تاریخ: ۱۵:۰۰ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶

2067, 
بررسی دلیل رونق معاملات چادرملو در بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 16Rating: 4.0 بررسی دلیل رونق معاملات چادرملو در بورس بررسی دلیل رونق معاملات چادرملو در بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

 بررسی دلیل رونق معاملات چادرملو در بورس

محمود سیدی معاون اقتصادی کچاد  گفته که همه متغیرهای مهم این شرکت تولید کننده سنگ آهن صعودی است.

به گزارش رادیوسهام ، اشخاص اسم مستعار دارند و برخی هم با همین اسامی شناخته می شوند. ما نیز در بورس برای صنایع اسامی مستعار انتخاب کرده ایم. به طور مثال «صنعت جذاب» ؛ از نظر ما صنایع معدنی چه سود داشته باشند و چه نداشته باشند؛ همیشه مورد توجه بوده اند و هستند. این روز ها که دیگر حرف های زیادی هم برای گفتن دارند. تولیداتشان از یک سو ، پروژ های این شرکت ها هم که جای خود دارد. اما کمک دولت به این «صنعت جذاب» هم در سال جاری و سال آینده موجب خوشحالی سهامدارن شده است.

قیمت های جهانی کامودیتی ها هم در صنایع معدنی بورس انقلابی به پا کرده و هر فصل شاهد تعدیلات سنواتی از سوی این شرکت ها و صنایع هستیم. به تازگی هم شنیده شده ، تعدیل مثبتی از سوی “کچاد جذاب” در راه است که البته هنوز مدیران شرکت اعتقادی به آن ندارند ولی به هر حال پیش بینی سود قابل تعدیل است و تعدیل مثبت امری غیر منتظره؛ ما همچنان در انتظار اخبار مثبت از سوی این شرکت ها هستیم… به همین بهانه با محمود سیدی، معاون مالی و اقتصادی شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو گفت و گویی داشتیم تا احوالات این معدنی جذاب را جویا شویم…

* با توجه به رشد ارزش سهام چادرملو در بورس؛ به نظر شما دلیل این افزایش و استقبال فعالان بازار سرمایه از سهام چادرملو چه بوده…؟*

این اقبال عمدتا عمومی و ناشی از تغییر مسیر سرمایه گذاری بوده و انتظار هم همین بود که وجوه آماده سرمایه گذاری برای حضور در بازار سرمایه تمایل بیشتری داشته باشد. سهام شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در بازار سرمایه نیز از این اقبال عمومی برخوردار شده و مضافا عملکرد شرکت در پوشش مناسب درآمد هر سهم و همچنین راه اندازی به موقع کارخانه تولید شمش فولاد ، تولید فراتر از حد برنامه فولاد تاکنون و افزایش قیمت های فروش شمش فولاد نسبت به پیش بینی های قبلی ، باعث شده است که این ویژگی ها نیز مورد توجه سرمایه گذاران بازار سرمایه قرار گیرد. شرکت به توفیق الهی نسبت به پیش بینی های خود ، عملکردی مطلوب داشته و این مطلوبیت به افزایش انگیزه تمایل سرمایه گذاران به خرید سهام شرکت کمک نموده است.

حتما بخوانید :  روند صادرات « ذوب » در سال جاری

*لطفا در خصوص عملکرد تولیدی شرکت چادرملو طی ۹ ماه سال جاری توضیح بفرمایید

شرکت چادرملو طی ۹ ماهه سال جاری حدود ۶میلیون و۳۰۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن تولید کرده و در بخش سنگ آهن دانه بندی شده نیز ۲۴۷ هزار تن تولید داشته است.همانطور که می دانید تولید اصلی مجتمع معدنی چادرملو کنسانتره سنگ آهن است و سنگ آهن دانه بندی شده محصول جانبی شرکت است که تولید آن بر اساس درخواست بازار انجام می گیرد . در نتیجه علیرغم آن که ظرفیت کارخانه پیمانکار حدود یک و نیم میلیون تن است و از طرفی مقدار ۸۱۱ هزار تن موجودی سنگ آهن دانه بندی شده داریم و در ایران فقط ذوب آهن اصفهان از سنگ آهن دانه بندی استفاده می کند. همچنین شرکت های متعددی هم تولید کننده این محصول می باشد در نتیجه تولید سنگ آهن دانه بندی بیش از نیاز کشور است ، ناگزیر برنامه تولید را نسبت به ظرفیت اسمی کاهش داده و این مقدار مازاد بر بر مصرف داخلی را از طریق مزایده به خریداران داخلی به فروش می رسانیم و آنان عمدتا این محصول را صادرمی نمایند. در کارخانه گندله سازی اردکان ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار تن تولید داشته ایم که در تولید گندله به دلیل اجرای برنامه تعمیرات اساسی که در نیمه اول سال داشتیم تولید درصد محدودی کمتر از برنامه سال بوده است. اما در نیمه دوم سال این کمبود جبران و قطعا رقم ۳میلیون و ۶۰۰ هزار تن برنامه محقق خواهد شد. همچنین میزان تولید شمش فولاد نیز ۲۴۷ هزارتن بوده که با توجه به پیش بینی ۳۰۰ هزارتن برای سال ۹۶ . قطعآ این میزان تولید تحقق می یابد.

حتما بخوانید :  دیده‌بان بورس سه‌شنبه (27 آذر)

*ظاهرا در قانون بودجه سال ۹۷ ردیف درآمد حق انتفاع حذف شده است. این موضوع آیا در سود دهی چادرملو تاثیر دارد؟ *

هر چند که در تبصره های لایحه بودجه سال ۹۷ ، اشاره ای به حق انتفاع یا بهره مالکانه نشده ، ولی در ردیف ۱۳۴۰۸ جدول شماره ۳ پیوست لایحه ، پیش بینی شده است که دولت در سال ۹۷ از بابت بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن مبلغ ۱۰,۵۰۰,۰۰۰ میلیون ریال درآمد داشته باشد.در قانون بودجه سال قبل هم برای حق انتفاع ، حکم قانون صرفا محدود به وصول بدهی های سنواتی حق انتفاع بوده است . لیکن بنا به صراحت بند ۲ قسمت الف تبصره ۱۰ قانون بودجه سال ۹۴ کل کشور و به دلیل وجود قرارداد انجام عملیات تجهیز و استخراج فیمابین شرکت و ایمیدرو که تا پایان سال ۹۷ معتبر می باشد ، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو متعهد به پرداخت حق انتفاع بر مبنای مفاد قرارداد بوده و می باشد و این رویه از سال ۹۴ شروع و تا پایان سال ۹۷ ادامه خواهد داشت ، هزینه حق انتفاع در پیش بینی های درآمد هر سهم برای پایان سال های مالی تاکنون افشاء شده است. لذا به نظر نمی رسد عدم لحاظ حق انتفاع و یا بهره مالکانه در لایحه بودجه سال ۹۷ موجب شود که اجرای قرارداد یاد شده اسقاط گردد و به همین جهت در پیش بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به ۲۹اسفند ۹۷ هزینه فوق لحاظ خواهد شد. یادآوری می کنم که چون پروانه بهره برداری از معدن سنگ آهن شرکت به نام ایمیدرو می باشد، مطابق قانون معادن پرداخت حقوق دولتی متعلقه، در تعهد ایمیدرو بوده و خواهد بود.

حتما بخوانید :  برنامه ارزیابی املاک « وتجارت »

*رییس ایمیدرو اعلام کرده با موافقت دولت بدهی های معادن و متعاقب آن بدهی ایمیدرو به خزانه تهاتر می شود . این موضوع چه تاثیری در فعالیت های معادن از جمله چادرملو که پروانه آن در اختیار ایمیدرو است دارد؟ *

قطعا تهاتر یاد شده، نمی تواند تعهد جدیدی در تغییر میزان بدهی حق انتفاع شرکت ایجاد نماید. مطابق قرارداد منعقده یاد شده بین شرکت و ایمیدرو، حق انتفاع موضوع قرارداد در وجه ایمیدرو پرداخت شده و می شود.

*طرح های توسعه چادرملو از جمله کارخانه احیاء تا پایان امسال به اتمام می رسد؟*

هم اکنون پیشرفت فیزیکی اجرای طرح کارخانه مگامدول تولید آهن اسفنجی با ظرفیت ۱٫۶ میلیون تن در سال ، معادل ۸۳ درصد بوده و با توجه به برنامه ریزی های به عمل آمده و تامین مالی مناسب انجام شده ، برنامه راه اندازی آزمایشی طرح فوق از پایان شهریور سال ۹۷ به پایان خرداد سال ۹۷ اصلاح شده و انتظار داریم که به امید خدا در خرداد سال بعد شاهد تولید آزمایشی طرح فوق باشیم. با توجه به بهره برداری از کارخانه فولاد شرکت ، قطعا تعجیل در راه اندازی کارخانه تولید آهن اسفنجی ، کمک زیادی در کاهش هزینه های تولید فولاد را خواهد داشت.طرح تامین آب با اجرای ۲۶۵ کیلومتر شبکه فاضلاب شهرستان اردکان و احداث تاسیسات تصفیه آن ، هم اکنون آماده راه اندازی آزمایشی است.

منبع: بورس۲۴

خبر انتخاب شده برای شما

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه، فروش اموال مازاد بانک‌ها در حال انجام است، گفت: در بورس کالا شرکت‌های وابسته به بانک‌ها از طریق فراخوان‌های دیگر، به مزایده گذاشته می‌شوند و با شبکه ای گسترده این کار را انجام خواهیم داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.