تاریخ: ۲۲:۴۲ :: ۱۳۹۶/۱۰/۳۰

2067, 
بومی‌سازی قطعات موردنیاز فولاد مبارکه ۵۳ درصد رشد یافتReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 20Rating: 4.0بومی‌سازی قطعات موردنیاز فولاد مبارکه ۵۳ درصد رشد یافتبومی‌سازی قطعات موردنیاز فولاد مبارکه ۵۳ درصد رشد یافت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

بومی‌سازی قطعات موردنیاز فولاد مبارکه ۵۳ درصد رشد یافت

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: طی چهار سال گذشته بومی سازی قطعات مورد نیاز این مجتمع صنعتی ۵۳ درصد رشد یافته است.

به گزارش رادیوسهام ، ‘ بهرام سبحانی ‘ روز پنجشنبه در مراسم بیست و پنجمین سالروز افتتاح شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اینکه بومی ‌سازی قطعات مورد نیاز فولاد مبارکه از ابتدای راه اندازی این مجتمع صنعتی همواره پیگیری شده است، افزود: از ابتدای راه اندازی مجتمع فولاد مبارکه تاکنون بومی سازی قطعات مورد نیاز فولاد مبارکه ۱۱۴ درصد رشد یافته است که ۵۳ درصد آن مربوط به چهار سال گذشته است.

وی بیان کرد: از طریق مهندسی معکوس بیش از ۸۵ درصد از قطعات مورد نیاز این متجمع که از خارج از کشور تامین می شد، اکنون در داخل کشور تولید می شود و این به معنای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

مدیرعامل فولاد مبارکه اضافه کرد: بیش از ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان از محل بومی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز این شرکت صرفه جویی شده است.

وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های فولاد مبارکه کامل بودن زنجیره تولید در این مجموعه است، افزود: برخورداری از زنجیره کامل تولید ( از سنگ تا رنگ) از نظر اقتصادی موجب توسعه این شرکت شده است.

سبحانی با بیان اینکه زنجیره کامل تولید از بالادست تا پایین دست در فولاد مبارکه وجود دارد، گفت: امسال نسبت به سال گذشته در تمامی زنجیره تولید این شرکت افزایش تولید مشاهده می شود.

حتما بخوانید :  جزئیات تازه از سبد آتی سهام

وی اظهار کرد: ۸۵ درصد از محصولات این شرکت در ۹ ماهه سالجاری به داخل کشور و ۱۵ درصد به صادرات اختصاص پیدا کرد.

سبحانی اضافه کرد: حدود ۲ هزار و ۸۰۰ شرکت بالادستی با مجتمع فولاد مبارکه همکاری دارند.

وی با بیان اینکه طرح های توسعه از ابتدای بهره برداری تا امروز در این مجتمع صنعتی دنبال شده است اظهار کرد: ظرفیت تولید فولاد خام در فولاد مبارکه از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن در سال به هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تُن رسیده و بر اساس برنامه، این میزان تولید در سال جاری ( ۹۶ ) به هشت میلیون و ۶۳۰ هزار تُن می رسد.

مدیرعامل فولاد مبارکه افزود: این شرکت پس از گذشت ۲۵ سال، با برخورداری از سهم ۲۲ درصدی فولاد کشور بعنوان بزرگترین تولید کننده و بزرگترین شرکت بورسی با هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه ثبت شده است.

وی بابیان اینکه تولیدات فولاد مبارکه امروز به مرز ۱۰۱ میلیون تُن رسیده است، گفت: ظرفیت تولید فولاد خام این شرکت به ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تُن رسیده است.

سبحانی با اشاره به اینکه ۴۹ درصد محصولات فولاد مبارکه طی چهار سال گذشته به اتحادیه اروپا صادر شده است، گفت: صادرات محصولات این شرکت به اتحادیه اروپا نشان از کیفیت بالای محصولات فولاد مبارکه دارد.

وی با بیان اینکه یکی از رسالت‌های فولاد مبارکه کاهش مصرف آب است، گفت: میزان مصرف آب در شرکت فولاد مبارکه ۴۰ میلیون متر مکعب بود که این میزان اکنون به ۲۵ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

حتما بخوانید :  روند تغییرات سود خالص و هزینه « تاپیکو »

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اضافه کرد: در چهار سال گذشته حدود ۶ هزار میلیارد تومان توسط این مجموعه سرمایه گذاری شده است و بیشترین میزان سرمایه گذاری به ترتیب در فولاد سنگان، توسعه فولاد سبا، خرید سهام شرکت سرمایه گذاری ورق خودرو و شرکت فولاد سنگ انجام شده است.

وی افزود: فولاد مبارکه برای سرمایه گذاری در این پروژه ها از تسهیلات داخلی و خارجی استفاده نکرده و تنها از طریق منافع و صرفه جویی داخلی، این سرمایه گذاری ها را انجام داده است.

سبحانی افزود: حدود یکهزار کارخانه بصورت مستقیم و حدود سه هزار شرکت بصورت غیرمستقیم از محصولات فولاد مبارکه استفاده می‌ کنند.

وی گفت: سه مجموعه بزرگ فولادسازی کشور به نام های مجتمع فولاد مبارکه، فولاد سبا و فولاد هرمزگان زیرمجموعه این شرکت محسوب می شوند.

مدیرعامل فولاد مبارکه ادامه داد: در این مجتمع ۱۴ هزار و ۲۵۰ نفر، در فولاد صبا یکهزار و ۳۰۰ نفر و در هرمزگان یک هزار و ۶۷۳ نفر اشتغال مستقیم وجود دارد.

وی از مجتمع فولاد هرمزگان جنوب، صنایع معدنی فولاد سنگان، مجتمع صنعتی معدنی فولادسنگ، ورق خودروی چهارمحال و بختیاری، فولاد سپید دشت چهارمحال، فولاد امیرکبیر کاشان، شرکت تأمین و توسعه زیرساخت‌های شرق ایران، شرکت فنی مهندسی فولاد، ایریسا، فلزتدارک، تارااستیل و تامکو به عنوان شرکت‌های زیرمجموعه فولاد مبارکه نامبرد.

سبحانی همچنین با اشاره به سرمایه‌ گذاری در حوزه مسدولیت‌ های اجتماعی اضافه کرد: افتتاح پروژه ورزشگاه نقش جهان، احداث پایگاه امداد جاده‌ای هلال احمر، کمک به پروژه مصلای امام خمینی(ره)، کمک به خرید تجهیزات موزه دفاع مقدس و اهدای ۳۰۰ میلیون تومان وجه نقد و ۲۵۰ کانکس به زلزله‌ زدگان غرب کشور از جمله سرمایه‌ گذاری‌های اجتماعی شرکت فولاد مبارکه است.

حتما بخوانید :  دیده‌بان بورس دوشنبه (26 آذر)

بیست و پنجمین سالروز تاسیس شرکت فولاد مبارکه روز پنجشنبه با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در سالن نگین سپاهان شهر اصفهان برگزار شد.

در پایان این مراسم از تمبر یادبود و اختصاصی فولاد مبارکه به مناسبت ربع قرن تلاش و سرآمدی و عبور از مرز تولید ۱۰۰ میلیون تن فولاد خام از ابتدای بهره برداری تاکنون همچنین از ۱۰ عنوان کتاب در زمینه تجربیات فولاد مبارکه در مسیر سرآمدی، رونمایی شد.

فولاد مبارکه بزرگترین مجتمع صنعتی کشور و بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت در خاورمیانه است.

مجتمع فولاد مبارکه واقع در ۷۵ کیلومتری جنوب غرب اصفهان دارای ۳۵ کیلومترمربع وسعت و ۱۷ کیلومتر مربع سالن تولید است.

منبع: ایرنا

خبر انتخاب شده برای شما

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه، فروش اموال مازاد بانک‌ها در حال انجام است، گفت: در بورس کالا شرکت‌های وابسته به بانک‌ها از طریق فراخوان‌های دیگر، به مزایده گذاشته می‌شوند و با شبکه ای گسترده این کار را انجام خواهیم داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.