امیر حکمت مدیر فروش شرکت داروسازی زهراوی مطرح کرد
تاریخ: ۱۶:۵۰ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴

2067, 
خطوط تولید زهراوی با ظرفیت کامل فعال هستندReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 14Rating: 4.0خطوط تولید زهراوی با ظرفیت کامل فعال هستندخطوط تولید زهراوی با ظرفیت کامل فعال هستند
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

خطوط تولید زهراوی با ظرفیت کامل فعال هستند

دارویی ها در حالی همچنان نیاز شدید به نقدینگی را حس می کنند که اغلب مطالبات قابل توجهی دارند . دوره وصول مطالبات در دارویی ها بعضا به بیش از ۵۰۰ روز می رسد .وصول مطالبات به حدود ۵۰۰ روز رسیده است / برخی از دارویی ها که هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده اند ، مالیات پرداخت کرده و سود نقدی تقسیم کرده اند 

به گزارش رادیوسهام ، امیر حکمت مدیر فروش شرکت داروسازی زهراوی در خصوص وضعیت مطالبات دارویی ها گفت: فروش دارو در ایران به صورت نقدی انجام نمی شود. در سنوات قبل دوره وصول مطالبات، معمولا بین ۱۰۰ تا ۱۸۰ روز بود؛ دوره وصول مطالبات دارویی ها اینک به حدود ۵۰۰ روز رسیده است ؛ اما محاسبه سود و زیان شرکت ها و پرداخت مالیات و… سالیانه صورت می گیرد. به عبارتی در حالی که شرکت های دارویی هنوز وجه فروش سال ۹۵ را کامل دریافت نکرده اند؛ اما در پایان سال مالی سود شناسایی کرده و هم مالیات و هم در پاره ای موارد سود تقسیمی پرداخت نموده اند.

عدم دریافت مطالبات ، شرکت های دارویی را مجبور به استقراض از شبکه بانکی می کند

وی در خصوص مشکلات ناشی از این تاخیر در دریافت مطالبات گفت : تاخیر در وصول مطالبات، شرکت ها را ناچار به استقراض از سیستم بانکی کرده است. هر چند این روش تامین مالی پیش از این هم مرسوم بوده؛ ولی شرکت ها در شرایط فعلی به دلیل عدم وصول درآمدهای فروش، امکان تسویه تسهیلات بانکی را نداشته و متحمل هزینه های مالی گزافی شده اند.

خرید مواد اولیه نقدی انجام می شود / از زمان سفارش و پرداخت وجه تا دریافت مواد اولیه ۶ تا ۸ ماه فاصله زمانی وجود دارد

مدیر فروش شرکت داروسازی زهراوی در خصوص روند تولید و پرداخت مبلغ مواد اولیه  گفت : خرید مواد اولیه عمدتا به صورت نقدی انجام می شود. همچنین به سبب مشکلات در روند نقل و انتقال پول و مراودات بانکی، همواره برای خرید مواد اولیه و ملزومات از خارج از کشور، از زمان سفارش و پرداخت وجه تا زمان دریافت محصول، فاصله ای ۶ تا ۸ ماهه وجود دارد که می بایست این مدت را هم به دوره وصول مطالبات اضافه نمود. ضمن اینکه دوره خواب مواد اولیه در کارخانجات تا زمان تولید نیز ۶ تا ۱۲ ماه خواهد بود.

حتما بخوانید :  پیش بینی 95 نفر از بزرگان بورس از آینده بازار

تمام زنجیره تامین دارو از عدم پرداخت وجه فروش دارو صدمه دیده اند

حکمت در خصوص آسیب به بخش های مختلف صنعت دارو گفت : شرکت هایی که داروهای خاص تولید می کردند که بیشتر مبلغ آن، تحت پوشش بیمه بوده، از این قضیه آسیب بیشتری دیده اند؛ اما در نظر داشته باشید که عدم پرداخت وجه فروش دارو از سوی بخش دولتی، تنها گریبانگیر شرکت های پخش نبوده و مشکل تاخیر در بازپرداخت مطالبات تقریبا به تمام زنجیره تولید و توزیع دارو یعنی شرکت های تولیدکننده مواد اولیه دارو و شرکت های داروساز و شرکت های پخش و حتی داروخانه های خصوصی تسری یافته است.

مطالبات شرکت های پخش دارویی از بخش دولتی ۴۲۰۰ میلیارد تومان تخمین زده می شود

مطالبات شرکت های پخش از بخش دولتی ۴۲۰۰ میلیارد تومان تخمین زده می شود؛ با توجه به اینکه حجم بازار دارو (اعم از تولید و واردات) در سال ۹۵ حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان بوده؛ می توان گفت حدود ۳۰ درصد درآمد فروش داروسازان از سال ۹۵ هنوز وارد شرکت ها نشده است.

دریافت اوراق مرابحه به جای مطالبات با توجه به نرخ تنزیل جذاب نمی باشد

این کارشناس صنعت دارو در خصوص دریافت اوراق مرابحه به جای مطالبات به بورس۷ گفت : جلسات متعددی در این زمینه برگزار شده ؛ ولی تزریق نقدینگی به شرکت ها به صورت قطره چکانی بوده و اثر مثبتی نداشته و مطالبات دارویی ها به شکل مداوم در حال افزایش است. حتی در مقطعی قرار شد مطالبات داروسازان به صورت اوراق مرابحه پرداخت شود. با توجه به کمبود نقدینگی شرکت ها و نرخ تنزیل اوراق؛ پرداخت مطالبات به شکل اوراق پس از یک دوره طولانی مدت، جذاب نمی باشد.

فروش بسیاری از اقلام دارویی زیان ده شده و توجیه اقتصادی ندارد

حکمت ضمن اشاره به وضعیت نامناسب تولید دارو در کشور گفت : ضمن اینکه باید در نظر داشت حاشیه سود متوسط تولیدکنندگان دارو، حدود ۳۰ درصد می باشد؛ و با این روش پرداخت و تحمل هزینه های مالی بابت تسهیلات بانکی، فروش بسیاری از اقلام دارو زیان ده شده و توجیه اقتصادی نخواهد داشت. علاوه بر این، کمبود نقدینگی روند نوسازی ماشین آلات و تولید داروهای جدید و اجرای طرح های توسعه را دچار اختلال کرده است.

تاخیر در پرداخت مطالبات داروسازان، مشکلی است که احتمالا ریشه در سنوات قبل داشته و امروز، نمود یافته است. مثلا با توجه به تغییر برخی تعاریف در سال های گذشته، محصولات وارداتی که در داخل کشور بسته بندی آن انجام شده، در فهرست داروی تولیدی قرار گرفته و از حمایت هایی مثل پوشش بیمه ای برخوردار می شوند؛ مشروط بر آنکه واردکننده به تدریج تولید دارو را داخل کشور انجام دهد که متاسفانه در بسیاری موارد، شرکت های واردکننده هیچ برنامه ای برای تولید ندارند. این موضوع، هزینه تحمیل شده به نظام سلامت را افزایش داده و بخشی از مشکلات امروز، ناشی از همین موضوع بوده است.

حتما بخوانید :  بخشی از بدنه وزارت نفت می‌خواهد جلوی تداوم عرضه نفت در بورس را بگیرد

زنگ خطر برای صنعت دارو / سفارش مواد اولیه به موقع انجام می شود؟

این فعال صنعت دارو در خصوص مخاطرات صنعت دارو گفت : هر ساله شرکت های داروساز، در آذر و دی ماه اقدام به سفارش مواد اولیه و مواد جانبی و ملزومات مورد نیاز تولید دارو جهت چهار ماهه ابتدای سال بعد می کنند. به سبب کمبود نقدینگی، این اتفاق امسال هنوز رخ نداده و این موضوع، می تواند زنگ خطری برای بازار دارو باشد. در صورت تثبیت شرایط، احتمال کمبود برخی اقلام دارویی در ماه های آینده وجود دارد. ظرفیت تولید عادی در مورد برخی اقلام دارویی بیش از تقاضای بازار بوده و در مقطعی، تولید دارو مخصوصا داروهایی که تعدد تولیدکننده داشته، ۵۰ درصد بیش از نیاز بازار انجام شده و دپوی دارو در شرکت های پخش و داروخانه ها و شرکت ها موجود بوده است. بنابراین هنوز کمبود دارو در بازار نمایان نشده؛ ولی اگر فکری به حال شرکت ها نشود؛ در ماه های نخست سال ۹۷ با مشکل جدی مواجه خواهیم شد.

دارو کالای استراتژیک بوده و شرکت های دارویی به دلیل مسائل اخلاقی، حتی در صورت عدم پرداخت، مادامی که موجودی داشته باشند آن را به بازار عرضه خواهند کرد. علاوه بر این، دارو و مواد اولیه و جانبی دارو، کالایی با تاریخ انقضا می باشد و شرکت ها هم از موجودی سایر شرکت ها اطلاع ندارند؛ بنابراین وضعیت فروش ها عادی بوده و تا این لحظه تولید دارو و عرضه آن به بازار متوقف نشده و هنوز متولیان بازار دارو، نگرانی بابت کمبود دارو را احساس نکرده اند.

در صورت کمبود دارو در بازار، واردات، مشکلات را برطرف نخواهد نمود؛ زیرا واردات دارو، پروسه ای ۴ تا ۶ ماهه دارد و اجبارا دولت می بایست با حذف این پروسه، دارو از مبادی نه چندان معتبر هندی و چینی واردات دارو را انجام دهند که می تواند کیفیت پایین تر و قیمت بالا تری داشته باشد. ضمن اینکه واردات، نیازمند نقدینگی است. اگر چنین منابع مالی در اختیار دولت می باشد، بهتر است امروز با تزریق آن به شرکت های داخلی، از بحران جلوگیری شود.

حتما بخوانید :  دیده‌بان بورس سه‌شنبه (27 آذر)

افزایش نرخ دارو محتمل نیست

حکمت در خصوص احتمال افزایش نرخ دارو تصریح کرد :افزایش قیمت دارو برای حمایت از داروسازان نیز، دور از ذهن می باشد. چرا که افزایش قیمت دارو شاید در کوتاه مدت در صورت های مالی شرکت ها اثر مثبتی بر جای گذارد؛ اما بار مالی بیمه ها و نظام سلامت را سنگین تر خواهد کرد.

راه حل صنعت دارو چیست ؟

وی راه حل های پیشنهادی جهت کمک به صنعت دارو را چنین برشمرد: ممانعت از ورود داروهای مکمل خارجی که مشابه آن در کشور تولید می شود؛ به وضعیت فروش شرکت های داخلی کمک خواهد کرد. البته با توجه به حجم دپوی مکمل های خارجی، تاثیر ممنوعیت واردات در کوتاه مدت نمایان نخواهد شد.

همچنین اعطای تسهیلات ارزان قیمت به داروسازان؛ مهلت در پرداخت مالیات ها یا تهاتر بدهی مالیاتی با مطالبات از بخش دولتی؛ می تواند از بار مشکلات صنعت بکاهد.

خطوط تولید زهراوی با ظرفیت کامل فعال هستند / هیچ گونه تعدیل انجام نشده است

مدیر فروش «دزهراوی» در مورد وضعیت شرکت  زهراوی عنوان کرد: به رغم همه مشکلات صنعت دارو، روند تولید و توزیع و فروش دارو در زهراوی مطلوب ارزیابی می شود. خطوط تولید با کل ظرفیت فعال هستند و فروش پیش بینی شده در بودجه، محقق خواهد شد. خوشبختانه شرکت هیچ گونه تعدیل نیرو نداشته و افت قیمت سهم هم کمتر از سایر شرکت های گروه بوده است.

برطرف شدن کمبود دو دارو توسط زهراوی

همچنین از هفته آینده کمبود دو داروی cellcept برای بیماران پیوند اعضا و داروی roaccutane که تحت لیسانس ROCHE سوییس در زهراوی تولید می شوند، برطرف خواهد شد.

سبد دارویی زهراوی تا پایان سال پرتعدادتر می شود

دو داروی جدید از جمله ” تری فلونوماید ” برای بیماران MS  به تازگی روانه بازار شده و چند داروی جدید، هم برای درمان MS و هم داروهای «های تک»  نیز در دست تولید می باشد که تا پایان سال عرضه خواهد شد. بدین ترتیب سبد دارویی زهراوی تا پایان سال پرتعدادتر خواهد شد.

منبع: بورس۷

خبر انتخاب شده برای شما

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه، فروش اموال مازاد بانک‌ها در حال انجام است، گفت: در بورس کالا شرکت‌های وابسته به بانک‌ها از طریق فراخوان‌های دیگر، به مزایده گذاشته می‌شوند و با شبکه ای گسترده این کار را انجام خواهیم داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.