازمان بورس برای قطع عرضه های اولیه ارائه نشده است. همچنان تصور بازار این است که تنها دلیل این موضوع، جلوگیری از ریزش بازار و شاخص است.

به هر حال بازار سرمایه در سال جاری روند آرام و به تدریج مثبتی در پیش داشته. گرچه در این مدت عرضه سهام برخی از شرکت ها حواشی به دنبال آورد اما؛ نمی توان صرف ریزش بازار ، سهامداران را از دریافت پاداش های ناشی از حضور شرکت های جدید، بی بهره گذاشت. بهترین راه، حضور عرضه های اولیه حتی با روند ملایم است ولی توقف و سکون جزء ذات بازار سرمایه نبوده و نخواهد بود. حال امیدواریم در ماه های پایانی سال شاهد رونق در بخش عرضه های اولیه باشیم تا شاید رغبت سهامدارن برای خرید و فروش هم بیش از پیش گردد.

حتما بخوانید :  اصلاح همزمان سه بازار

اسماعیل درگاهی، مدیر پذیرش شرکت های بورسی در خصوص آخرین وضعیت عرضه های اولیه بورس گفت: طی مقطعی با توجه به بحث به روز رسانی سیستم و رفع نواقص سیستم معاملاتی عرضه های بورس با کمی تاخیر انجام شد. تامین سرمایه امید نیز به عنوان شروع کننده این عرضه ها ، پس از مدتی وقفه عرضه اولیه شد.

وی افزود: البته عدم عرضه مجدد به دلایل مختلفی برمی گردد. به طور مثال سهامدار عمده برخی اطلاعات را ارائه نداده و یا شرایط بازار برای عرضه مناسب نبوده است. اما به هر حال، محدودیتی از سوی سازمان برای عدم عرضه های اولیه بورس ابلاغ نشده است.

درگاهی با بیان اینکه عرضه ها موانعی در خروج نقدینگی از بازار ایجاد نمی کند، گفت: از نظر شخص بنده، عرضه ها به افراد زیادی تخصیص داده می شود ولی تعداد تخصیص به هر نفر کم است و به همین دلیل فروش سهم در بازار موجب بحران و خروج نقدینگی نخواهد شد.

وی گفت: ممکن است نظر مخالف هم در مورد عرضه ها داشته باشیم. ولی نظر شخصی من این است که نگرانی خروج پول از بازار چندان درست نیست. چرا که به همراه عرضه های اولیه، سهامداران جدید هم وارد بازار می شوند.

عرضه ها انجام خواهد شد، ولی آرام …

از این مقام مسئول بورسی در مورد تعداد عرضه های تا پایان سال و نزدیکترین عرضه پرسیدیم که گفت: آسیا تک، شرکت نفت و گاز پرشیا و شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش، سه شرکت نزدیک به عرضه اولیه هستند. همچنین سرمایه گذاری شفا دارو، شرکت کشت و صنعت دامپروری پارس و مدیریت صنعت شوینده در مراحل بعدی تا پایان سال عرضه می شوند.

حتما بخوانید :  برگزاری 2 مجمع « سامان »

درگاهی در خصوص عرضه آسیا تک گفت: با توجه به حساسیت روی شرکت های فناوری اطلاعات، در خواست ما برای ارائه اطلاعات بیشتر شده و همچنان از این شرکت ها اطلاعات شفاف سازی می گیریم.

مدیر پذیرش شرکت بورس در مورد شفاف سازی دو شرکت نفت و گاز پرشیا و پرداخت الکترو نیک سامان گفت: این دو شرکت نیز به ترتیب باید در مورد قرار داد با وزارت نفت و صورت های مالی خود در کدال افشای اطلاعات نمایند.

منبع: بورس۲۴

خبر انتخاب شده برای شما

مدیرعامل زامیاد از تولید نسل جدید وانت های پادرا و پیکاپ ریچ از ابتدای سال آینده و افزایش سهم ۴۰ درصدی بازار در سال ۹۸ خبر داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.