2680, 2224, 
مقررات تازه مالیاتی برای مسکنReviewed by سایت رادیوسهام on Feb 1Rating: 4.0مقررات تازه مالیاتی برای مسکنمقررات تازه مالیاتی برای مسکن
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

مقررات تازه مالیاتی برای مسکن

سازندگان موظفند معادل ٢۵‌درصد از درآمد حاصل از ساخت‌وساز را مالیات بپردازند.

به گزارش رادیوسهام ، از این پس «ارزش ملک» مبنای محاسبه مالیات قرار می‌گیرد. این خبری است که سیدکامل تقوی‌نژاد رئیس ‌کل سازمان امور مالیاتی داده و گفت: مقررات جدید مربوط به ارزش معاملاتی املاک شهر تهران (مناطق ۲۲گانه) از ابتدای اسفندماه ‌سال‌جاری اجرا می‌شوند.تا پیش از این، فرمول قدیم مالیات بر ساخت و فروش مسکن بر مبنای «ارزش منطقه‌ای املاک» محاسبه می‌شد اما با فرمول جدید، «سود سازنده»، ملاک عمل قرار می‌گیرد.

مطابق متن ۱۴ ماده‌ای مصوبه، سازنده‌های حقوقی برای نخستین فروش آپارتمان نوسازها، باید معادل ۲۵‌درصد درآمد حاصل از ساخت و فروش، مالیات بپردازند. سازنده‌های حقیقی اما متناسب با میزان درآمد که در سه سطح «تا ۵۰‌میلیون تومان»، «تا ۱۰۰میلیون» و «بیش از ۱۰۰میلیون» طبقه‌بندی شده، برای پرداخت این نوع مالیات، مشمول نرخ‌های ۱۵، ۲۰ و ۲۵‌درصد خواهند شد.نقاط روشن این ساختار جدید «معافیت مشروط عرضه آپارتمان در بافت فرسوده» و «انعطاف دووجهی در نحوه محاسبه ارزش زمین به‌عنوان جزو اصلی قیمت تمام‌شده مسکن» است.

حتما بخوانید :  تمدید تعلیق از لیست سیاه FATF گام مثبتی در روابط بانکی است

این درحالی است که رئیس اتحادیه املاک تهران معتقد است که این شیوه دریافت مالیات می‌تواند قیمت ملک را افزایش دهد. در ابلاغیه سیدکامل تقوی‌نژاد با موضوع ابلاغ ارزش معاملاتی املاک شهر تهران (مناطق ۲۲گانه) مصوب دی‌ماه ۱۳۹۶ کمیسیون تقویم املاک موضوع ماده ۶۴ قانون مالیات‌های مستقیم آمده است: ادارات کل امور مالیاتی موظفند از تاریخ ٠١/١٢/١٣٩۶ تا پایان ‌سال‌جاری همزمان با صدور گواهی موضوع ماده ۱۸۷ قانون مالیات‌های مستقیم، میزان ارزش معاملاتی مصوب‌ سال ۱۳۹۵ ملک مورد معامله را نیز به دفاتر اسناد رسمی کتبا طی نامه جداگانه یا در ذیل فرم گواهی مذکور به‌ صورت دستی درج و مهر و امضا کنند.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: این شیوه اخذ مالیات از این موضوع نشأت می‌گیرد که دولت افزایش درآمدهای خود را بر پایه افزایش مالیات قرار داده است. او می‌گوید: همان زمان که موضوع مالیات بر ارزش افزوده مطرح شد، ما طرحی را ارایه کردیم که بنابراین طرح، قرار شد که مالیات نقل و انتقال، مالیات بر ارث و مالیات بر سر قفلی با یک برنامه‌ریزی مناسب در دفاتر املاک از مردم در هنگام معاملات اخذ شود و به صورت آنلاین مانند ارزش افزوده همانجا تسویه‌حساب شود اما حالا دفترخانه‌ها از همین طرح استفاده کرده و خریدار به جای آن‌که به اداره مالیاتی برود، با نرم‌افزاری که در اختیار او در دفترخانه می‌گذارند، پلاک ثبتی خود را وارد کرده و مالیات لازم را پرداخت می‌کند.

حتما بخوانید :  روند ادامه‌دار افزایش تورم خودرو

قلی خسروی همچنین در توضیح میزان مالیات براساس ارزش منطقه‌ای می‌گوید: ‌درصد این مالیات بستگی به خود ساختمان، سازه آن، تعداد طبقات و محله قرارگیری آن دارد. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که دولت معتقد است؛ تغییر مبنای محاسبه مالیات ملک می‌تواند تا حدی سوداگری‌های بازار مسکن را کنترل کند.

منبع: شهروند

خبر انتخاب شده برای شما

تحولات اخیر بازار مسکن|تهدیدها و فرصت‌ها
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان‌هایی با عمر بنای ۶ سال در مناطق ۲۲گانه شهری تهران طی مهر ماه ۹۷ است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد:
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.