مدیر مالی «قهکمت» ،مدیر مالی توسعه صنایع بهشهر زرین و مدیر کشاورزی «قچار» پاسخ می دهند :
تاریخ: ۱۶:۰۴ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۱

2067, 
خرید تضمینی شکر و پرداخت جایزه به چغندرکاران چه تاثیری بر شرکت های قندی داردReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 11Rating: 4.0خرید تضمینی شکر و پرداخت جایزه به چغندرکاران چه تاثیری بر شرکت های قندی داردخرید تضمینی شکر و پرداخت جایزه به چغندرکاران چه تاثیری بر شرکت های قندی دارد
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

خرید تضمینی شکر و پرداخت جایزه به چغندرکاران چه تاثیری بر شرکت های قندی دارد

مرحله‌ی اول خرید بخشی از شکر سفید تولیدی کارخانجات قند چغندری در کشور از ابتدای هفته جاری آغاز شده است. همچنین جهاد کشاورزی پیشنهاد جایزه به چغندرکاران را نیز مطرح کرده که هنوز مورد تایید شورای اقتصاد قرار نگرفته است. در رابطه با تاثیر این دو موضوع بر قندی ها، با چند تن از مدیران صنعت صحبت شد

به گزارش رادیوسهام ، اکبر نیکراه مدیر مالی شرکت قند هگمتان «قهکمت» در این مورد گفت: تا این لحظه، ابلاغیه ای در مورد پرداخت یا حذف جایزه به چغندرکاران به شرکت ابلاغ نشده است. اگر قرار باشد جایزه ای به چغندرکاران پرداخت شود؛ باید یارانه قندی ها نیز تعیین تکلیف شود. به نظر می رسد بابت این موضوع، تغییر با اهمیتی در بودجه قندی اعمال نخواهد شد.

از سوی دیگر خرید تضمینی شکر در دستور کار شرکت بازرگانی دولتی قرار گرفته و تمامی تولیدکنندگان شکر سفید در این قضیه سهیم خواهند بود. خرید تضمینی شکر با نرخ مصوب صورت خواهد گرفت و از آنجا که معمولا قندی ها نرخ فروش در بودجه را همان نرخ مصوب لحاظ کرده اند، این موضوع اثری بر پیش بینی شرکت ها نخواهد داشت.

حتما بخوانید :  اثرات تحریم‌ها بر برنامه‌های توسعه‌ای « کگل »

مرتضی آریان مدیر مالی شرکت توسعه صنایع بهشهر زرین و عضو هیات مدیره شرکت شکر شاهرود «قشکر» در این خصوص  گفت:

امسال، وضعیت کشت چغندرقند مناسب بوده و حتی در برخی مناطق با مازاد عرضه روبرو هستند. ضمن اینکه به سبب شرایط جوی، عیار چغندرقند کشت شده نیز در حد بالایی بوده و با این حساب، کارخانجات قندی تولید خوبی در پیش خواهند داشت. بنابراین نگرانی بابت افت سودآوری قندی ها وجود نداشته و قندی ها می توانند روند مثبت سال گذشته را تکرار نمایند.

همچنین با توجه به کمبود نقدینگی شرکت های قندی که آنها را ناچار به فروش شکر با نرخ کمتر از نرخ مصوب کرده، صحبت هایی از ورود دولت به این حوزه و خرید تضمینی شکر مطرح شده که خبر خوبی برای صنعت قند و شکر خواهد بود.

پرداخت جایزه به چغندرکاران تاثیر مالی چندانی نداشته و موجب تعدیل با اهمیت بودجه قندی ها نخواهد شد.

علیدوستی مدیر کشاورزی شرکت فرآورده های غذایی و قند چهارمحال «قچار» در همین راستا  گفت: در نظر داشته باشید که اجرایی شدن موضوع پرداخت جایزه به چغندرکاران، منوط به مصوبه شورای اقتصاد و پس از آن، ابلاغ به شرکت های قندی خواهد بود که هنوز این مصوبه، صادر نشده است. بنابراین هنوز این مورد قطعیت ندارد. در صورت صدور مصوبه شورای اقتصاد، قندی ها چاره ای جز اجرای آن نخواهند داشت.

حتما بخوانید :  جزئیات تازه از سبد آتی سهام

البته پرداخت این جایزه به چغندرکاران، قدمتی ۵۰ ساله دارد. این جایزه با هدف ترغیب کشاورزان به کشت چغندرقند پرداخت می شد. با توجه به آنکه در ابتدای سال ۹۶، نرخ خرید چغندرقند از کشاورزان اصلاح شد و از ۲۹۰ تومان به ۳۰۹ تومان رسید، گفته شد جوایز چغندرکاران حذف خواهد شد. پرداخت جایزه به کشاورزان، از سود پیش بینی شده قندی ها خواهد کاست؛ اما در کل پرداخت جایزه به چغندرکاران، به نفع چرخه تولید قند و شکر کشور خواهد بود. این موضوع، نباید موجب نگرانی شود.

وی در خاتمه افزود: امسال حجم چغندرقند کشت شده در کشور، بیشتر از سال های قبل بود و این اتفاق، بیشتر به سبب عدم جذابیت کشت محصولات رقیب برای کشاورزان بوده است.

منبع: بورس۷

خبر انتخاب شده برای شما

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه، فروش اموال مازاد بانک‌ها در حال انجام است، گفت: در بورس کالا شرکت‌های وابسته به بانک‌ها از طریق فراخوان‌های دیگر، به مزایده گذاشته می‌شوند و با شبکه ای گسترده این کار را انجام خواهیم داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.