1. بازار سهام در بیم و امید
تاریخ: ۱۵:۳۷ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۱

2067, 
بازار سهام در بیم و امیدReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 11Rating: 4.0بازار سهام در بیم و امید بازار سهام در بیم و امید
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

بازار سهام در بیم و امید

روز گذشته شاخص کل بورس تهران رشد اندک ۳۷ واحدی ( ۰۴/ ۰ درصدی) را رقم زد و به سطح ۹۶ هزار و ۱۸۵ واحد بازگشت. شاخص کل هم‌وزن اما به‌رغم روند روزهای ابتدای هفته کاهش یافت تا مهر تاییدی بر افت عمومی قیمت سهام در آخرین روز معاملات هفته جاری باشد. کماکان فشار متغیرهای سیاسی بر بازار، توان تحرک بیشتر را از سهامداران ستانده است؛ به‌طوری که دامنه نوسان قیمت‌ها ناچیز و گردش نقدینگی به پایین‌ترین سطوح خود طی یک ماه اخیر رسیده است.

به گزارش رادیوسهام ، در هفته‌ای که گذشت شاخص اصلی بازار، نوساناتی اندک در دامنه‌های مثبت و منفی داشت. در واقع نبود چشم‌انداز روشن در رابطه با سرنوشت برجام موجب شد تا شاخص اصلی سهام گام‌های شکننده‌ای در مسیر صعودی بردارد. اما چنان‌که می‌دانیم روند کنونی بازار، شکاف نسبتا زیادی از پشتوانه‌های بنیادی دارد و بازار همچنان زیر فشار عوامل غیراقتصادی است. روزهای گذشته نیز گفته شد که اغلب سهامداران به گزارش عملکرد شرکت‌ها (به‌خصوص کالایی‌ها) خوش‌بین هستند اما نحوه تصمیم‌گیری ترامپ در قبال برجام وتمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای، موجب شده تا فعالان بازار معاملات را با تردید و احتیاط دنبال کنند. از این تقابل می‌توان به جدال نیروهای درونی و بیرونی بازار تعبیر کرد.  نکته دیگر در رابطه با معاملات دیروز، سنت همیشگی چهارشنبه‌های محتاط بازار سهام است.

حتما بخوانید :  دیده‌بان بورس شنبه (24 آذر)

در واقع به دلیل اتمام هفته معاملاتی بازار سهام در روز چهارشنبه و در مقابل آن ادامه معاملات در بازارهای جهانی طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه، معمولا معاملات چهارشنبه با کاهش تحرک سهامداران و افت نسبی ارزش معاملات مواجه است، به بیان دیگر احتمال تشدید نوسانات قیمتی در بازارهای جهانی طی روزهای تعطیل بورس تهران، موجب می‌شود تا فعالان بازار با احتیاط بیشتری عمل کنند. در گروه فلزات اساسی، سهام شرکت‌هایی با محصولات فلزی روی و سرب از جمله «کروی»، «فرآور» و «فاسمین» که در این هفته بر خلاف روند قیمت‌ها، افزایش قیمت را تجربه کردند، روز گذشته تحت‌تاثیر کاهش قیمت روی و سرب در بازار جهانی در محدوده منفی معامله شدند. کاهش ملایم قیمت مس در بازار فلزات لندن نیز سبب شد تا معاملات روز گذشته نمادهای وابسته با احتیاط بیشتری همراه شود.  ادامه روند صعودی قیمت نفت نیز سبب شد تا پالایشی‌ها با آغاز معاملات در محدوده مثبت قیمتی حرکت کنند. در ادامه اما افزایش فشار فروش، دامنه نوسان قیمتی این سهام را محدود کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت اعتباری ملل در دوره شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۹۷، مبلغ ۴۰۳ ریال زیان به ازای هر
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

آموزش بورس

قالب خبری