2067, 20, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های سمگا در خصوص آینده بازار سرمایهReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 24Rating: 4.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های سمگا در خصوص آینده بازار سرمایهگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های سمگا در خصوص آینده بازار سرمایه
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های سمگا در خصوص آینده بازار سرمایه

شرکت «گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران – سمگا» (با نماد «سمگا» در فرابورس) به‌عنوان نخستین هلدینگ تخصصی گردشگری، شرکت مادرتخصصی و بازوی اجرایی گروه مالی گردشگری در حوزه گردشگری  و هتلداری است. چشم‌انداز سمگا تا افق ۱۴۰۴، تبدیل شدن به نماد توسعه گردشگری  در کشور و شناخته شدن به‌عنوان یکی از سه برند برتر گردشگری در منطقه است

با توجه به  رویدادهای اخیر بازار سهام در ماه‌های اخیرکه متاثر از پارامترهایی چون   کاهش نرخ بهره بانکی، افزایش قیمت کالاهای جهانی، افزایش قیمت نفت و دلار  بوده است  رادیو سهام به گفتگو با سرکار خانم محبعلی معاون سرمایه گذاری وامورشرکت‌های سمگا،پرداخته است:

  • با توجه به این که در ماه‌های اخیر بازار رنگ و بوی رونق گرفته و شاخص کل روند صعودی دارد، شما این روند را چطور پیش بینی می‌کنید؟ در واقع آیا پایداری بلندمدت برای دوران رونق بازار قائلید؟

بازار سهام در ماه‌های اخیر به دلایل کاملا بنیادی و به دور از هیجان رشد کرده است که مهمترین  این عوامل شامل، کاهش نرخ بهره بانکی، افزایش قیمت کالاهای جهانی، افزایش قیمت نفت و دلار  بود. اما در حال حاضر برخی عوامل، روند بازار سرمایه را در هاله‌ای از ابهام فروبرده‌است. یکی از مهمترین عواملی که ریسک سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را افزایش می‌دهد، احتمال خروج یک جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های فلج کننده بانکی و پولی است که می‌تواند منجر به رکود اقتصادی عمیق‌تری شود.

حتما بخوانید :  شفاف‌سازی افزایش سرمایه «فباهنر»

یکی دیگر از موضوعاتی که رشد بازار را تهدید می‌کند، کاهش رشد اقتصادی چین است که منجر به کاهش تقاضا در بسیاری از کالاها خواهد شد. اما از طرفی افزایش نرخ دلار، نفت و افزایش نرخ رشد اقتصادی  اروپا می‌تواند دلایلی باشد که بازار را تقویت کند. در کل می‌توان گفت چشم انداز اقتصادی اروپا بسیار مثبت است و نشانه‌هایی از رونق در آن شکل گرفته که این امر منجر به رشد اقتصاد جهانی و در نتیجه افزایش در تقاضا و قیمت نفت خواهد شد و این بر اقتصاد‌های نفتی مانند ایران تاثیر مثبت خواهد گذاشت و اگر تحریم‌های فلج کننده مالی و بانکی باز نگردد، پیش‌بینی می‌شود بازار سهام با اصلاحات میان مدت روندی صعودی را دنبال کند.

  • در زمان رونق بازار همواره افراد زیادی وارد بازار می‌شوند که ممکن است سواد تحلیل نداشته باشند. این افراد چگونه می توانند با کسب سود و ضرر حداقلی در بازار بمانند؟

بهتر است، افرادی که تخصص کافی در خرید و فروش سهام ندارند و از سوی دیگر علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار هستند به صورت غیر مستقیم و با خرید واحدهای سرمایه‌گذاری ETF ها و صندوق‌های سرمایه گذاری این کار را انجام دهند.

  • کدام صنایع بورسی را در بلندمدت و کوتاه مدت مستعد رشد می دانید؟

با توجه به افزایش نرخ دلار در هفته های اخیر، به نظر می رسد سهام شرکت‌های صادرات محور و با درآمدهای ارزی از پتانسیل کافی برای رشد برخوردار باشند و در میان صنایع بلند مدت می توان به رشد صنعت روی و پالایشگاهی‌ها امیدوار بود.

  • سیاست های کلان اقتصادی و بودجه سال ۹۷، چه آینده ای را برای این بازار در سال آینده رقم خواهد زد؟

سیاست‌های کلان اقتصادی  اثرات قابل توجهی بر بازار سرمایه دارند، یکی از دلایل رشد بورس در ماه‌های اخیر به دلیل کاهش نرخ بهره بانکی صورت گرفت که در کنار رشد قیمت جهانی کالاها، نقدینگی را به سمت بازار سرمایه سوق داد. از سوی دیگر تصمیم‌گیری‌ها در مورد تعرفه‌های واردات و صادرات، نرخ دلار، افزایش قیمت خوراک … همه و همه بر آینده بازار سرمایه تاثیرات بلند مدت و عمیق خواهند گذاشت.

خبر انتخاب شده برای شما

به صورت خلاصه می‌توان گفت هر سهمی که در آن اثری از خریدهای گروهی دیده می‌شود را باید از لیست خرید حذف کرد. دلالی خریدهای گروهی برای راس‌های هرم (هسته‌های مرکزی) بسیار پرسود شده است و در عین حال می‌تواند زیان سنگین را برای معامله‌گران به دنبال داشته باشد. می‌توان به وضوح گفت از هر نمادی که یک هسته مرکزی از آن حمایت می‌کند و مهم‌تر از آن نام و نشان این هسته مرکزی مشخص نیست باید دوری شود. مشابه این موضوع در هفته‌های اخیر بیشتر مشاهده شده است و با شفاف‌سازی‌های اخیر فرابورس در خصوص عملکرد برخی از کانال‌های تلگرامی بی‌نام و نشان که به سفته‌بازی در سهام مشغول بوده‌اند باید هشدار بیشتری نسبت به این موضوع داد. دامی که با عنوان خریدهای گروهی پهن شده است در ظاهر قول و قراری است برای این‌که با هم سهم می‌خریم و با هم سهم می‌فروشیم ولی در واقع زیان سنگین برخی از افراد و سودهای کلان و ورای تصورات معامله‌گران تازه‌وارد را برای رئوس هرم به دنبال دارد. در گزارش با عنوان «مدل شرکت‌های هرمی در بورس تهران» به زیان افراد به دنبال خرید چشم‌بسته و تنها به واسطه سیگنال‌دهی بازار اشاره شده بود. زمانی‌که یک راس برای نوسان یک سهم پیدا شود گرچه احتمال صعود آن بالا است در عین حال ریسک زیان سنگین نیز در این نمادها بالا است و هر چه میزان رشد بیشتر می‌شود می‌تواند نگرانی بیشتری را برای خریداران سهم به دنبال داشته باشد. بر این اساس تاکید می‌شود که از خرید گروهی با یک هسته متمرکز خودداری کنید زیرا در نهایت می‌تواند به زیان سنگین شما ختم شود. در مطالب پیشین اشاره شد که معامله‌گران از خرید سهام غیربنیادی نیز منع نمی‌شوند و با شناخت زمین بازی می‌توانند در این بخش معامله کنند و برآوردی از میزان سود و زیان خود داشته باشند اما این در شرایطی است که یک هسته مرکزی برای خرید سهام وجود نداشته باشد. زمانی‌که تعداد هسته‌های خرید افزایش می‌یابد می‌توان امیدوار بود که حتی با سیگنال منفی احتمال خروج از سهم وجود دارد اما در سهام با یک راس و خریدهای هرمی میزان زیان می‌تواند به شدت افزایش یابد. بر این اساس هرچه خریداران یک سهم متمرکزتر باشند باید هراس بیشتری نسبت به آینده قیمتی داشت. گرچه در ظاهر این خریدها می‌تواند صعود قابل توجه قیمت را به دنبال داشته باشد اما چون زمان خروج برای خریدار کاملا نامعلوم است و به عروسکی در دست راس اصلی هرم (هسته مرکزی خرید گروهی) تبدیل شده است احتمال زیان سنگین همیشه برای وی وجود دارد. این مدل خریدها همان خریدهای گروهی است که می‌تواند دامی گسترده به خصوص برای معامله‌گران تازه‌وارد به سهام باشد. بر این اساس تاکید می‌شود که از هر گونه خرید گروهی و پیوستن به آن شدیدا خودداری شود. قیمت برخی از نمادهای به جایی رسیده است که می‌تواند با پا پس کشیدن هسته مرکزی ریزش محسوسی را تجربه کند. علاوه بر این باید امیدوار بود که ناظر فرابورس در ادامه حرکت اخیر خود افشاگری بیشتری را از فساد در معاملات سهام و سو استفاده عده‌ای از ناآگاهی سایر معامله‌گران انجام دهد.
سوالات زیادی در خصوص این‌که چه سهمی بخریم پرسیده می‌شود که بعضا با اکراه باید به آن‌ها پاسخ داد. زیرا هر سهم ریسک و فرصت‌های خاص خود را دارد و هم‌زمان باید به هر دو آن‌ها توجه داشت.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.